Mama wraca do pracy. Co z karmieniem?

Mama wraca do pracy. Co z karmieniem?

Mama wraca do pracy. Co z karmieniem?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.08.2016 16:00, aktualizacja: 30.08.2016 17:08

Powrót młodej mamy do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z poważną decyzją dotyczą sposobu karmienia. Co podawać dziecku? Jak dobrać właściwy pokarm?

Po urodzeniu dziecka do pracy wraca co trzecia kobieta, a połowa matek opiekuje się dzieckiem do trzeciego roku życia. Wznowienie kariery zawodowej przypada zatem na czas karmienia dziecka piersią.

Niemowlęta powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Jeśli chodzi o dalszy etap życia maluszka, do drugiego roku życia powinien być on karmiony matczynym mlekiem wraz z uzupełniającymi produktami żywnościowymi. Młoda mama powracająca do pracy staje tu przed poważnym dylematem. Jaki rodzaj pokarmu wybrać, aby dostarczyć dziecku wszystkie potrzebne do zrównoważonego rozwoju składniki? Odpowiedzią może być mleko modyfikowane.

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Na rynku znajdziemy różnorodną ofertę gotowych preparatów. Skład tych produktów jest przystosowany do potrzeb dziecka, zbliżony pod względem zawartych w nim substancji do mleka matki oraz wzbogacony o niezbędną do prawidłowego rozwoju witaminę D.

Wybierając mleko modyfikowane po raz pierwszy, młoda mama powinna dokładnie prześledzić jego skład, a także zapoznać się z marką producenta. Warto też zwrócić uwagę na certyfikaty, atesty i rekomendacje produktu pochodzące od instytucji zajmujących się zdrowiem dzieci. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po produkt renomowany, np. Enfamil. Mleko modyfikowane cenionego na rynku producenta jest gwarancją wysokiej jakości produktu. Przy wyborze mleka warto skonsultować się także z pediatrą lub zasięgnąć opinii innych matek, zaglądając na dedykowane młodym mamom fora internetowe.

Od ogółu do szczegółu

Zapoznanie się z produktami i opiniami o mlekach to dopiero wstępny rekonesans. Następnym etapem jest dostosowanie preparatu do potrzeb dziecka. Podstawowym parametrem powinien być wiek. Mleka dzielą się na następujące przedziały wiekowe: do 6. miesiąca życia, od 6. do 12. miesiąca życia, od roku do 2 lat i powyżej 2 lat.

Bardzo ważna jest też odpowiedź na pytanie: czy nasz maluszek cierpi na jakieś alergie? W przypadku uczulenia skonsultujmy się z pediatrą. W przypadku alergii pokarmowej dzieci karmi się specjalistycznymi preparatami mlekozastępczymi, tzw. hydrolizatami białek mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy.
Wybierając mleko, trzeba także zwrócić uwagę na tendencję dziecka do ulewania. Każdemu niemowlęciu może się to oczywiście zdarzać, jeśli jednak ulewanie jest nadmierne i notoryczne, i powoduje np. niewłaściwe przybieranie na wadze maluszka, trzeba wybrać pokarm zawierający skrobię ziemniaczaną, która zagęszcza mleko w żołądku i zmniejsza częstotliwość ulewań.
Wśród dostępnych produktów znajdziemy również mleka modyfikowane dla wcześniaków, dla dzieci na diecie eliminacyjnej, wzmacniające odporność, dodające energii, antyalergiczne, zalecane na zaburzenia wchłaniania tłuszczu, a także zaparcia.

Pokarm matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka, nie tylko ze względu na wartości odżywcze, ale także na budowanie więzi powstającej w trakcie karmienia. Z różnych przyczyn może się jednak zdarzyć, że młoda mama nie może karmić – np. brakuje jej pokarmu czy też decyduje się na powrót do pracy. Warto wówczas pamiętać, że współczesne mleka modyfikowane zawierają wszystkie niezbędne dziecku witaminy, wielonasycone długołańcuchowe kwasy tłuszczowe i minerały.

Zastanawiając się nad wyborem mleka modyfikowanego, warto dokładnie przejrzeć skład preparatów, rekomendacje, ale przede wszystkim kierować się potrzebami dziecka. Pamiętajmy też, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z pediatrą.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany