Cera trądzikowa – jak sobie z nią radzić?
Zaskórniki, krosty, grudki, rozszerzone pory, stany zapalne... Na twarzy, ale też na plecach, dekolcie. Jak wygląda trądzik - każdy wie. Najnowsze badania wykazują, że trądzik dotyka najczęściej osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia., choć czasem może dotyczyć młodszych jak i starszych osób. Czym się charakteryzuje cera trądzikowa i jak o nią dbać?
05.06.2011 | aktual.: 07.06.2011 10:33
Zaskórniki, krosty, grudki, rozszerzone pory, stany zapalne... Na twarzy, ale też na plecach, dekolcie. Jak wygląda trądzik - każdy wie. Najnowsze badania wykazują, że trądzik dotyka najczęściej osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia, choć czasem może dotyczyć młodszych jak i starszych osób. Czym się charakteryzuje cera trądzikowa, jak o nią dbać, jak pielęgnować, których kosmetyków unikać, a jakie są polecane?
Cera trądzikowa to utrapienie nie tylko wieku młodzieńczego. Z tą przypadłością często walczą również dojrzałe kobiety. Wykwity na twarzy, plecach i dekolcie nie tylko mogą szpecić, ale również zostawiać trudne do usunięcia blizny. Na szczęście trądzik nie jest niewyleczalny. Stosując odpowiednią pielęgnację (kosmetyki dla cery trądzikowej oraz dietę), można cieszyć się ładną cerą bez skaz.
Charakterystyka cery trądzikowej
Jak wygląda trądzik, wie każdy. Na twarzy – w okolicach czoła, brody, nosa i policzków oraz na plecach i klatce piersiowej pojawiają się charakterystyczne zmiany:
niezapalne– zaskórniki otwarte i zamknięte, mikrozaskórniki,
zapalne– krosty, grudki i torbiele, które zawierają materiał ropny.
Cera trądzikowa charakteryzuje się dużą ilością krost wypełnionych białą ropą. W okresie młodzieńczym przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna produkcja łoju, którym żywią się bakterie beztlenowe, doprowadzając do stanu zapalnego. Na skórze widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki (potocznie zwane wągrami), grudki, krostki,nacieki zapalne. Później wpływ na powstawanie wykwitów mogą mieć zmiany hormonalne, tarczyca, a także stres.
Zmiany trądzikowe mają charakter przewlekły. W letnim okresie zwykle ulegają poprawie w związku z nasłonecznieniem.
POLECAMY: PRYSZCZATY PROBLEM
Jaka pielęgnacja?
Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca, dlatego osoby z tym typem cery muszą zwracać szczególną uwagę na kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. Warto stosować kosmetyki dostępne w aptece, które nie podrażniają skóry i wspomagają leczenie zmian trądzikowych. Należy również mieć na uwadze, że trądzik wymaga pielęgnacji długofalowej. Zaprzestanie stosowania kosmetyków do cery trądzikowej często skutkuje nawrotem trądziku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zamiast wody i mydła zaleca się używanie antybakteryjnego żelu, następnie toniku antybakteryjnego i toniku normalizującego, który przywraca skórze naturalne ph. Można też korzystać z kostki dermatologicznej do mycia twarzy - jej właściwości czyszczące i antybakteryjne są odpowiednie do pielęgnacji cery trądzikowej. Kostka dermatologiczna używana zamiast mydła nie pieni się.
Innym rozwiązaniem jest mleczko do mycia twarzy: jest bardzo dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. Jednak po aplikacji, mleczko musi być dokładnie usunięte i spłukane obficie wodą. Dla niektórych taka dwustopniowa pielęgnacja może się wydać skomplikowana i kłopotliwa. Na dzień stosuj krem matujący i antybakteryjny, na noc zaś krem antybakteryjny regulujący wydzielanie sebum.
Jakie kosmetyki?
Niektóre kosmetyki, jak kremy nawilżające czy kosmetyki do makijażu, mogą sprzyjać pojawianiu się trądziku lub go utrzymywać. Aby uniknąć tego problemu, należy zawsze wybierać kosmetyki z adnotacją "niekomedogenne", to znaczy, że nie powodują powstawania zmian trądzikowych.
● Używaj kremów do cery tłustej niekomedogennych. W żadnym przypadku nie stosuj kremów do cery suchej.
● Uważaj na kremy perfumowane, które mogą dodatkowo uwrażliwiać i podrażniać skórę.
● Kosmetyki do makijażu nie są zalecane dla osób z cerą trądzikową. Można natomiast używać kremów nawilżająco-matujących. Jeśli trądzik jest bardzo widoczny i kłopotliwy, lekarz może przepisać specjalny produkt kryjący, który skutecznie maskuje wszelkie krostki.
● Unikaj wszelkiego rodzaju pudrów brązujących, które sprzyjają powstawaniu trądziku.
A może dieta?
Stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa, ważna jest równowaga witaminowo-mineralna, pij mleko i spożywaj jego przetwory, uzupełniaj dietę witaminami A, B2, B6 oraz sole cynku i staraj się jeść regularnie.
Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest, aby regularnie czyścić skórę, usuwając z niej zanieczyszczenia. Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest wybór mydła lub żelu myjącego. Niektóre kosmetyki mogą podrażniać skórę i utrudniać leczenie trądziku. Inne dobrze eliminują zanieczyszczenia znajdujące się na skórze, zapobiegając w ten sposób infekcjom.
(jj/ma)
POLECAMY: PRYSZCZATY PROBLEM