Lato a strój do pracy – jak połączyć dress code z trendami?
Wakacje w biurze. Z nieba leje się żar, turyści w niemal plażowych strojach przewijają się przez miasto, a my stoimy przed dylematem – jak się ubrać do pracy? Chciałybyśmy wyglądać modnie, ale też odpowiednio. Chciałybyśmy w końcu zrzucić biznesowy całoroczny uniform, ale czy wiemy, na ile sobie możemy pozwolić podczas komponowania stroju do pracy? Jak ubrać biurowy mundurek w wakacyjne trendy?
28.06.2011 | aktual.: 05.02.2019 14:28
Wakacje w biurze. Z nieba leje się żar, turyści w niemal plażowych strojach przewijają się przez miasto, a my stoimy przed dylematem – jak się ubrać do pracy? Chciałybyśmy wyglądać modnie, ale też odpowiednio. Chciałybyśmy w końcu zrzucić biznesowy całoroczny uniform, ale czy wiemy, na ile sobie możemy pozwolić podczas komponowania stroju do pracy? Jak ubrać biurowy mundurek w wakacyjne trendy?
Po pierwsze dress code
Dress code to nic innego, jak zbiór zasad dotyczących wyglądu obowiązujący daną branżę, stanowisko czy środowisko. Są to reguły, których nie należy łamać, jeśli zależy nam na wizerunku profesjonalistki. W zależności od specyfiki naszej pracy kod ten możemy podzielić na trzy jasno zdefiniowane sposoby ubierania się.
Kod formalny, inaczej zwany oficjalnym, obowiązuje na przykład w firmach prawniczych, dyplomacji, wszędzie tam, gdzie istotny jest niezwykle elegancki i dopracowany wygląd. Kod ten obowiązuje pracowników najwyższych szczebli w hierarchii firmy, czyli prezesów, menedżerów, itd.
Kod formalny jest najbardziej rygorystyczny, jeśli chodzi o kompletowanie zestawów do pracy. Nie pozwala na dekompletowanie kostiumów czy garniturów, szaleństwa kolorystyczne, kreatywne podejście do stylizacji.
Nosimy garnitury lub kostiumy z dobrych jakościowo tkanin, w miarę możliwości stonowane kolorystycznie – operując paletą barw ze swojego typu kolorystycznego, możemy wybierać wśród grafitów, szarości, brązów, granatów. Czerń należy raczej zostawić na bardziej wieczorowe okazje.
Do kostiumu zakładamy koszule – jednobarwne lub ewentualnie w delikatny wzorek. Kolorystyka: beż, biel, jasny błękit.
Bardzo ważne jest obuwie. Po pierwsze buty powinny być dobrej jakości, wyczyszczone, zadbane. Po drugie powinny być dopasowane kolorystycznie do reszty stroju, ale stawiamy na neutralne kolory, takie jak czerń, brąz czy grafit. Po trzecie – cała stopa musi być osłonięta; nie wchodzą w grę buty z odkrytym noskiem, klapki czy sandały. Po czwarte – idealne obuwie kobiety biznesu ma 5-7-centymetrowy obcas.
Zawsze nosimy rajstopy. Najbezpieczniej jest wybrać rajstopy w kolorze cielistym, ewentualnie grafitowe do ciemnych butów i ciemnego stroju. Czarne rajstopy są zarezerwowane na wieczór, kryjące grube rajstopy nie zawierają się w kodzie formalnym, tak samo jak żywe kolorystycznie czy we wzorki.
Torebka absolutnie nie musi być dobrana kolorem do barwy butów, choć oczywiście jest to bezpieczna opcja. Pod kolor butów dobieramy pasek.
Minimalna ilość biżuterii, ładny zegarek, efektowne dodatki, takie jak elegancka aktówka czy długopis, kropla perfum, dyskretny makijaż i fryzura dopełnią wizerunek profesjonalistki.
Drugim kodem, mniej rygorystycznym, jest kod biznesowy. Obowiązuje w większości firm: usługowych, firmach szkoleniowych, szkołach, biurach, itp.
Jeśli obowiązuje cię ten kod, to możesz:
● dekompletować zestawy i np. założyć spodnie i żakiet kupione osobno,
● poszaleć kolorystycznie, góra i dół garderoby mogą się różnić zarówno kolorem, jak i wzorem czy rodzajem materiału,
● postawić na modne fasony spódnic, marynarek, koszul,
● nosić eleganckie dzianiny, swetry, tuniki.
Nadal nie możesz:
● nie założyć rajstop,
● założyć do pracy sandały, buty z odkrytymi palcami czy piętą,
● założyć dżinsy, strój sportowy, t-shirt bez rękawów lub z gołymi plecami czy dużym dekoltem,
● założyć spódnicy o długości krótszej niż 10 cm nad kolanem.
Najmniej ograniczającym kodem jest kod luźny, swobodny. Obowiązuje on w pewnych firmach w umówiony dzień tygodnia.
Pozwala na zakładanie strojów w stylu casual. Czasem dozwolone są dżinsy, ale jeśli się na nie zdecydujesz, to wybierz klasyczne granatowe lub grafitowe, bez przetarć i innych ozdobników. Możesz założyć luźne lniane spodnie, mokasyny, do tego dołożyć materiałową torbę. Pamiętaj, że nadal jesteś w pracy, więc zbyt krótko, zbyt obcisło, zbyt skąpo nadal nie jest mile widziane.
Po drugie: dress code latem
Cóż, zasady się nie zmieniają w miarę szybowania temperatur w górę. W miesiącach letnich możesz jednak wybrać lżejsze tkaniny, tak jak bawełna, jedwab, wiskoza. W te dni strój może być jaśniejszy: beżowy, stalowy, kremowy, lawendowy, itp., ale oczywiście im bardziej rygorystyczne zasady cię obowiązują (kod formalny), tym mniej szaleństwa kolorystycznego. W kodzie biznesowym i luźnym możesz założyć koszulę z krótkim rękawem, jednak ramiona całkiem odsłonięte są nadal nie na miejscu. Rajstopy cienkie jak mgiełka, cieliste i do tego buty – ewentualnie z odkrytą piętą. Cóż, nie jest łatwo być wakacyjną bizneswoman...
Po trzecie – co z modą i trendami?
Jeśli obowiązuje cię bardzo klasyczny kod formalny, to niestety najnowsze trendy nie zagoszczą w twojej szafie. Nie oznacza to, że nie możesz wizerunkiem pokazać, że znasz się na modzie. Możesz, np. założyć apaszkę w najmodniejszych kolorach sezonu, przyozdobić się biżuterią lansowaną przez projektantów. Ale uwaga – kolczyki plus pierścionek to maximum, jeśli do kompletu zakładasz zegarek. Biżuteria to tylko akcent - mniej znaczy więcej. Poza tym klasyczny look możesz ożywić modną torebką.
W kodzie biznesowym masz w zasadzie pełną dowolność, jeśli chodzi o strój wierzchni. Poczynając od kolorów, skończywszy na fasonach. Możesz postawić na żywe, energetyczne kolory – oranż, turkus, błękit, żółć, róż, osobno lub razem. Możesz wybrać jedynie kolorystyczny akcent, a skupić się na fasonach: szerokie spodnie połączone z dopasowaną górą w spokojnym kolorze, a do tego szpilki w pomarańczowo-czerwonym odcieniu to strzał w dziesiątkę. Jeśli lubisz chodzić w spódnicach, to kolekcja lato 2011 jest stworzona dla ciebie. Praktycznie każda kobieta znajdzie spódnicę idealną – od klasycznych ołówkowych po dość krótkie trapezowe, ale za to w ciekawych wzorach i kolorach. Znajdziesz też w sklepach zwiewne spódnice 7/8 – jednak zakładając taką spódnicę do pracy musisz mocno się skupić na doborze butów i górnej części garderoby, aby stworzyć strój nadal biurowy.
Małe podsumowanie
Nie bójmy się klasyki i oficjalnych kodów. Klasyczne stroje, dobre jakościowo, idealnie dopasowane, w stonowanych kolorach, posłużą nam przez lata, a mieszane ze sobą stworzą kolejne kombinacje i bezpieczne zestawy do pracy i na oficjalne wyjścia. Jeśli taką klasyczną bazę ożywimy modnymi dodatkami, ciekawym makijażem, stworzymy wizerunek kobiety nowoczesnej, modnej i eleganckiej. A o to nam przecież chodzi.
(jj/ma)