Na wszelkie niedoskonałości mikrodermabrazja
Jeżeli marzysz o gładkiej, młodej i promiennej skórze zdecyduj się na mikrodermabrazję. Zabieg najlepiej wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania optymalnych wyników należy poddać się serii zabiegów.
Jeżeli marzysz o gładkiej, młodej i promiennej skórze zdecyduj się na mikrodermabrazję. Zabieg najlepiej wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania optymalnych wyników należy poddać się serii zabiegów.
Co to właściwie jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja jest zabiegiem kosmetycznym polegającym na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Do wykonywania zabiegu służy urządzenie zwane dermabrazorem. Podczas mikrodermabrazji urządzenie z dyszą rozpyla pod ciśnieniem kryształki tlenku glinu (zamiennie głowica diamentowa), które działają niczym mocny peeling ścierając zrogowaciały naskórek warstwa po warstwie.
Po zabiegu naskórek się regeneruje, tworzą się nowe komórki i skóra lepiej funkcjonuje. Zabieg ten jest bezpieczny i całkowicie bezbolesny – podczas zabiegu ma się wrażenie „odkurzania skóry twarzy” ssącą dyszą. ― Po przeprowadzonym zabiegu mikrodermabrazji następuje regeneracja naskórka, a skóra jest widocznie odmłodzona. Po 25 roku życia komórki skóry zmniejszają produkcję kolagenu wytwarzanego przez fibroblasty – jego włókna ulegają osłabieniu i w konsekwencji wraz z upływem lat pojawiają się zmarszczki, a skóra traci swoją elastyczność. Mikrodermabrazja pobudza wytwarzanie kolagenu, a więc należy ją traktować między innymi, jako zabieg odmładzający. ― mówi Anna Stolarczyk, kosmetyczka.
Poza likwidacją zmarszczek mikrodermabrazja ma o wiele szersze zastosowanie. Pomaga zlikwidować blizny, usuwa przebarwienia i plamy starcze, oczyszcza skórę (w tym zaskórniki), a także jest pomocna w leczeniu trądziku.
Zabiegowi mogą się także poddać osoby borykające się z nadmiernym łojotokiem, lub wręcz odwrotnie, ze skórą suchą czy zrogowaciałą, jak również z cerą naczyniową, jasną i opaloną. Mikrodermabrazja może być również wykonywana na innych częściach ciała. Stosowana jest w przypadku cellulitu i rozstępów, ale również, aby wygładzić i uatrakcyjnić np. dekolt. Przed zabiegiem
W zasadzie ma nie żadnych restrykcyjnych zasad, niemniej specjaliści zalecają, aby na kilka dni przed planowanym zabiegiem mikrodermabrazji nie wykonywać peelingów, nie wyduszać zaskórników tudzież nie narażać skóry na uszkodzenia np. poprzez stosowanie szorstkich i twardych gąbek, oraz wstrzymać się z depilacją, w szczególności woskiem i przy użyciu mechanicznych depilatorów.
Przebieg mikrodermabrazji
Na wstępie wykonywany jest dokładny demakijaż, aczkolwiek wybierając się na zabieg najlepiej w ogóle z niego zrezygnować. Kolejno kosmetyczka oczyszcza skórę i przystępuje do wykonywania właściwego zabiegu. Mikrodermabrazja nie powoduje żadnego dyskomfortu i jest całkowicie bezbolesna – głowica dermabrazora jest przesuwana po całej powierzchni poddawanej zabiegowi skóry. Trwa to nie dłużej niż 45 minut. Na samym końcu nakładane są preparaty przystosowane do indywidualnych wymagań (przeciwzmarszczkowe, nawilżające etc.).
Po zabiegu
Już po pierwszym zabiegu mikrodermabrazji skóra jest widocznie gładsza. Nabiera zdrowego kolorytu oraz co ważne, lepiej przyjmuje substancje zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych, dzięki czemu ich działanie jest skuteczniejsze. ― Nie mogę powiedzieć, ile zabiegów trzeba wykonać, aby pozbyć się problemów skórnych, ponieważ jest to indywidualna sprawa. Wiele zależy od problemu – czy mamy do czynienia z głębokimi zmarszczkami, trądzikiem, bliznami, czy rozszerzonymi porami skórnymi, którym towarzyszy łojotok. Przyjmuje się, że drugi zabieg powinien być wykonywany po tygodniu, góra po dziesięciu dniach, aczkolwiek, jeżeli ktoś chcę tylko odświeżyć wygląd twarzy czy też wzmóc syntezę kolagenu równie dobrze może powtarzać zabieg co miesiąc, góra 5 tygodni. ― podkreśla Anna Stolarczyk. Tuż po zabiegu występuje charakterystyczne pieczenie, a w kontakcie z kosmetykami pielęgnacyjnymi, szczypanie. Przez ten czas (ok. 48 godzin) należy unikać ekspozycji na słońcu (tyczy się to również opalania w solarium) oraz
długotrwałego przebywania na mrozie. Nie są zalecane kąpiele w chlorowanej i słonej wodzie, a także drażnienie skóry perfumowanymi kosmetykami (po zabiegu kosmetyczka nakłada maskę i krem, a więc nie ma potrzeby ponownego stosowania kosmetyków do ok. 10-12 godzin).
Przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji
• grzybica
• opryszczka
• trądzik ropowiczy, różowaty
• nowotwór
• przebyte zabiegi (chirurgia twarzy) do 2 miesięcy po zabiegu
• naczyniaki jamiste
• brodawki
• liszajec zakaźny
• nadżerki
• otwarte rany