Olejek eteryczny to ekstrakt substancji lotnych z ziaren, kory, łodygi, kwiatu, korzenia lub innej części rośliny. Składa się z bardzo złożonych związków organicznych, będących esencją, najwartościowszym składnikiem rośliny. Pierwszą dostrzegalną cechą olejków eterycznych jest ich silny zapach. Jednak od tysięcy lat były one używane przede wszystkim do celów leczniczych.
Olejek eteryczny to ekstrakt substancji lotnych z ziaren, kory, łodygi, kwiatu, korzenia lub innej części rośliny. Składa się z bardzo złożonych związków organicznych, będących esencją, najwartościowszym składnikiem rośliny. Pierwszą dostrzegalną cechą olejków eterycznych jest ich silny zapach. Jednak od tysięcy lat były one używane przede wszystkim do celów leczniczych, jako że działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Warto o tym pamiętać, mając na uwadze fakt, iż w większości przypadków olejki stanowią lepszą alternatywę dla produktów farmaceutycznych (nie uzależniają, a ich działanie nie wywołuje efektów ubocznych). Ich moc i skuteczność potrafi być 70 razy silniejsza od suszonych ziół.
Jak każdy produkt, olejki eteryczne różnią się jakością oraz ceną. Cena zależy przede wszystkim od tego, ile procent olejku zawiera konkretna roślina. Na przykład, żeby otrzymać 1 kg olejku różanego, trzeba zebrać 3,5 tony płatków róży. Jakość olejków określają międzynarodowe normy czystości ISO (International Standard Organisation). Innym znakiem jakości jest CPTG (ang. Certified Pure Therapeutic Grade - Atestowana Czysta Jakość Terapeutyczna).
Olejki można stosować miejscowo, inhalacyjnie lub doustnie. Podajemy najczęściej stosowane metody korzystania z ich dobroczynnego wpływu na naszą urodę, zdrowie i samopoczucie.
Tekst na podstawie greenvillage.pl (mtr)
Masaż aromaterapeutyczny
Podczas masażu olejki łatwo przenikają przez skórę, dostając się do krwi, a z nią do wszystkich narządów wewnętrznych. Pobudzają krążenie, czego skutkiem jest lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Działają na nią regenerująco, nadając elastyczność i połysk.
Najczęstsze zastosowanie miejscowe olejków to podeszwy stóp, dłonie, małżowiny uszne, okolice karku oraz kręgosłup. Z powodu dużego stężenia olejków, do masażu używa się oleju nośnikowego, w którym rozpuszcza się kilka-kilkanaście kropli olejku eterycznego. Olejem nośnikowym może być: olej sojowy, słonecznikowy (rzadziej), migdałowy, sezamowy, a nawet oliwa (jeśli ktoś lubi jej charakterystyczny aromat).
Jakich olejków użyć?
Do skóry tłustej: olejek cedrowy, jałowcowy i cytrynowy.
Do skóry suchej: olejek rumiankowy, geranium, lawendowy, neroli.
Do skóry podrażnionej lub ze stanami zapalnymi: olejek cyprysowy, fenkułowy, pelargoniowy, jałowcowy.
Do skóry z trądzikiem: olejek jałowcowy, rumiankowy, cedrowy, eukaliptusowy, lawendowy.
Odświeżanie i dezynfekcja powietrza w pokoju
Jest kilka metod rozpylania olejków w pomieszczeniach. Pierwsza z nich to użycie lampki aromatycznej, w których źródłem ciepła jest świeca, ogrzewająca wodę z olejkiem (inaczej - kominek zapachowy). Jest to także rodzaj nawilżacza powietrza.
Można też skorzystać z mechanicznego rozpylacza, dodając olejek do wody. Wiemy już, że substancje zapachowe wpływają na równowagę chemiczną organizmu, na nastrój i samopoczucie człowieka. Wybór zapachu będzie więc zależał od naszego humoru. Do olejków o lekkim, nieduszącym zapachu należą, np: olejek bergamotowy, cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i sosnowy.
Odświeżanie powietrze w aucie
Jeśli również w samochodzie chcemy w sposób naturalny odświeżyć powietrze, możemy kawałek lekkiej tkaniny pokropić kilkoma kroplami olejku i powiesić przy wylocie wentylacyjnym.
Bazylia lub mięta pieprzowa pobudzają czujność w czasie długiej jazdy, a olejki cytrusowe odświeżają powietrze.
Inhalacje
Inhalacje olejkami eterycznymi są wysoce skuteczne przy schorzeniach górnych dróg oddechowych oraz migrenach. Można do tego celu stosować lampkę aromatyczną lub po prostu naczynie z gorącą wodą. Dodaj do wody 5-10 kropli olejku, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut.
Najbardziej wskazane do inhalacji są tu olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty.
Kąpiele
Nie ma nic bardziej skutecznego na stres, jak kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego. Kąpiel taka pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność.
Polecane olejki do kąpieli: sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy.
Stosowanie doustne
W przypadku doustnego stosowania olejków eterycznych, należy pamiętać, że muszą one posiadać wspomniany już certyfikat jakości CPTG z dopiskiem "For dietary use" ("do użytku wewnętrznego")!
W zależności od właściwości, niewielką ilość olejków (tj. 1-2 krople) można wypijać razem z zimnym płynem, dozować pod język lub płukać nimi usta, gdy działają bakteriobójczo. W aptekach można także kupić puste kapsułki organiczne, które można napełnić olejkiem i rozpuści się ona dopiero w żołądku.
Tekst na podstawie greenvillage.pl (mtr)