Nadpotliwość stóp
Podczas jednego upalnego dnia stopy mogą wytworzyć nawet pół litra potu. Jest to bardzo dużo zważywszy na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. I chociaż pocenie się jest naturalnym sposobem obniżenia temperatury ciała nikt nie lubi mieć na sobie wilgotnych skarpet lub ślizgających się w butach, mokrych stóp. Pocenie się nie powinno być powodem wstydu i zaniżonej samooceny.
01.09.2010 | aktual.: 02.09.2010 12:21
Podczas jednego upalnego dnia stopy mogą wytworzyć nawet pół litra potu. Jest to bardzo dużo zważywszy na niewielką powierzchnię, jaką zajmują. I chociaż pocenie się jest naturalnym sposobem obniżenia temperatury ciała nikt nie lubi mieć na sobie wilgotnych skarpet lub ślizgających się w butach, mokrych stóp. Pocenie się nie powinno być powodem wstydu i zaniżonej samooceny.
Poci się każdy, tym bardziej latem, kiedy temperatury przekraczają 25C. Jeżeli jednak pocimy się bardzo intensywnie nie można tego bagatelizować. Nadpotliwość stóp jest tym bardziej uciążliwa, że może być przykra dla otoczenia i realnie utrudniać lub uniemożliwiać kontakt z ludźmi. Ponadto nieleczona może przyczynić się do rozwoju grzybicy, dla której wilgoć jest najlepszym sprzymierzeńcem, powstania stanów zapalnych oraz pęknięć i otarć naskórka. Nadpotliwość może również świadczyć o zmianach hormonalnych, otyłości, zaburzeniach metabolicznych, lub być wywołana przypływem nagłych emocji (stres, obawa, podniecenie).
Codzienna pielęgnacja stóp
Częsta i systematyczna pielęgnacja stóp jest w połowie kluczem do sukcesu. Stopy należy myć często, w letniej (nigdy gorącej) wodzie, a przed założeniem obuwia spryskać je dezodorantem przeznaczonym wyłącznie do stóp. Jeżeli stopy mają tendencje do pocenia warto używać talku i wkładek przeciwpotnych, zaś obuwie powinno być wykonane z prawdziwej skóry. Nie zapominajmy także o skarpetach, koniecznie bawełnianych, które pozwolą skórze stóp swobodnie oddychać. Skarpety syntetyczne uniemożliwiają stopom oddychanie oraz intensyfikują, nie zawsze przyjemny, zapach.
Pomocne zioła
Optymalna moc ziół opiera się przede wszystkim na ich regularnym stosowaniu. Moczenie stóp w ziołowym naparze m.in. z rozmarynu, kory dębu, skrzypu polnego, łopianu czy pokrzywy ogranicza ryzyko rozwoju grzybów i bakterii, a także reguluje pracę gruczołów potowych. Stopy należy moczyć przez ok. 15 minut, po czym dokładnie je osuszyć i założyć czyste, bawełniane skarpety. Czynność tą powtarzać ok. 3 razy w tygodniu, najlepiej co drugi dzień.
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*
Leczenie nadpotliwości
Toksyna botulinowa Przed zabiegiem skóra zostaje znieczulona (np. preparat Emla). Następnie za pomocą cienkiej igły, w jednocentymetrowych odstępach zostaje wstrzyknięta toksyna botulinowa typu A (uzyskiwana z bakterii Clostridium botulinum). Po wstrzyknięciu dochodzi do blokady działania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego, a wydzielanie potu zostaje ograniczone bądź zahamowane. Pierwszych efektów należy spodziewać się maksymalnie po 4-7 dniach. Efekt końcowy nie jest jednak trwały i utrzymuje się przez kilka miesięcy, do roku czasu. Po tym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe i produkcja potu wzrasta.
Przeciwwskazaniami do wstrzyknięcia botoxu są ciąża i karmienie piersią, infekcje skóry, niektóre choroby neurologiczne, nadwrażliwość na albuminę oraz przyjmowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów.
Antyperspiranty
W swoim składzie zawierają m.in. sole glinu lub etanol. Wykazują działanie krótkotrwałe, które polega na czasowym zamknięciu/ zablokowaniu przewodów potowych. Początkowo stosuje się je codziennie (zazwyczaj na noc), a następnie stopniowo zmniejsza się liczbę aplikacji do jednej na 1-3 tygodnie. Jonoforeza
Jest to popularny zabieg leczniczy polegający na wprowadzeniu ładunku elektrycznego poprzez prąd stały. Brzmi groźnie, jednak w praktyce jest zupełnie inaczej. W głąb skóry wprowadzany jest lek – najczęściej są to wysokoskoncentrowane ampułki. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, zaś jego efektem jest ograniczenie nadpotliwości oraz nawilżenie i zdrowy wygląd skóry. Przeciwwskazaniami do wykonywania jonoforezy są m.in. ciąża, padaczka, choroby serca i otwarte rany.
Leczenie ogólne
- leki uspokajające
- leki antycholinergiczne
- leki homeopatyczne
POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*