GwiazdyCzy potrzebujemy psychologa?

Czy potrzebujemy psychologa?

Decydując się na małżeństwo większość par wychodzi z przekonania, że związek sam będzie żył swoim życiem, a miłość trwała dozgonnie. Na etapie zakochania większość par nie dostrzega potrzeby pracy nad budowaniem relacji, pogłębianiem więzi, rozwojem każdego z partnerów.

Czy potrzebujemy psychologa?
Źródło zdjęć: © 123RF

Decydując się na małżeństwo większość par wychodzi z przekonania, że związek sam będzie żył swoim życiem, a miłość trwała dozgonnie. Na etapie zakochania większość par nie dostrzega potrzeby pracy nad budowaniem relacji, pogłębianiem więzi, rozwojem każdego z partnerów.

Zakochani nie myślą na ogół o doskonaleniu umiejętności porozumiewania się, rozwiązywania konfliktów. Dopiero w momencie kryzysu, rozstania, rozwodu zauważają, że nie rozmawiali ze sobą lub robili to nieumiejętnie. Wiele par podkreśla, że brakuje im wiedzy, konkretnych narzędzi i sposobów, aby pokonywać trudności, ale nawet nie bardzo zdają sobie sprawę, jakiej szukać pomocy.

W ciągnących się latami małżeńskich konfliktach trudno jest o spokojną, rzeczową rozmowę, zapanowanie nad emocjami, rozdzielenie mnożących się wątków, szukanie rozwiązań w oparciu o wzajemne wysłuchanie i zrozumienie potrzeb. Pary mogą wtedy skorzystać z mediacji rodzinnej, w której bezstronny i neutralny mediator wspiera strony w tym, aby na nowo nauczyły się słuchać siebie wzajemnie, zobaczyły trudności jako wspólny problem do rozwiązania.

Mediacja to procedura, która pomaga w rozwiązywaniu konfliktów. Efektem mediacji są decyzje co do tego, w jaki sposób małżonkowie widzą przyszłość i jakie podejmują ustalenia, aby realizować to, na co wspólnie się decydują, jak wprowadzić zawartą ugodę w życie.

Jeśli decydują się na rozstanie, ustalają jego warunki. Na przykład dają sobie czas na podjęcie ostatecznych decyzji, aby każde z nich mogło zyskać spokój emocjonalny i przygotować się do dalszych rozmów, albo ustalają kwestie separacji czy rozwodu, opieki nad dziećmi, podziału majątku itd.

Gdy oboje widzą szanse na uratowanie związku, gdy jego trwałość jest ważna dla nich, podejmują decyzje o sposobach co do odbudowania więzi, uzdrowienia ich relacji. Ustalają wspólnie zakres i metody pracy nad związkiem. Decydują się na terapię małżeńską, wybierają miejsce i osobę psychoterapeuty, a potem z nim ustalają zasady i zakres współpracy.

Więcej na temat związków:

Albo też korzystają z warsztatów dla par, które mają charakter psychoedukacyjny. Poznają wtedy techniki i narzędzia komunikacji budującej codzienny dialog, uczą się jak mówić i jak słuchać, aby być dobrze zrozumianym i rozumieć partnera, jak wyrażać uczucia i potrzeby, jak formułować prośby, zamiast żądań i wymagań. Warsztaty dla par pomagają też zmienić perspektywę spojrzenia na wspólne życie, zauważać to, co pozytywne i wzmacniać to, co działa ożywczo na związek. Małżonkowie nabywają umiejętności radzenia sobie z konfliktami, uczą się jak krok po kroku je rozwiązywać, aby zapanować nad emocjami i znaleźć satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania.

Miłość wymaga troski, pielęgnacji, pracy, poznania, podtrzymywania, aby mogła istnieć, rozwijać się. Warsztaty czy coaching dla par pozwalają zobaczyć, że warto miłości uczyć się razem, odkrywając sposoby ożywiania jej i wzmacniania. Na takie poważne i świadome potraktowanie miłości nie znajdujemy na ogół czasu w codziennym życiu. Nic więc dziwnego, że wciąż tyle par rozstaje się przy pierwszych kryzysach, z wielkim rozczarowaniem, poczuciem krzywdy i skupieniem na wzajemnych żalach i pretensjach.

Mało kto uświadamia sobie, że to, jak rozwija się związek, zależy od poziomu rozwoju osobistego i pracy nad sobą każdego z partnerów. Psychoterapia, warsztaty czy coaching dla par, pomagają lepiej poznać siebie, zrozumieć siebie jako istotę emocjonalną, odkrywać na nowo własny potencjał, który każdy wnosi w relacje z bliską osobą. Małżonkowie uczą się tego, jak pokonywać stereotypy, akceptować własne ograniczenia, których zmienić nie można, jak wzmacniać własną samoocenę i czerpać radość z życia, i jak wspierać partnera w jego pracy nad sobą.

Tak naprawdę żaden specjalista nie poda gotowych, uniwersalnych recept na szczęście w konkretnym związku. Gdy jednak para dostaje jego wsparcie oraz nabywa umiejętności radzenia sobie z trudnościami, sama znajduje drogę do poszukiwania własnych sposobów odbudowania związku po kryzysie.

Ważne jest podczas zajęć dzielenie się własnymi przeżyciami, spojrzenie na swoje trudności i sukcesy poprzez perspektywę doświadczeń innych osób. To jest wspólna praca – twórczy proces. Każdy związek jest inny i na swój sposób wyjątkowy; ma swoje dobre strony, ale też swoje zagrożenia i pułapki. Związki jednak przechodzą przez te same fazy i etapy, których poznanie i zrozumienie pozwala lepiej się przygotować do tego, by poradzić sobie z konkretnymi trudnościami, które pojawiają się u wszystkich par. Ważny jest przede wszystkim świadomy wybór i przekonanie każdego z partnerów, że warto miłości się uczyć, i świadomość, jakie korzyści niesie za sobą pełne zaangażowanie w tę naukę.

Alicja Krata – mediator; trener, coach; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.

(akr/bb)

Więcej na temat związków:

Źródło artykułu:WP Kobieta
mediacjapsychologalicja krata

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)