UrodaNagminnie popełniane błędy, które szkodzą skórze

Nagminnie popełniane błędy, które szkodzą skórze

Nagminnie popełniane błędy, które szkodzą skórze
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
18.05.2016 14:59, aktualizacja: 07.06.2016 10:19

Wydajemy fortunę na nowinki kosmetyczne – kremy, peelingi, serum czy maseczki, które mają zapewnić nam idealną, świetlistą cerę. Zabiegi te jednak nie na wiele się zdadzą, jeśli będziemy popełniać podstawowe błędy, które przyczyniają się do starzenia się skóry. O tym, że palenie szkodzi, wszystkie wiemy. Ale nie każda z nas zdaje sobie sprawę, że nie należy myć twarzy gorącą wodą. Zanim więc popędzimy do perfumerii czy drogerii w poszukiwaniu specyfików mających ukryć niedoskonałości cery, dowiedzmy się, co jeszcze szkodzi skórze.

Zasypianie w makijażu

Podstawą pielęgnacji jest codzienne dokładne zmywanie skóry, niedopuszczalne jest zasypianie w makijażu. Nawet kiedy padamy z nóg, musimy zmusić się do wieczornego demakijażu. Fluidy zalegające na skórze przez całą dobę, nie pozwalają jej oddychać nawet przez chwilkę, pory się zatykają, co sprzyja powstawaniu wszelkich niedoskonałości. Tusze do rzęs, których nie zmyjemy przed nocą, mogą alergizować skórę, a czasem wywołać zapalenie spojówek. Spanie w makijażu przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja powstawaniu zmarszczek. Naukowcy odkryli nawet, że odpoczynek z makijażem postarza cerę o cztery dni.

Zbyt duża dawka promieni UV

To prawda, że promienie słoneczne pobudzają nasz organizm do produkcji witaminy D, której większości Polek brakuje, ale nie przesadzajmy. Wiele osób wciąż zapomina, że przesiadywanie na słońcu lub w solarium może mieć dla cery, a także zdrowia, katastrofalne skutki. Najważniejszymi efektem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV jest znacznie szybsze starzenie i możliwość rozwoju nowotworów skóry. Dlatego ważne jest stosowanie kremów z filtrem i rozsądek przy korzystaniu z kąpieli słonecznych. Dotyczy to również korzystania z solarium, które trzykrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na najgroźniejszy złośliwy nowotwór skóry, tj. czerniaka.

Gorąca kąpiel

Wiele z nas uwielbia gorące kąpiele z dodatkiem aromatycznych olejków czy płynów. Dermatolodzy jednak odradzają takie praktyki. Pod wpływem wysokiej temperatury skóra staje się słabsza i bardziej wysuszona. Jeśli dodatkowo stosujemy silne, pieniące się kosmetyki – działanie tylko się pogłębi. Korzystniej podziała kontakt z letnią wodą, dlatego krótkie kąpiele pod prysznicem będą najlepszym wyborem. Pamiętajmy też, że zaraz po kąpieli należy obowiązkowo nawilżyć skórę całego ciała.

Szkodliwa dieta

Skórze szkodzi także wiele składników naszej codziennej diety. Nadmiar cukru w jadłospisie powoduje niszczenie włókien kolagenu i elastyny, skóra staje się wówczas cieńsza, szybciej wiotczeje. Słodycze mają wpływ na przetłuszczanie się skóry i występowanie wyprysków. Inni wrogowie - kawa, herbata, drinki alkoholowe - zakwaszają organizm, powodując spadek nawilżenia wszystkich komórek. Nadmiar soli z kolei jest wydalany przez skórę, drażni gruczoły łojowe, pogłębia stany zapalne oraz sprzyja powstawaniu zaskórników. Nadmierne solenie potraw powoduje też zatrzymywanie wody w organizmie, co u niektórych osób może skutkować obrzękami, które na pewno nie dodają urody. Restrykcyjna dieta często pozwala szybko schudnąć, ale niestety nierzadko odbija się też na wyglądzie naszej twarzy. Ważny jest zatem zdrowy umiar we wszystkim.

Sztuczne substancje

Na dietę powinny uważać szczególnie osoby, których problemy skórne mają podłoże alergiczne. Zaleca się unikanie syntetycznych barwników i aromatów, konserwantów (głównie benzoesanów, glikolu), które znajdują się w zupach i daniach w proszku, gotowych sosach, a nawet w przyprawach ziołowych z długim terminem przydatności do spożycia. Często znajdziemy w nich glutaminian sodu. Mogą one uczulać skórę, powodując zaczerwienienie i nieestetyczne zmiany, na przykład w postaci grudek. Osoby z problemami skórnymi powinny też zrezygnować z alkoholu, bo nasila wszystkie niedoskonałości, negatywnie wpływając nie tylko na cerę trądzikową, ale także na naczynkową i szczególnie wrażliwą.

Śpij w czystej pościeli

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz? Nie tylko! Okazuje się, że pościel, a konkretnie jej czystość ma też duże znaczenie dla zdrowia twojej skóry. Dlatego raz w tygodniu warto zmieniać pościel na świeżą. Pościel należy też w miarę możliwości wietrzyć. To ważne, ponieważ cała powierzchnia naszej skóry ma kontakt z pościelą. Często osadzają się na niej resztki kosmetyków, których używamy na noc. To nimi żywią się następnie bakterie, a później stają się one przyczyną zatykanych porów.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przygotować organizm na nadchodzące lato?