Żółw w naszym domu

Żółw w naszym domu

Żółw w naszym domu
Źródło zdjęć: © zolwie.net
30.10.2006 13:04, aktualizacja: 07.11.2006 11:34

Ludzie uwielbiają psy, koty, świnki morskie lub papużki. Są jednak i tacy, których ulubieńcem domowym staje się żółw. Trzeba przyznać, że to wciąż jeszcze dość oryginalne upodobanie i też nie tak bardzo popularne.

Ludzie uwielbiają psy, koty, świnki morskie lub papużki. Są jednak i tacy, których ulubieńcem domowym staje się żółw. Trzeba przyznać, że to wciąż jeszcze dość oryginalne upodobanie i też nie tak bardzo popularne. Ale jeśli chcecie, by u was w domu zamieszkało jakieś zwierzątko, może warto rozważyć zakup właśnie tego sympatycznego gada?

Żółw ozdobny

Najpopularniejszym gatunkiem hodowanym w domach jest żółw ozdobny. W naturalnych warunkach osiąga on około 30 centymetrów, my jednak możemy liczyć, że nasz pupilek będzie miał około 20-25 centymetrów.

Jego pancerz jest lekko zaokrąglony (ale nie za bardzo, mówi się raczej, że gatunek ten w porównaniu z innymi ma budowę wręcz nieco spłaszczoną). Nogi, głowę i ogon tego żółwia zdobią czerwone, żółte bądź pomarańczowe plamki. Ich kolor pomaga rozpoznać podgatunek, czyli czy nasz domowy przyjaciel to żółw ozdobny czerwonouchy czy może żółtouchy.

Środowisko naturalne i akwaterrarium

Żółwie ozdobne pochodzą z Ameryki Północnej, a konkretnie z jej środkowej części. Tam też mają swoje ulubione miejsca. Najwięcej można ich spotkać w dorzeczu rzeki Missisipi i w zarośniętych jeziorach. Tu też czują się najlepiej. Na osiedlenie zazwyczaj wybierają miejsce nasłonecznione. Oczywiście, idealnie, gdy jest ono również bagniste.

Niestety w naszych domach nie jesteśmy w stanie przygotować im miejsca w znacznej części zbliżonego do ich naturalnego środowiska. Nie mniej jednak musimy się postarać, by ich nowe mieszkanko spełniało kilka podstawowych warunków, które pomogą im przystosować się do nowego otoczenia. Najlepsze, co możemy im zapewnić to, dostosowane do ich potrzeb, akwaterrarium. Raczej zdecydujmy się na takie, które ma szklane ścianki. Będzie ono prezentowało się znacznie ładniej, a i nie porysuje się tak szybko jak to wykonane ze sztucznego tworzywa. Powinno być ono też na tyle duże, by umożliwić żółwiowi swobodne poruszanie się po nim i prowadzenie aktywnego życia. Gdy nasz ulubieniec będzie miał za mało miejsca może się nudzić i źle czuć, a tego przecież chcielibyśmy mu zaoszczędzić.

Akwaterrarium powinno być wypełnione wodą, ale bardzo ważne, by zostawić również takie miejsce, gdzie żółw będzie mógł się położyć i odpocząć. Możemy więc zrobić mu wysepki bądź półki (z korka lub z drewna), do których będzie miał w każdej chwili łatwy dostęp. Mieszkanko naszego pupilka powinniśmy też przykryć: do połowy szybą, a dalej metalową siatką. Pamiętajmy, by nigdy nie kłaść szyby na całej powierzchni, bo wówczas zamkniemy dostęp świeżego powietrza, co może skończyć się dla naszego gada bardzo źle.

Wyposażenie żółwiego mieszkanka

Nie wystarczy jednak tylko kupić akwaterrarium i napełnić je wodą. Dla zdrowia żółwia bardzo istotne bowiem jest wyposażenie jego nowego mieszkanka i zainstalowanie urządzeń, które pomogą mu w prawidłowym funkcjonowaniu. Przydatnym sprzętem są na przykład lampy. Ich zadaniem jest doświetlenie naszego wodnego przyjaciela. Ważne jednak jest to, by ustawić żarówkę tak, aby w akwarium żółw mógł znaleźć, w zależności od potrzeby, miejsca ciepłe i jasne, jak i te zacienione i trochę chłodniejsze. Oczywiście, obok powinniśmy również zainstalować jedną z grzałek akwarystycznych (najlepiej utrzymywać temperaturę wody około 25 stopni).

Potrzebne są również filtry do wody i wiele innych urządzeń, które na pewno pomoże nam wybrać ktoś z dobrego salonu zoologicznego bądź osoba, od której kupujemy żółwia.

Wszystkie urządzenia mają jeden minus. Niestety nie mogą obejść się bez kabelków i przewodów. Dobrym jednak sposobem, by je choć trochę zamaskować, jest wstawienie do akwarium zielonych roślinek (bardzo dobrze sprawdzają się tu między innymi filodendrony).

Pokarm dla żółwia

Dieta żółwi wodnych powinna być dość urozmaicona. Do ich ulubionych pokarmów należą jednak najczęściej ryby oraz różne mięczaki i skorupiaki. Ważne, by ryby podawać w całości, nie zaś w formie filetów. Można karmić naszego przyjaciela zarówno rybami akwariowymi (mieczyki, gupiki itp.), jak i słodkowodnymi (karasie, płocie itp.). Te drugie, z racji ich wielkości, powinniśmy wcześniej pokroić.

Żółwie również bardzo lubią ślimaki, których dodatkową zaletą jest to, że czyszczą otoczenie z resztek jedzenia oraz z zanieczyszczeń. Dodatkowo można też podawać małże, ostrygi czy krewetki.

Warto również zapewnić żółwiom dostęp do roślin. Okazuje się jednak, że nasze gady mogą je bardzo zniszczyć. Jako sprawdzoną roślinność podaje się jednak między innymi wywłócznika, strzałkę wodną, moczarkę wodną czy rzęsę wodną. Latem zaś możemy podawać im także liście mniszka lekarskiego.

To tylko, oczywiście, zarys informacji odnoszących się do zasad właściwej hodowli żółwi ozdobnych. Jednak, jak już można się zorientować, zajmowanie się tymi gadami oraz zapewnienie im właściwego i przyjaznego miejsca zamieszkania, wcale nie należy do zadań najłatwiejszych. Pierwsze chwile z nowym przyjacielem domu wymagają naprawdę dużo naszej uwagi. Jeśli jednak zdecydujecie się na kupienie takiego właśnie sympatycznego żółwia, na pewno nie będziecie żałować poświęconego mu czasu.

Źródło artykułu:WP Kobieta