FitnessKiedy zdecydować się na wizytę u doradcy żywieniowego?

Kiedy zdecydować się na wizytę u doradcy żywieniowego?

Kiedy zdecydować się na wizytę u doradcy żywieniowego?
06.06.2006 11:57, aktualizacja: 27.05.2010 23:16

Dieta to nie tylko odchudzanie i odmienny jadłospis, ale przede wszystkim sposób żywienia na co dzień. Z pomocy dietetyka może więc skorzystać każdy, a nie tylko, jak tylko się powszechnie uważa, osoby z nadwagą i otyłością.

Dieta to nie tylko odchudzanie i odmienny jadłospis, ale przede wszystkim sposób żywienia na co dzień. Z tego względu doradca żywieniowy zajmuje się nie tylko dietą odchudzającą, ale także dietoterapią, dietoprofilaktyką, opieką żywieniową dla kobiet w ciąży, mam karmiących, dzieci, osób aktywnych fizycznie, wegetarian...

Reasumując: po prostu racjonalnym odżywianiem. Z pomocy dietetyka może więc skorzystać każdy, a nie tylko, jak tylko się powszechnie uważa, osoby z nadwagą i otyłością. Wystarczy tylko motywacja, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz chęć wprowadzenia drobnych zmian praktycznych w sposobie odżywiania.

Istnieje wiele chorób dietozależnych, których leczenie można wspomagać dietą, ale także zapobiegać ich powstawaniu przez prawidłowe odżywienie. Niestety osoby chore wolą połknąć kolejną tabletkę (tak jest prościej), niż zmienić sposób żywienia. Często wynika to po prostu z niewiedzy, nieświadomości, że dieta ma tak istotny wpływ na nasz organizm.

Dietetyk będzie bardzo pomocny także u osób, które są zdrowe, ale z różnych powodów, np. ciąża, muszą się żywić inaczej niż do tej pory. Oczywistą kwestią jest to, że dietą możemy korygować masę ciała, mam tu na myśli odchudzanie, ale także kwestię przytycia, zwiększenia masy mięśniowej (co jest bardzo istotnym elementem żywienia sportowców). Nadal najczęstszym problemem z jakim się zwracamy do doradcy żywieniowego jest chęć zgubienia zbędnych kilogramów. Niestety nie ma „diety cud”, czy jakiegokolwiek uniwersalnego sposobu na schudnięcie. Dietę należy dopasować indywidualnie do potrzeb, możliwości, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, trybu życia i wielu innych czynników. Z tego względu zamiast chwycić kolejną modną dietę od koleżanki z pracy lub z prasy kobiecej, lepiej zwrócić sie po pomoc do specjalisty, czyli do doradcy żywieniowego.

Zanim zaczniemy się odchudzać musimy ustalić cel i możliwości jego realizacji. W związku z tym dietetyk, na początku współpracy, wypytuje dokładnie o stan zdrowia pacjenta, ewentualnie zleca dodatkowe badania, aby podczas terapii dietetycznej uwzględnić wszystkie choroby dietozależne oraz, co jest bardzo istotne podczas odchudzania, wszelkie zaburzenia metaboliczne (np. problemy hormonalne) mogące wpływać na tempo chudnięcia. Musimy też oczywiście wiedzieć, ile kilogramów chcemy i możemy zgubić, choć nie zawsze idzie to w parze. Często oczekiwania są większe niż możliwości fizjologiczne organizmu. Doradca żywieniowy obliczy prawidłową masę ciała pacjenta- na podstawie podstawowych parametrów, lub jeszcze dokładniej, na podstawie analizy składu ciała- badania, które pokazuje ile jest w organizmie tkanki tłuszczowej, a ile pozostałych składników, czyli mięśni, wody, kości.

Zanim dietetyk zacznie układać dietę odchudzającą, przeanalizuje z pacjentem jego dotychczasowy sposób żywienia, aby skorygować podstawowe błędy oraz położyć nacisk na to co najbardziej daną osobę „gubi”. Najważniejszym elementem w pomocy doradcy żywieniowego jest zmiana nawyków żywieniowych, co pozwoli na stałe wypracować idealną sylwetkę i utrzymać ją, czyli uniknąć efektu jojo.

Doradca żywieniowy bierze także pod uwagę dotychczasowe doświadczenia i eksperymenty z dietami odchudzającymi oraz preparatami wspomagającymi odchudzanie. Niestety, permanentne bycie „na diecie”, bardzo powszechne wśród pań, nie pomaga nam w skutecznym odchudzaniu, gdyż powoduje rozregulowanie metabolizmu, przyzwyczajenie do ciągłego zmniejszania kalorii oraz świadczy o braku konsekwencji pacjenta.

Kolejnym elementem, który dietetyk uwzględnia przy bilansowaniu diety jest tryb życia, w tym aktywność fizyczna. W zależności od tego, czy osoba, która chce schudnąć, rusza się dużo czy wręcz przeciwnie, doradca żywieniowy ustala inny program dietetyczny. Inaczej potraktujemy osobę, która ma siedzącą pracę, dojeżdża do pracy samochodem, a po pracy nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych, a inaczej kogoś, kto uprawia sport kilka razy w tygodniu, a do pracy jedzie rowerem. Pod kątem trybu życia należy także zwrócić uwagę na możliwości „techniczne” oraz zdolności kulinarne pacjenta. Zapracowanej bizneswoman nie zachęcimy do samodzielnego przygotowywania dietetycznych posiłków, dlatego takiej osobie możemy zaproponować catering lub przeanalizowanie menu ze stołówki w pracy.

Dietetyk bierze także pod uwagę czy odchudzająca się osoba żywi się sama, czy gotuje dla całej rodziny. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na wykorzystanie wszystkich produktów, tak żeby jadłospisy były ekonomiczne.

Istotne są także preferencje smakowe pacjenta, tzn. co pacjent lubi a czego stanowczo nie. Dieta ma być nie tylko zdrowa i skuteczna, ale przede wszystkim smaczna. Samo słowo „dieta” kojarzy nam się negatywnie, a wcale tak być nie musi, bo przy odchudzaniu możemy też jeść smacznie :-)

Poza samym ułożeniem diety doradca żywieniowy wyjaśni pacjentowi fizjologiczne aspekty odchudzania, zmiany w organizmie, które następują podczas procesu chudnięcia. Dietetyk doradzi także na co zwracać uwagę przy kupowaniu produktów żywnościowych, pomoże wybrać odpowiednie danie z menu w restauracji oraz wesprze w kryzysie.

Odchudzanie się pod kontrolą dietetyka, to nie tylko korzystanie z indywidualnie przygotowanej diety, ale także regularne spotkania w celu monitorowania efektów odchudzania oraz zmian podczas kuracji. Doradca żywieniowy pomaga pacjentowi nie tylko w okresie odchudzania, ale także przy wyjściu z diety, tak, aby uniknąć efektu jojo.

Korzystając z pomocy doradcy żywieniowego pacjent jest pod kontrolą profesjonalisty, którego szeroka wiedza pozwala unikać wielu błędów. Bez względu na problem z jakim dana osoba zwraca się do dietetyka zostanie ona potraktowana wyjątkowo, gdyż najważniejszym założeniem pracy doradcy żywieniowego jest kompleksowe i indywidualne podejście do pacjenta.

Magdalena Jarzynka
Doradztwo Żywieniowe SetPoint

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także