Wysokie i otyłe kobiety są bardziej narażone na raka jajnika
Nie tylko wysokie kobiety, ale i panie z nadwagą są bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach PLoS Medicine (Public Library of Science). Wynika z nich, że ryzyko zachorowania na raka jajnika rośnie dla każdych dodatkowych 5 cm wzrostu średnio o 7 proc. Ryzyko zwiększa się o 10 proc., gdy kobieta przytyje.
11.04.2012 | aktual.: 11.04.2012 14:43
Nie tylko wysokie kobiety, ale i panie z nadwagą są bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika - twierdzą naukowcy. Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach PLoS Medicine (Public Library of Science). Wynika z nich, że ryzyko zachorowania na raka jajnika rośnie dla każdych dodatkowych 5 cm wzrostu średnio o 7 proc. Ryzyko zwiększa się o 10 proc., gdy kobieta przytyje ok. 5 kilogramów.
Naukowcy przeprowadzili aż 47 badań epidemiologicznych w 14 różnych krajach na całym świecie. Przeanalizowali poszczególne przypadki kobiet z rakiem jajnika (25 tysięcy) i pań, które nigdy nie chorowały na ten nowotwór (80 tysięcy). Zebrane dane dotyczyły m.in. wzrostu oraz masy ciała badanych kobiet.
Należy jednak zaznaczyć, że brano pod uwagę również inne czynniki, takie jak wiek, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej, liczbę ciąż czy występowanie raka jajnika albo nowotworu piersi w rodzinie.
Okazało się, że wzrost wpływa na predyspozycje do rozwinięcia się tego nowotworu.
„Udało nam się stwierdzić, że wysokość jest jednym z czynników ryzyka raka jajnika” - mówi szefowa zespołu badawczego prof. Valerie Beral z Oxford University Epidemiology Unit.
Ekspertka zaznacza, że istnieje również zależność między otyłością a rakiem jajnika u kobiet, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). „Raka jajnika można umieścić na liście nowotworów związanych z otyłością” - dodaje.
Sarah Williams z Cancer Research w Wielkiej Brytanii twierdzi, że wyniki badań dały szczegółowy obraz czynników, które mogą mieć wpływ na prawdopodobieństwo pojawienia się raka jajnika. Naukowcy dowiedli, że masa ciała odgrywa znaczącą rolę.
„Kobiety poprzez utrzymanie prawidłowej wagi ciała mogą obniżyć nie tylko ryzyko raka jajnika, ale także wielu innych chorób. Dlatego panie, które próbują schudnąć, powinny odżywiać się zdrowo, jeść mniej i być aktywne fizycznie” - wyjaśnia Sarah Williams.
Z kolei doktor Paul Pharoah z University of Cambridge uważa, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajnika związane ze wzrostem kobiet jest małe, ale nie kwestionuje, że jednak występuje.
„Jeżeli porównamy kobietę o wzroście 152 cm z panią, która ma 168 cm, względna różnica ryzyka zachorowania na raka jajnika wynosi 23 proc. Podobne różnice można zaobserwować, jeśli porównamy szczupłe kobiety ze wskaźnikiem masy ciała 20 i panie z nadwagą, których BMI wynosi 30” – twierdzi Paul Pharoah.
Tekst na podst. BBC ms/(kg)