Możesz zapobiec rakowi szyjki macicy!
W ciągu najbliższych dwóch godzin zabije ponad pół setki kobiet. W Polsce za jego sprawą dziennie umiera aż pięć. Drugie tyle codziennie dowiaduje się, że czeka je walka na śmierć i życie. Broń przeciwko rakowi szyjki macicy zawiera się w trzech słowach: edukacja, szczepionka, cytologia!
Kto jest narażony na raka szyjki macicy? Każda kobieta!
W ciągu najbliższych dwóch godzin zabije ponad pół setki kobiet. W Polsce za jego sprawą dziennie umiera aż pięć. Drugie tyle codziennie dowiaduje się, że czeka je walka na śmierć i życie. Broń przeciwko rakowi szyjki macicy zawiera się w trzech słowach: edukacja, szczepionka, cytologia! Kto jest narażony na raka szyjki macicy? Każda kobieta!
Wbrew wciąż pokutującemu przekonaniu, że rak szyjki macicy ma podłoże genetyczne, odpowiedzialny za nowotwór jest wirus HPV, przenoszony drogą płciową. Szacuje się, że nawet siedemdziesiąt procent kobiet zostaje zakażonych wirusem.
Wirus HPV ma ponad sto typów, część spośród nich odpowiedzialna jest za popularną i niegroźną, choć nieprzyjemną opryszczkę wargową, czy brodawki na stopach i dłoniach. Jednak najgroźniejsze dla nas są typy HPV 16 oraz HPV 18 - odpowiedzialne za siedemdziesiąt procent zachorowań na raka szyjki macicy.
Rak szyjki macicy to drugi spośród nowotworów zabójca kobiet. Niestety jego wielkim sprzymierzeńcem jest często nasza niewiedza, zaniedbania, lenistwo oraz ignorancja objawiająca się w myśleniu: „mnie to na pewno nie spotka”. Tylko jedna trzecia spośród Polek regularnie odwiedza ginekologa. Badanie cytologiczne nie trwa dłużej niż dwie minuty i choć nie należy do przyjemnych, dobrze wykonane jest całkowicie bezbolesne.
Tymczasem jest to podstawa profilaktyki raka szyjki macicy. Wykonywane raz do roku pozwala na bardzo wczesnym etapie wykryć wszelkie niepokojące zmiany oraz wczesne stadia nowotworu, w których jest on całkowicie uleczalny. To jedno z bardziej efektywnych badań jeśli chodzi o wczesne wykrywanie nowotworów, zostało wprowadzone w 1942 roku.
Nie od razu stało się jednak tak szeroko dostępne, trzy lata później na raka szyjki macicy zmarła Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Dziś jednak mamy możliwość skutecznie zapobiegać chorobie, z którą poetka i inne kobiety żyjące w pierwszej połowie dwudziestego wieku i wcześniej nie miały szans. Dlaczego tak rzadko chcemy z tego korzystać?
Cytologia
Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazu z kanału i tarczy szyjki macicy. Raz do roku powinna je wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła życie seksualne. Badanie nie jest drogie, co więcej, każda Polka raz na trzy lata ma prawo wykonać je bezpłatnie.
- Kobieta, która wyrzuca do śmieci zaproszenie na takie badanie, powinna wiedzieć, że być może wyrzuca do śmieci swoje życie - podkreśla Ida Karpińska, założycielka Organizacji Kwiat Kobiecości, która edukuje, propaguje profilaktykę, a także zapewnia wsparcie kobietom, które zmagają się z rakiem szyjki macicy.
Ida Karpińska sześć lat temu wygrała walkę z rakiem. - Nic nie zwalnia kobiety z dbania o siebie. Często jest tak, że myślimy o dzieciach, rodzinie, a dopiero na końcu o sobie, ale musimy pamiętać, że to także dla najbliższych powinnyśmy się badać - dodaje. Radzi również, by zwrócić uwagę na to, jak wykonywana jest cytologia.
W nowoczesnych gabinetach wykonuje się badanie szczoteczką cytologiczną, która pozwala na pobranie wszystkich potrzebnych do oceny komórek, co nie zawsze zapewniają używane jeszcze czasem patyczki lub druciki z nawiniętym na nie wacikiem, być może to uratowało mi życie, bo nowotwór rozwijał się w trudno dostępnym miejscu - mówi.
Szczepionka
Od kilku lat kobiety mają jeszcze jedną broń w profilaktyce raka szyjki macicy. Istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusom HPV typu 16, 18, 6 i 11. Szczepionkę podaję się w trzech dawkach w gabinetach ginekologicznych po badaniu i konsultacji z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Szczepienie zaleca się szczególnie dziewczynkom w wieku 11-12 lat i kobietom, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, by uchronić je przed zakażeniem. Jednak jest wskazane również dla starszych, aktywnych seksualnie kobiet, nawet tych, które są już nosicielkami wirusa. Co prawda nie wpłynie ona na pierwsze zakażenie, ale uchroni przed kolejnymi, ponieważ wcześniej przebyte nie chronią przed następnymi.
- Dziś z całą pewnością możemy powiedzieć, że onkogenne typy wirusa HPV to jedyna przyczyna raka szyjki macicy. Jeśli nie doszło do zakażenia, nie będzie nowotworu - mówi ginekolog dr Bogdan Troszyński.
Choć szczepionka podana przed inicjacją jest niezwykle skuteczna, nie można zapominać, że w żadnym wypadku nie zwalnia z regularnego wykonywania badań cytologicznych.
nmk/(kg)