Koty syjamskie
Koty syjamskie to zwierzęta o oryginalnej urodzie. Są bardzo miłe i towarzyskie. Dobrze traktowane na pewno będą wiernymi przyjaciółmi swoich opiekunów.
Koty syjamskie to zwierzęta o oryginalnej urodzie. Są bardzo miłe i towarzyskie. Dobrze traktowane na pewno będą wiernymi przyjaciółmi swoich opiekunów.
Orientalne pochodzenie
Koty syjamskie są jedną z najstarszych i najbardziej znanych ras kotów domowych. Pochodzą prawdopodobnie z Syjamu - tereny dzisiejszej Tajlandii. Do Europy zostały sprowadzone w 1886 r. Początki hodowli miały miejsce w Anglii. Już w 1892 istniał pierwszy wzorzec tej rasy.
Pierwsze koty syjamskie miały okrągłą lub długą głowę oraz zdeformowany ogon - załamania lub guzki na jego końcu. Współcześnie za wzorzec uznawany jest tylko kot o prostym i długim ogonie, wysmukłej sylwetce, długiej głowie i dużych, prostych, szeroko rozstawionych uszach oraz krótkiej, gładkiej, przylegającej do skóry sierści.
Istnieją różne odmiany barwne tej rasy. Najstarsza to syjam z brązowymi oznakami (sealpoint). Barwą zasadniczą jest jasnobeżowy, na grzbiecie trochę ciemniej cieniowana, oznaki mają barwę od ciemnobrązowych do czarnobrązowych. Nos i opuszki łap są w tym samym kolorze. Inne odmiany to m. in syjam z niebieskimi oznakami (bluepoint), syjam z czekoladowymi oznakami (chocolatepoint), syjam z liliowymi oznakami (lilacpoint), syjam z szylkretowymi oznakami (tortiepoint), syjam bluetortiepoint, syjam chocolate-tortie-point. Kot dla domatorów
Koty te są bardzo przywiązują się do opiekunów, swoim domownikom na pewno nie zrobią krzywdy. Mają bardzo żywe usposobienie i nie znoszą samotności. Uwielbiają się bawić, bardzo chętnie biegają za piłką lub inną zabawką. Łatwo je nauczyć tego co im wolno, a co nie. Nie można na nie krzyczeć, bo się obrażają i wtedy mogą robić nam na złość. Są pamiętliwe i nie zapominają wyrządzonych krzywd.
Możemy bez problemu trzymać w domu więcej kotów tej rasy. Zwierzęta te lubią się wzajemnie. Bardzo opiekuńcze są także w stosunku do swoich dzieci. Kocur także bierze czynny udział w wychowaniu kociąt: myje je, ogrzewa, a nawet często śpi z nimi. Jednak zwierzęta te nie tolerują obcych. Dlatego bardzo stresują się na wystawach. Mogą nawet pogryźć właściciela lub sędziego.
Nieskomplikowana pielęgnacja
Kot syjamski nie wymaga skomplikowanej i pracochłonnej pielęgnacji. Jego krótkie futro raz w tygodniu wystarczy przeczesać szczotką o miękkim włosiu. Powinniśmy także pamiętać o tym, żeby co tydzień umyć zwierzakowi uszy pałeczką owiniętą watą, zanurzoną w oliwie. Kota syjamskiego kąpiemy rzadko (na przykład wtedy gdy przygotowujemy go do wystawy) – wystarczy raz w roku. Sierść zwierzaka zwilżamy ręcznikiem zamoczonym w ciepłej wodzie potem nakładamy specjalny szampon i myjemy wilgotną miękką ściereczką a potem spłukujemy zmoczonym ręcznikiem. Potem wycieramy zwierzę i pozostawiamy we wcześniej zagrzanym pomieszczeniu do czasu zupełnego wyschnięcia.
Czasami gdy zwierzak ma zbyt długie pazury musimy je przyciąć. Robimy to ostrożnie (tak aby nie uszkodzić nerwu) cążkami do pazurów lub paznokci. Jeśli obawiamy się zrobić to sami możemy przycięcie pazurów powierzyć weterynarzowi. Jeśli ktoś szuka kota, który będzie przyjacielski i towarzyski to kot syjamski będzie dla niego odpowiedni. Zwierzak chętnie będzie asystować w codziennych czynnościach i spontanicznie reagować na zachowanie domowników.