Meteoropatia, czyli życie pod dyktando pogody
Niektórzy lekarze upatrują przyczyn meteoropatii w zwiększonej produkcji adrenaliny – widząc deszcz czy burzę za oknem, odczuwamy stres.
Bez wyraźnej przyczyny jesteś rozdrażniona? Budzisz się w środku nocy i nie możesz ponownie zmrużyć oka? Nagle daje o sobie znać blizna pooperacyjna? Możliwe, że należysz do licznego grona meteoropatów, a więc osób, które borykają się z dolegliwościami fizyczno-psychicznymi związanymi ze zmianami pogody.
Skąd te dolegliwości?
Człowiek od wieków uzależniony jest od zmian pogody i pór roku. Jednak prawdopodobnie dopiero od momentu intensywnej urbanizacji nasz organizm zaczął gwałtowniej, a więc i dotkliwiej dla nas, reagować na wahania warunków atmosferycznych. Dlaczego? Większość z nas całymi godzinami przebywa w zamkniętych pomieszczeniach, najczęściej przed komputerem.
Mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, a tym samym maleje nasza umiejętność adaptacji do zmian pogody. Nic więc dziwnego, że na dolegliwości wiązane z meteoropatią skarżą się przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Dodajmy do tego ciągły stres oraz niewłaściwą dietę i mamy gotowy przepis na złe samopoczucie.
Niektórzy lekarze upatrują przyczyn meteoropatii w zwiększonej produkcji adrenaliny – widząc deszcz czy burzę za oknem, odczuwamy stres, wydzielana jest większa ilość wspomnianego hormonu, który między innymi podnosi ciśnienie, wywołując uczucie drażliwości i niepokoju. Jak widać, podłoże meteoropatii wciąż nie zostało jednoznacznie określone. Wiadomo jednak, kiedy odczuwamy dolegliwości – podczas przechodzenia frontów, którym towarzyszą zmiany ciśnienia, wilgotności, silne wiatry, burze. Objawy meteoropatii
Na zmiany aury najgorzej reagują kobiety, osoby przewlekle chore, starsze oraz te o niskim ciśnieniu. Na co najczęściej skarżą się meteoropaci? Wyróżnić można objawy psychiczne, do których należą: drażliwość, nerwowość, apatia, stany lękowe i depresyjne, brak energii oraz objawy fizyczne, wśród których dominują bóle stawowe, bóle głowy, nudności, gwałtowne podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia snu.
Co więcej, w czasie wahań pogody nasilają się dolegliwości związane z chorobami przewlekłymi – między innymi z chorobą wrzodową, sercowo-naczyniową, reumatyzmem, astmą.
Co można zrobić?
Warto wiedzieć, że meteoropatia nie jest uznawana za jednostkę chorobową, lecz dolegliwość, której – co z pewnością nie pocieszy – się nie leczy. Można jedynie łagodzić jej objawy. W jaki sposób? Jeśli na skutek zmian pogody mamy niższe ciśnienie, czujemy się senni, brakuje nam chęci do działania, możemy wspomóc się filiżanką kawy, kostką czekolady, zieloną herbatą bądź suplementami z guaraną.
Skuteczny może okazać się masaż pod prysznicem – przy użyciu gąbki lub rękawicy masujemy całe ciało od stóp ku górze, a pod koniec stosujemy na przemian ciepłą i chłodną wodę. Z kolei przy stanach lękowych, drażliwości i problemach z zasypianiem pomocne mogą okazać się preparaty ziołowe z kozłkiem lekarskim, chmielem zwyczajnym, melisą lekarską, męczennicą cielistą. Nie można zapominać o tym, że najważniejszą bronią w walce z objawami meteoropatii, jest zdrowy styl życia. Podstawą jest aktywność fizyczna, najlepiej codzienna, a minimum 3-4 razy w tygodniu.
Wystarczy poranna gimnastyka lub półgodzinny spacer, aby poprawić kondycję organizmu, wzmocnić odporność i poprawić nastrój. Choć deszcz i mgła najczęściej zniechęcają do wyjścia z domu, to właśnie wtedy należy wyjść na świeże powietrze, aby zahartować organizm i przyzwyczaić go do niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Równie istotna jest zbilansowana dieta, a szczególnie należy zadbać o odpowiednią dawkę magnezu, witaminy C oraz witamin z grupy B. Unikajmy alkoholu i palenia papierosów.
W miarę możliwości wysypiajmy się oraz znajdźmy swój własny sposób na łagodzenie stresu – hobby, muzyka relaksacyjna czy spotkania w gronie przyjaciół. Natomiast w zimie pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywamy oraz o nawilżaniu powietrza.