Model piersi pomoże w badaniach nad rakiem
Laboratoryjny model "breast on-a-chip" opracowali naukowcy z Purdue University (USA). Ma znaleźć zastosowanie przy testowaniu nanomedycznych metod wykrywania i leczenia raka piersi.
31.01.2011 | aktual.: 31.01.2011 22:25
Nowy model narządu zbudowany z wykorzystaniem komórek tkanki pobranej z piersi może pomóc z badaniach nad leczeniem raka - informuje serwis "EurekAlert". Laboratoryjny model "breast on-a-chip" opracowali naukowcy z Purdue University (USA). Ma znaleźć zastosowanie przy testowaniu nanomedycznych metod wykrywania i leczenia raka piersi.
Model odtwarza system rozgałęziających się kanalików i przewodów mlecznych w tkance piersi (tam właśnie najczęściej zaczyna się proces nowotworowy).
Rak piersi jest w większości krajów najczęściej występującym nowotworem typowym dla kobiet - tylko w USA umiera z jego powodu około 40 000 kobiet rocznie. Zespół z Purdue University, kierowany przez prof. Sophie Lelievre pracuje nad wprowadzaniem nanocząsteczek - zawierających środek kontrastujący lub lek przeciwrakowy - do wnętrza piersi poprzez przewody mleczne i przemieszczaniem ich w chore miejsce (wykryte dzięki mammografii) za pomocą pola magnetycznego.
(PAP/ma)
POLECAMY: WITAMINY A RAK PIERSI