GwiazdyJaka będzie przyszłość Internetu?

Jaka będzie przyszłość Internetu?

Internet w ciągu ostatnich lat praktycznie w każdym kraju świata stał się niezwykle powszechnym narzędziem wykorzystywanym do wyszukiwania informacji, utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi, rozrywki, nauki, a także coraz częściej pracy.

Jaka będzie przyszłość Internetu?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

05.03.2012 | aktual.: 05.03.2012 17:20

Internet w ciągu ostatnich lat praktycznie w każdym kraju świata stał się niezwykle powszechnym narzędziem wykorzystywanym do wyszukiwania informacji, utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi, rozrywki, nauki, a także coraz częściej pracy. Prawdopodobnie już w najbliższej przyszłości dostęp do niego będzie czymś możliwym wszędzie i absolutnie niezbędnym, tak jak np. posiadanie dowodu osobistego.

Pierwsze próby połączenia ze sobą komputerów podejmowano już w latach pięćdziesiątych. Internet miał swój prawdziwy początek pod koniec lat sześćdziesiątych. Został stworzony na potrzeby amerykańskiej armii, po to, by w razie globalnego konfliktu było możliwe wydawanie rozkazów i sprawowanie kontroli nad jednostkami wojskowymi.

Internet wczoraj i dziś

Do celów komercyjnych wykorzystywany jest od 1991 roku. Na początku Internet był tylko narzędziem do pozyskiwania informacji. Statyczne, nieskomplikowane strony, poczta, chaty i kanały IRC, tak wyglądała kiedyś sieć.

WEB 2.0

Teraz serwisy internetowe stały się bardziej multimedialne, codziennością stały się portale społecznościowe. Użytkownicy przestali być tylko odbiorcami treści, ale także jej aktywnymi współtwórcami.

Internet jutra

Internet przyszłości ma być bardziej intuicyjny dla użytkownika. Będzie to tzw. sieć semantyczna, umożliwiająca faktycznie "zrozumienie" danych i faktów przez maszyny. Możliwe stanie się zadawanie wyszukiwarce konkretnego pytania i otrzymanie dokładnych danych, a nie tysięcy wyników.

Ponadto to tylko kwestia czasu, że tradycyjna klawiatura stanie się przeżytkiem, przyszłością są ekrany dotykowe oraz implanty wszczepiane w ciało człowieka.

Najprawdopodobniej przez internet będziemy masowo kupować podstawowe produkty spożywcze, załatwiać sprawy urzędowe, głosować, a nawet spowiadać się.

Internet nie tylko z komputera

Już obecnie zamiast zwyczajnych komórek coraz częściej kupujemy smartfony, których głównym przeznaczeniem jest korzystanie z internetu. Co prawda nie każdy posiadacz takiego telefonu korzysta z mobilnego dostępu do sieci, ale dostęp do niej zawsze i wszędzie będzie już niedługo normą.

Sieć w przeglądarce

Dużym udogodnieniem internetu przyszłości może być to, że dzięki aplikacjom w tak zwanej chmurze będzie można skorzystać np. z wirtualnego dysku, edytora tekstu, a nawet z systemu operacyjnego używając do tego celu jedynie przeglądarki.

Niebezpieczny internet

W sieci zawsze będzie istniało wiele zagrożeń. Według bardzo pesymistycznych prognoz, zmasowane ataki hakerów mogą doprowadzić do sytuacji, że internet będzie służył głównie jako rozrywka, bo nikt nie będzie chciał np. dokonywać transakcji online. Ponadto może zabraknąć adresów IP i sieć stanie się bardzo zatłoczona.

(sp/sr)

POLECAMY:

Komentarze (0)