wp
01-12-2010 (20:33)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Lekkie ćwiczenia chronią stawy

W przeciwieństwie do forsownych ćwiczeń, mniej intensywna aktywność fizyczna może zapobiegać zwyrodnieniu stawów (osteoartrozie) - informuje serwis "EurekAlert".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lekkie ćwiczenia chronią stawy
(Thinkstock)

W przeciwieństwie do forsownych ćwiczeń, mniej intensywna aktywność fizyczna może zapobiegać zwyrodnieniu stawów (osteoartrozie) - informuje serwis "EurekAlert".
Zwyrodnienie stawów to choroba, w której uszkodzeniu ulega chrząstka stawowa. Typowe objawy to ból, obrzęk i sztywność.

Tylko w USA cierpi na to schorzenie około 27 mln osób powyżej 25. roku życia. Przyczyny są różnorodne - wrodzone, rozwojowe, metaboliczne i mechaniczne (na przykład nadwaga).
Jak wykazał zespół prof. Thomasa M. Linka z University of California w San Francisco, intensywne ćwiczenia fizyczne - na przykład bieganie przez ponad godzinę dziennie trzy razy w tygodniu - sprzyjają uszkodzeniom chrząstki i zwiększają ryzyko zwyrodnienia stawów.

wp

Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna (spacery, pływanie, trening na trenażerze eliptycznym) i unikanie częstego obciążania stawów kolanowych (chodzenie po schodach, podnoszenie ciężkich przedmiotów, klękanie) mogą chronić przed zmianami zwyrodnieniowymi.

Do badań zaangażowano 132 osoby - bez objawów, ale zagrożone chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych oraz grupę kontrolną liczącą 33 osoby w podobnym wieku i o podobnej masie ciała - w sumie 99 kobiet oraz 66 mężczyzn w wieku od 45 do 55 lat.

Badanych podzielono zależnie od wydolności na 3 grupy, wykonujące ćwiczenia o różnym stopniu intensywności. Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) ujawniło, że grupa wykonująca najlżejsze ćwiczenia miała najzdrowszą chrząstkę stawową - była ona w lepszym stanie niż w grupach ćwiczących intensywniej, czy u osób w ogóle niećwiczących.

POLECAMY: WSZYSTKO O BÓLACH KARKU

Polub WP Kobieta
wp
wp
wp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.