Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku – z wyciągiem czy bez?

Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku – z wyciągiem czy bez?

Jaki pochłaniacz do kuchni w bloku – z wyciągiem czy bez?
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.08.2018 11:26, aktualizacja: 10.01.2019 12:45

Pochłaniacz kuchenny, zwany również okapem, to niezastąpione urządzenie do usuwania oparów powstających podczas gotowania. Neutralizuje zapachy oraz obłoki pary wodnej, które skraplają się na ścianach. Pochłaniacz do kuchni w bloku można zamontować zarówno w wariancie z wyciągiem, jak i bez niego. Który sprawdza się lepiej? Jaki warto wybrać? Podpowiadamy.

Pochłaniacz kuchenny bez podłączenia do komina – czy to możliwe?

Podłączenie do komina od dawna już nie jest warunkiem używania okapu w kuchni. Pochłaniacze bezkominowe przeważają w blokach, gdzie zazwyczaj nie występuje otwarty obieg powietrza, a więc zanieczyszczenia nie mogą być usuwane poza pomieszczenie. Do bloków przeznaczone są pochłaniacze kuchenne z filtrem węglowym. Filtr taki trzeba wymieniać co najmniej raz w roku. Zatrzymuje on zarówno zapachy, jak i wilgoć wraz z tłustymi osadami. Wadą takiego rozwiązania jest jednak wydajność – pochłaniacz kuchenny bez podłączenia do komina nie zawsze pracuje na tyle szybko, by poradzić sobie z parą unoszącą się z kilku garnków jednocześnie. Inaczej jest w przypadku okapu z wyciągiem. Rozgrzane powietrze w dużych ilościach zasysane do komina od razu wydostaje się poza dom. Ani na chwilę nie zatrzymuje się wewnątrz okapu, bo w ogóle nie zachodzi proces filtracji. Sprawia to, że w kuchni podczas gotowania od razu robi się chłodniej.

Pochłaniacz kuchenny z wyciągiem da się zamontować w mieszkaniu, ale tylko jeśli znajduje się w nim oddzielny kanał wentylacyjny. Podłączenie takiego urządzenia zawsze jednak trzeba uzgadniać z administracją. Potrzebna jest zgoda, która pozwoli uniknąć wysokiej grzywny w przypadku kontroli. Od załatwiania spraw papierkowych można się uchronić dzięki pochłaniaczowi kuchennemu bez podłączenia do komina.

Rodzaje bezkominowych pochłaniaczy kuchennych

Wśród pochłaniaczy bez wyciągu można znaleźć urządzenia przeznaczone do różnych typów pomieszczeń. Okapy kuchenne podszafkowe są standardowymi rozwiązaniami. Zajmują niewiele przestrzeni, dlatego idealnie sprawdzają się w blokach. Okapy teleskopowe (do zabudowy) warto wybierać do bardzo małych kuchni, gdzie brakuje miejsca na montaż dodatkowego sprzętu nad płytą grzewczą. Z kolei okapy wyspowe najlepiej montować pod sufitem, kiedy blat i kuchenka znajdują się po środku pomieszczenia. Bardzo często spotyka się je w domach jednorodzinnych z nowoczesnymi kuchniami, które są połączone z salonem.

Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu – cena

Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu kosztuje od 150 do ponad 1000 złotych. Wszystko zależy od jakości wykonania, wymiarów oraz funkcji. Droższe okapy wyposażone są w wentylator i oświetlenie. Mają obudowę ze stali nierdzewnej, metalowe filtry przeciwtłuszczowe z gęstej siatki, a także filtry węglowe pochłaniające zapachy. Są sterowane elektronicznie (przy pomocy panelu dotykowego), czasowo wyłączane i regulowane pod względem szybkości pracy. Potrafią przefiltrować powietrze w pomieszczeniu więcej niż 6 razy w ciągu godziny (wykazują wydajność przekraczającą 180m3/h). Popularne pochłaniacze kuchenne bez wyciągu oferują tacy producenci, jak Electrolux, Beko, Amica i Gorenje.