Blisko ludziŻel antykoncepcyjny

Żel antykoncepcyjny

Naukowcy nie ustają w badaniach nad coraz to nowszymi środkami antykoncepcyjnymi. Najnowocześniejszy z nich jest żel, który zapobiega ciąży. Preparat rozciera się na skórze brzucha, ud albo przedramion czy ramion. Niedługo ma trafić do aptek. Czas pokaże, czy kobietom spodoba się ta forma zapobiegania ciąży.

Żel antykoncepcyjny
Źródło zdjęć: © sxc.hu

15.03.2011 | aktual.: 09.01.2012 11:47

Naukowcy nie ustają w badaniach nad coraz to nowszymi środkami antykoncepcyjnymi. Najnowocześniejszy z nich jest żel, który zapobiega ciąży. Preparat rozciera się na skórze brzucha, ud albo przedramion czy ramion. Niedługo ma trafić do aptek. Czas pokaże, czy kobietom spodoba się ta forma zapobiegania ciąży.

Naukowcy z centrum badawczego Population Council w Nowym Jorku twierdzą, że żel jest równie skuteczny, co pigułka, czy plastry. Potwierdziły to badania, w których udział wzięło 18 kobiet w wieku od 20 do 40 lat. W ciągu siedmiomiesięcznych testów żadna z nich nie zaszła w ciążę, choć wszystkie były aktywne seksualnie. Nowa metoda spotkała się z dobrym przyjęciem.

Jak stosować?

Dawkę 3 mg bezbarwnego i bezwonnego żelu należy wetrzeć raz dziennie w skórę brzucha, nóg lub ramion. Dobowa porcja leku znajduje się w jednej niewielkiej aluminiowej saszetce. W opakowaniu jest zazwyczaj 28 saszetek, co wystarcza na miesiąc terapii. Lekarz może też zalecić dziennie dawkę 0,5 mg lub 1 mg żelu - w zależności od potrzeb danej pacjentki.

Środek należy stosować codziennie, o stałej porze. Najlepiej robić to wieczorem, np. już po nałożeniu kremów i balsamów. Nie bez znaczenia jest też wielkość powierzchni, na którą rozsmarowujemy żel, gdyż może to mieć istotny wpływ na jego wchłanianie i działanie. Dlatego należy starać się rozetrzeć go na jak największej powierzchni.

Żel hormonalny działa na podobnej zasadzie jak znane już plastry antykoncepcyjne. Zawarty w nim nesteron - syntetyczny progesteron i chemiczny odpowiednik estrogenu, uwalniane są do organizmu przez skórę. Tą drogą hormony zapobiegające ciąży wnikają do krwioobiegu i skutecznie powstrzymują owulację. W przeciwieństwie do plastrów żel jest jednak zupełnie bezbarwny, a także bezwonny, nie lepi się i nie zostawia śladów na skórze.

Nie widać go spod ubrania, bielizny, czy stroju kąpielowego. To jest niezwykle ważne dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sport, a także korzystających z sauny i solarium, które jednocześnie nie chcą powiedzieć światu - „uprawiam seks, mam plasterek”. Dla niektórych pań beżowy plasterek może być krępujący.

Wyższość żelu

Zgodnie ze światowymi badaniami Związku Planowania Rodziny, średnio 2 mln kobiet stosuje metody antykoncepcji, z których nie jest zadowolona. Dla nich alternatywą może być właśnie żel. Skuteczność to nie jedyna zaleta tej formy antykoncepcji. Naukowcy obiecują, że będzie nowoczesnym, ale przede wszystkim bezpiecznym środkiem antykoncepcyjnym.

Nowy preparat nie niesie ze sobą skutków ubocznych, takich jak przyrost wagi i zmiany skórne, a także bóle głowy, nudności, czy ociężałość. Wnika do organizmu przez skórę, tym samym jest zupełnie bezpieczny dla żołądka i wątroby. Terapię przezskórną zaleca się szczególnie kobietom z cukrzycą i upośledzoną tolerancją węglowodanów, przy otyłości i nadwadze, zaburzeniach lipidowych, w nadciśnieniu tętniczym krwi i zaburzeniach krzepnięcia.

Badania wykazały, że może być też stosowany u kobiet karmiących piersią. A to już prawdziwa rewolucja, bowiem jak na razie nie ma ani jednego środka antykoncepcyjnego dla mam z dzieckiem przy piersi. W przeciwieństwie do pigułek, składniki żelu nie przenikają do mleka i nie powodują zaburzenia laktacji. Ryzyko ciąży podczas karmienia maleje, ale to nie znaczy, że nie ma go wcale. Jednak na razie nowo upieczonym rodzicom zostaje jedynie prezerwatywa.

Przeciwwskazaniem do hormonalnej terapii w ogóle, również przezskórnej, są nowotwory hormonozależne (rak sutka, trzonu macicy, jajnika) i choroba zatorowo-zakrzepowa. I tutaj niestety nic się nie zmienia, żel zawiera bowiem hormony. Na razie ten nowy specyfik jest w fazie badań klinicznych, ale już wzbudził zainteresowanie kobiet. Jeśli wyniki testów okażą się pozytywne, trafi do aptek.

mos/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta
antykoncepcjaciążażel
Zobacz także
Komentarze (20)