FitnessMigreny a ryzyko raka piersi

Migreny a ryzyko raka piersi

Kobiety, u których zdiagnozowano migreny mają - niezależnie od wieku - niższe o 26 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi.

Migreny a ryzyko raka piersi
Źródło zdjęć: © sxc.hu

06.10.2009 | aktual.: 31.05.2010 17:49

Związek między występowaniem migren u kobiet, a znaczną redukcją ryzyka raka piersi potwierdzili naukowcy z USA. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention".

Najnowsze badania wykazały, że kobiety, u których zdiagnozowano migreny mają - niezależnie od wieku - niższe o 26 proc. ryzyko zachorowania na raka piersi. Naukowcami z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seatlle (stan Waszyngton) kierował dr Christopher I. Li, który prowadził też pierwsze badania na ten temat (ich wyniki zostały zaprezentowane w listopadzie w tym samym czasopiśmie).

Teraz jednak, w analizie uwzględniono 4-krotnie więcej kobiet niż poprzednio. Pacjentki były też bardziej zróżnicowane pod względem miejsca zamieszkania. Według dra Li, z punktu widzenia badań epidemiologicznych różnice te są ważne, pozwalają bowiem zweryfikować wyniki wcześniejszych badań. Poza tym, przebadano kobiety z szerszego przedziału wiekowego - tj. od 34 do 64 lat, podczas gdy wcześniej były to panie między 55 a 74 rokiem życia. Dzięki temu można było sprawdzić związek migren z rakiem piersi u pań przed i po menopauzie. "Jest to istotne, gdyż niektóre czynniki wpływające na rozwój tego nowotworu różnią się między młodszymi i starszymi kobietami" - wyjaśnia dr Li.

Ogólnie, okazało się, że migreny były związane z takim samym spadkiem ryzyka raka piersi u kobiet w wieku przed, jak i pomenopauzalnym. Prawidłowość ta utrzymywała się niezależnie od wieku, w którym zdiagnozowano migrenę; stosowania przez kobiety niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jak aspiryna lub ibuprofen - które mogą obniżać ryzyko raka piersi oraz czynników wywołujących migreny, jak picie alkoholu, palenie czy stosowanie hormonalnej terapii zastępczej - znanych również z tego, że podnoszą ryzyko raka piersi.

Na razie nie wiadomo ciągle, w jaki sposób migreny mogą chronić przed tym nowotworem. Jak przypomina dr Li, wiadomo, że obie te dolegliwości są związane z hormonami płciowymi, ale biologiczny mechanizm odpowiedzialny za przeciwnowotworowe działanie migren nie jest znany. Dlatego naukowcy planują kontynuować swoje badania.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)