Najczęstsze choroby wywoływane przez bakterie
Wiele rodzajów chorób u ludzi, zwierząt oraz roślin wywoływanych jest przez bakterie. Przedostają się one do ludzkiego organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy, krwionośny oraz płciowy, a także wnikają przez skórę. Bakterie, które są przyczyną najczęstszych chorób to:
14.09.2010 | aktual.: 16.01.2012 16:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele rodzajów chorób u ludzi, zwierząt oraz roślin wywoływanych jest przez bakterie. Przedostają się one do ludzkiego organizmu przez układ pokarmowy, oddechowy, krwionośny oraz płciowy, a także wnikają przez skórę. Bakterie, które są przyczyną najczęstszych chorób to:
Dwoinka rzeżączki, gonokok (łac. Neisseria gonorrhoeae) – bakteria odpowiedzialna jest za wywoływanie rzeżączki jednej z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to choroba zakaźna, powoduje zapalenie spojówek, a także może trwale uszkodzić wzrok.
Krętek blady (łac. Treponema pallidum) – bakteria wywołuje kiłę - chorobę która, również należy do tych przenoszonych drogą płciową. Występuje ona tylko u ludzi. Nie leczona może powodować: uszkodzenie układu nerwowego, utratę wzroku, chorobę psychiczną, chorobę serca, kości, stawów oraz wątroby. Może być również przyczyną śmierci.
Gronkowce (łac. Staphylococcus) - bakteria występująca w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Objawy występujące przy zatruciu gronkowcem to: wymioty, biegunka, spadek ciśnienia krwi, zapaść.
Salmonella – ten rodzaj bakterii jest chorobotwórczy dla ludzi oraz zwierząt. Powoduje ostre zatrucia pokarmowe. W idealnych warunkach takich jak ciepło, wilgoć, obecność białka bakterie są w stanie przeżyć poza organizmem żywym nawet przez kilka miesięcy, czekając na dogodny moment, w którym zadomowią się w organizmie. U człowieka wywołują najczęściej dolegliwości żołądkowo-jelitowe, inaczej mówiąc zatrucie pokarmowe. Objawy choroby, zazwyczaj występują po 18-24 godzinach od zakażenia, są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, czasami nudności i wymioty. Najwięcej pałeczek salmonelli znajduje się na produktach zawierających surowe jaja - majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt, itp., ale też w rozdrobnionych przetworach mięsnych, galaretkach, pasztetach i pierogach.
Prątek gruźlicy (łac. Mycobacterium tuberculosis) – jest przyczyną wywołania gruźlicy. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez układ oddechowy, rzadko innymi drogami. Zarazić się można często w źle wentylowanych budynkach, w których przebywa zakażona osoba. Objawy jakie występują przy tej chorobie to: chudnięcie, gorączka, a w przypadku gruźlicy płucnej także długotrwały kaszel.
Laseczka tężca (łac. Clostridum tetani) - jest to bakteria należąca do bezwzględnych beztlenowców, czyli bakterii, które do przeżycia nie potrzebuje tlenu atmosferycznego, jak sama nazwa wskazuje wywołuje ona tężec. Tężec jest ciężką chorobą przyranną zwierząt i ludzi. jest chorobą zakaźną (wywoływana przez czynnik zakaźny), ale niezaraźliwą.