GotowaniePrzepisyCo włożyć do koszyczka?

Co włożyć do koszyczka?

Co włożyć do koszyczka?
Źródło zdjęć: © shutterstock
20.03.2015 14:24, aktualizacja: 25.03.2015 10:49

Oprócz podstawowych produktów, w koszyczku mogą znaleźć się dekoracyjne dodatki, które upiększą święconkę. Do przygotowania wielkanocnego koszyczka warto zaprosić dzieci, będzie to nie tylko świetny sposób na wspólną zabawę, ale pozwoli to również maluchom poznać chrześcijańską tradycję.

Szykowanie święconki to jeden z najbardziej urokliwych zwyczajów wielkanocnych. Oprócz podstawowych produktów, w koszyczku mogą znaleźć się dekoracyjne dodatki, które upiększą święconkę. Do przygotowania wielkanocnego koszyczka warto zaprosić dzieci, będzie to nie tylko świetny sposób na wspólną zabawę, ale pozwoli to również maluchom poznać chrześcijańską tradycję.
Skład święconki i jego symbolika

Jajka

To główni bohaterowie święconki. Symbolizują życie, zwycięstwo nad śmiercią, zmartwychwstanie. Są również oznaką płodności. Niezwykle silną tradycją jest dzielenie się jajkiem w pierwszy dzień Wielkanocy. Według wierzeń – ma to dać pomyślność, umocnić rodzinne więzi i poprawić relacje między bliskimi. W święconce jajko może przyjmować różne formy – może być obrane, ugotowane w łupinach cebuli lub ozdobione. Samo jajko ma bogatą wartość odżywczą, więc jest zdrowym i sycącym pokarmem. Jest źródłem białka, kwasów Omega-3, witamin A, D, E i K i lecytyny.

Chleb

Ma ogromne znaczenie dla chrześcijaństwa. Jest podstawowym pokarmem w wielu kulturach i uznaje się go za źródło życia. W religii chrześcijańskiej chleb oznacza samego Jezusa Chrystusa, symbolizuje przemianę, która miała miejsce podczas ostatniej wieczerzy, gdy Chrystus dał apostołom chleb i wino jako swoje ciało i krew. Dziś chleb to również symbol dobrobytu i pomyślności, jest nieodłącznym elementem tradycji świątecznych i stanowi podstawę diety większości ludzi. Jako produkt zbożowy dostarcza nam energii, błonnika i witamin (A, grupa witamin B, C, D, K).

Kiełbasa

Kiełbasa włożona do koszyczka ma symbolizować obfitość i dobrobyt. Podobno zapewnia płodność, zdrowie oraz dostatek. Zamiast kiełbasy do święconki można włożyć kawałek szynki. Sama kiełbasa też może być różna np. biała. W tradycji wielkanocnej mięso ma symbolizować ofiarę z baranka paschalnego. Samo mięso jest bardzo wartościowym pożywieniem. Zawiera znaczące ilości białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B.

Sól i pieprz

Nie bez powodu w koszyczku muszą znaleźć się akurat te dwie przyprawy. Są one bowiem symbolem przymierza ludzi z Bogiem. Sól oznacza oczyszczenie, chroni przed zejściem na złą drogę, jest również symbolem samego chrześcijaństwa (sól ziemi). Pieprz to przyprawa odwołująca się w symbolice do gorzkich ziół. Zwykle w święconce pieprz i sól umieszczamy w specjalnych małych pojemniczkach, ale jeśli ich nie posiadamy – można odrobiną soli i pieprzu posypać ugotowane, obrane jajko.

Chrzan

To przyprawa o dużych prozdrowotnych właściwościach, dlatego i symbolika chrzanu jest dość czytelna – oznacza siłę fizyczną, witalność. Spożywanie chrzanu w Wielkanoc ma zapewnić nam nieprzerwane zdrowie. Chrzan ma jeszcze jedną symbolikę – religijną. Według niej przyprawa jest alegorią goryczy męki Jezusa, a raczej zwycięstwa nad tą goryczą. Do koszyczka możemy włożyć chrzan w każdej postaci – jako korzeń lub jako mus. Można go również zastąpić ćwikłą. Sam chrzan to prawdziwe bogactwo składników odżywczych – dużo w nim witaminy C, A i B, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i bakteriobójczych fitoncydów.

Symbol baranka

Najczęściej w święconce przyjmuje postać cukrowej figurki, choć zdarzają się również pluszowe, plastikowe a nawet i drożdżowe baranki. Każdy z nich symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Jest oznaką zwycięstwa życia nad śmiercią i symbolem odkupienia grzechów. Włożenie baranka do koszyczka wielkanocnego według ludowych wierzeń ma uchronić nas przed nieszczęściem i zapewnić nam życie wolne od klęsk żywiołowych.

Ser

To mniej popularny składnik święconki, ale jego obecność ma swoje uzasadnienie. Ser określany jest jako znak równowagi i przyjaźni natury z człowiekiem, ponieważ wytwarzamy go z mleka zwierzęcego. Włożenie tego pokarmu do koszyczka ma zagwarantować dobrą hodowlę, dlatego najczęściej święcą go ludzie mieszkający na wsiach.

Ciasto drożdżowe

Nie jest to element obowiązkowy w koszyczku, ale chętnie wykorzystywany przez wiernych. Symbolika ma tu raczej ludowe korzenie, niezwiązane z tradycją religijną. Drożdże użyte do wypieku ciasta są symbolem umacniania się wiary, nadziei i miłości. Oznaczają również dobrobyt. Jeśli zdecydujemy się włożyć ten pokarm do święconki, musimy pamiętać, że dobrze by był to własnoręczny wypiek.

Kurczaczki i zajączki

Często w koszyczkach wielkanocnych odnajdziemy również zajączki i kurczaczki. Szczególnie w święconkach, które przygotowują dzieci. Te sympatyczne zwierzątka są symbolem wiosny, rodzącej się do życia przyrody. Według wierzeń, zajączek był pierwszym zwierzęciem, które zobaczyło zmartwychwstałego Jezusa. Choć kurczaczki nie mają już takiej symboliki, są popularne jako element wielkanocnej dekoracji. Stanowią ładną i kolorową ozdobę.

Święconka dla dziecka

Przygotowywanie koszyczka wielkanocnego z dziećmi może być inspiracją do kreatywnego spędzenia czasu, ale też i początkiem edukacyjnej rozmowy o istocie świąt. Warto rozpocząć te przygotowania już na kilka dni przed Wielkanocą – od malowania pisanek. By przetrwały do świąt, należy wykonać wydmuszki lub zakupić styropianowe jajka i ozdobić je w dowolny sposób. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia rodzica i dziecka. Pozwólmy również dziecku przygotować samo przystrojenie koszyczka. Ułożenie serwetki, poszczególnych elementów, wpięcie gałązek bukszpanu (który oznacza nadzieję na nieskończone życie) czy bazi to proste czynności dla malucha. Dużą frajdą dla dziecka będzie również samodzielne zrobienie koszyczka np. z origami. Jeśli dziecko chce samo zanieść swój koszyczek do kościoła, nie wkładajmy do niego szklanych naczyń np. z przyprawami, a same produkty niech mają symboliczną wielkość.

Anna Kuliberda

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany