Blisko ludziBarwny talerz dla niejadka

Barwny talerz dla niejadka

Niejadki można zachęcić do zdrowszych posiłków, dbając tylko i wyłącznie o kolor na talerzu. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci są kompozycje pokarmów złożone z siedmiu różnych elementów w sześciu kolorach - obliczyli naukowcy.

Barwny talerz dla niejadka
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.01.2012 | aktual.: 09.01.2012 21:57

Niejadki można zachęcić do zdrowszych posiłków, dbając tylko i wyłącznie o kolor na talerzu. Szczególnie atrakcyjne dla dzieci są kompozycje pokarmów złożone z siedmiu różnych elementów w sześciu kolorach - obliczyli naukowcy. Tak barwne posiłki wydają się dzieciom bardziej atrakcyjne, niż dorosłym, którym z reguły na talerzu wystarczają trzy elementy i tyleż kolorów - przekonują naukowcy z Cornell University (CU) w styczniowym "Acta Paediatrica".

"To, co podoba się dzieciom, bardzo różni się od tego, co działa na rodziców" - podkreśla ekspert w dziedzinie zachowań żywieniowych z CU, Brian Wansink. - Nasze badanie pokazuje, jak wprowadzić zmiany, aby brokuły i ryba zaczęły się wydawać małym Julkom i Szymkom bardziej apetyczne niż kiedykolwiek wcześniej".

Do tych wniosków Wansink i jego współpracownicy z CU i z London Metropolitan University doszli po doświadczeniu, w którym 23 dzieciom (w wieku od 9 do 11 lat) i 46 dorosłym pokazywali pełnowymiarowe zdjęcia 48 posiłków w różnych kombinacjach. Porcje różniły się liczbą pozycji na talerzach i sposobem rozmieszczenia.

"W porównaniu z dorosłymi dzieci wolą nie tylko talerze, na których jest więcej elementów i barw. Chodzi również o to, by poszczególne produkty ułożone były dookoła talerza, w dodatku - w wyraźne wzory" - opowiada Kniffin. Dla odmiany dorośli wolą jedzenie pośrodku talerza.

"O ile większość badań dotyczących preferencji pokarmowych u dzieci i dorosłych koncentrowała się dotąd na "smaku, zapachu i składzie", teraz zebraliśmy wyniki pokazujące, że na ludzi zdają się wyraźnie wpływać kształty, wielkość i fizyczny wygląd pokarmu, który jest im prezentowany" - dodaje.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Zła dieta wpływa na inteligencję dzieci**

**Zagrożone zdrowie niejadków
*

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)