Skuteczne leczenie depresji coraz bliżej
Dzięki odkryciu amerykańskich naukowców możliwe będzie opracowanie skutecznej terapii dla chorych na depresję.
19.10.2009 | aktual.: 21.06.2010 14:09
Rodzina synuklein, małych białek obecnych w mózgu, sprawuje władzę nad dostępnością neuroprzekaźników - poinformowali naukowcy z USA podczas 39 Spotkania Towarzystwa Neurobiologów "Neuroscience 2009". Dzięki ich odkryciu możliwe będzie opracowanie skutecznej terapii dla chorych na depresję.
Obecnie stosowane metody leczenia depresji opierają się na modyfikacji uwalniania i wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników (głównie serotoniny)
. Niestety nie pomagają wszystkim potrzebującym pacjentom i w niektórych przypadkach nie przynoszą oczekiwanej poprawy nastroju.
Wyniki ostatnich badań wskazują, że synukleiny - rodzina małych białek obecnych w mózgu, pełni kluczową rolę w zarządzaniu dostępnością neuroprzekaźników. Szczególnie istotne w tych mechanizmach wydają się być alfa i gamma synukleina. Ponadto naukowcy zaobserwowali podniesiony poziom gamma - synukleiny w mózgach chorych na depresję.
Podczas swoich najnowszych badań naukowcy z Georgetown University Medical Center wykazali dodatkowo, że myszy, u których gamma - synukleina działa jako jedyna z tej rodziny białek regulujących uwalnianie neuroprzekaźników, mają wyraźnie obniżony nastrój i nasilone objawy depresji.
- Nasze wyniki dowodzą, jak ważna jest rola gamma - synukleiny w rozwoju depresji - podkreśla Adam Oaks, jeden z autorów pracy. - Niezwykle istotne jest zrozumienie jak obecnie stosowane leki wpływają na działanie synuklein, ponieważ nie są one skuteczne w przypadku wszystkich pacjentów, a czasami nasilają niekorzystne objawy, co może być bardzo niebezpieczne i skutkować nawet zwiększonym ryzykiem samobójstwa - podsumowuje naukowiec.