ModaKurtki puchowe w dużych rozmiarach. Zimno nie będzie ci straszne

Kurtki puchowe w dużych rozmiarach. Zimno nie będzie ci straszne

Kurtki puchowe w dużych rozmiarach. Zimno nie będzie ci straszne
Źródło zdjęć: © iStock.com | David-Prado
Sylwia Ścibak
08.10.2019 13:52, aktualizacja: 19.01.2022 09:49

Kurtka puchowa wygląda mało kobieco, ale jest tak ciepła, że nie trzeba zakładać pod spód kilku warstw ubrań. Zwłaszcza jeśli jest wypełniona naturalnym materiałem, którego właściwości termoizolacyjne nie mają sobie równych. Jakie kurtki puchowe mogą wybrać panie noszące duże rozmiary?

Kurtka plus size – najlepszy fason

Kurtka puchowa jest dość obszerna, dlatego szukanie wyszczuplającego modelu może spełznąć na niczym. Przy wyborze odpowiedniego egzemplarza warto wziąć pod uwagę głównie kształt sylwetki i do niego właśnie dopasować konkretny fason. Panie, które mają zaznaczoną talię, mogą wybrać długą kurtkę ze ściągaczami albo z paskiem, który uwydatni wcięcie i jednocześnie podkreśli biodra oraz ramiona. Kobiety, które chcą ukryć dolne partie ciała, mogą wybrać kurtki rozkloszowane, trapezowe albo z asymetryczną dolną linią, która układa się w szpic, co jednocześnie może optycznie wysmuklić nogi.

Panie plus size mają zazwyczaj duży biust i krągły brzuch, dlatego warto wybierać modele lekko luźniejsze z przodu, ale bez marszczeń czy dużych kieszeni z przodu, które mogą jeszcze bardziej poszerzyć sylwetkę. Złym pomysłem będą też kurtki z dwoma rzędami guzików, gdyż takie również optycznie poszerzają.

Kurtka plus size – kilka słów o wypełnieniu

Drugą ważną kwestią jest wypełnienie kurtki, które wpływa na komfort noszenia i odczucie ciepła. Żeby kurtka była szczelna i jak najlepiej chroniła przed zimnem w wietrzną lub bardzo mroźną pogodę, warto wybrać model z puchem lub pierzem naturalnym. Kurtki z takim wypełnieniem są jednak bardzo drogie, więc musimy przygotować kilkaset złotych, a czasem nawet więcej niż tysiąc. Puch i pierze są niesamowicie lekkie, ale nieodporne na długotrwałą wilgoć i zanurzenia w wodzie, dlatego nie powinniśmy ich prać.

Tańszym zamiennikiem pierza i puchu jest wypełnienie z materiału syntetycznego, głównie poliestru. Takie jest mniej skuteczne w ochronie przed zimnem, dlatego często trzeba wykorzystać więcej materiału, by uzyskać podobne właściwości izolacyjne do kurtek z wypełnieniem naturalnym. Jednak syntetyk jest odporny na zamoczenia, więc niektóre modele kurtek można nawet prać w pralce.

Kurtki puchowe pokryte są najczęściej śliskim materiałem wodoszczelnym, np. nylonem, włóknem akrylowym, poliamidem albo poliestrem. Wewnątrz znajduje się podszewka, która również najczęściej jest uszyta z materiałów syntetycznych.