Sprzymierzeńcy czy szkodniki?

Sonia Pranschke / 25.06.2007
wp.pl>
 AAA
Na pewno każdy działkowicz i miłośnik ogrodów jest dumny z efektów swojej ciężkiej pracy, gdy rośliny kwitną i rosną. Jednak niestety nasz wysiłek może zostać zniweczony przez różnego rodzaju szkodniki.
Na działkach i w ogrodach oprócz hodowanych roślin żyją różne gatunki zwierząt. Niektórzy "mieszkańcy działek i ogrodów" są pospolitymi szkodnikami. Jednak pewne gatunki zwierząt spulchniają ziemię i zjadają owady, gryzonie i ślimaki (które potrafią w uprawach siać prawdziwe spustoszenie, zadowalając się praktycznie każdą rośliną), które niszczą nasze uprawy.

Szkodnik czy sprzymierzeniec?

Kret jest zwierzęciem, które trudno jednoznacznie zaliczyć do szkodników czy do stworzeń pożytecznych. Żywi się młodymi nornicami, myszami, pędrakami, larwami oraz dorosłymi ślimakami i owadami. Kopiąc podziemne korytarze spulchnia i przewietrza glebę, ale także uszkadza korzenie roślin. Kopce utworzone przez kreta bardzo szpecą trawniki. Dlatego działkowicze i ogrodnicy na różne sposoby próbują pozbyć się tego zwierzęcia.

Nie wolno zabijać kreta bo znajduje się pod ochroną. Istnieją jednak różne humanitarne sposoby na pozbycie się "nieproszonego gościa". Są to różnego rodzaju odstraszacze: mechaniczne – butelki – plastikowe lub szklane – wkopane w ziemię, kołatki połączone ze śmigłami, które porusza wiatr; elektroniczne - urządzenia na baterie emitujące piski oraz roślinne – krety nie lubią niektórych roślin: bazylii, aksamitki, komosy.

Kret jest często mylony z nornicą – małym gryzoniem, kopiącym podziemne korytarze. Jednak nornica nie tylko drąży tunele, ale także zjada korzenie i cebulki roślin. Można się jej pozbyć stosując truciznę lub odstraszacze i specjalne pułapki. Ponadto szkody wyrządza także w lesie, ponieważ gdy jest głodna, ogryza z kory młode drzewa.

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2 następna
oceń
tak 0 0%
nie 1 100%

Galerie


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~QQRYQ 2007-11-26 (00:19) 8 lat 2 miesiące 16 dni 17 godzin i 38 minut temu

Kiedy my, hiperszkodniki,
zaczniemy patrzeć na naturę jak na jedność, bez dzielenia istot na pożyteczne (dla nas!!!) albo (nam!!!) szkodzące?.. Czy piękno ogrodu musi być okupione śmiercią niektórych jego prawowitych mieszkańców, zakatrupianych przez nas, "miłośników piękna ogrodu" za pomocą trucizn, herbicydów i innego syfu...

odpowiedz

0
0
~nick 2007-07-12 (12:23) 8 lat 6 miesięcy 30 dni 5 godzin i 34 minuty temu

Jeże lubią mleko.
Na mojej działce są jeże, cała rodzinka, mamy też altanę noi koty, jeże zaprzyjaźniły się z kotami, wyjadają im pokarm z misek i wypijają mleko. Co śmieszniejsze całe towarzystwo je razem, wieczorem o stałej porze. Wystarczy zawołać - Tuptuś! a zjawiają się też koty,mam zrobione zdęcia tego towarzystwa, prześlę po zeskanowaniu. Czy jeże chorują po wypiciu mleka? Nie zauważyłam choroby, jeże przychodzą codziennie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Seramis 2007-07-26 (07:25) 8 lat 6 miesięcy 16 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Turkuć podjadek
Autor artykułu zapomniał dodać, że w Polsce ten duży opancerzony owad jest pod całkowitą ochroną! i nie wolno go zabijać. Nie występuje także w dużych ilościach na danym terenie, tylko pojedyńcze osobniki. A poza tym jest piękny ;) Mam piękne "portrety" robione przez siebie temu dużemu owadowi.

odpowiedz