Nastrojowe światło we wnętrzu

Nastrojowe światło we wnętrzu

Nastrojowe światło we wnętrzu
Źródło zdjęć: © www.trendir.com
13.02.2009 13:30, aktualizacja: 22.11.2018 12:53

Mimo zmieniającej się mody czy nowoczesnych trendów, świece nadal są popularne. Potrafią stworzyć wyjątkową atmosferę i magiczny czar w pomieszczeniu. Komponują się z każdym wnętrzem, a są o tyle nietypowym elementem dekoracyjnym, że poza funkcją ozdobną posiadają swoją głęboką symbolikę.

Magia ognia

Ogień symbolizuje życie. Od wieków wykorzystywany przy obchodach religijnych, dodawał im mistycyzmu. Wierzono bowiem, że ogień jest pośrednikiem pomiędzy światem ziemskim a światem duchowym, przez co nabierał „boskiego” znaczenia. Ogień symbolizuje również oczyszczenie, ale przede wszystkim miłość, pozytywną energię oraz dobre uczucia, być może stąd wykorzystywano go w "dobrej - białej magii".

Dekoracja wnętrza

Nawet jeśli nie przywiązujemy wagi do symboliki ognia i świec, mogą one być świetną dekoracją wnętrz, tworzą nastrój a niektórzy przypisują im nawet moc leczniczą. Przebywanie w pomieszczeniu oświetlonym świecami nie tylko uspokaja, wycisza, ale też nastraja bardzo romantycznie. Nie zapominajmy, że ich ogień potrafi rozgrzać niejedną sypialnię.

Symbolika świec

Wśród szerokiej gamy symboliki świec – wedle znaków zodiaku, wedle dni tygodnia, jest ona także wiązana z ich kolorystyką:

  • białe - oznaczają czystość, szczerość, pokój,
  • czerwone – to miłość, dynamizm, kreatywność, odwaga i pasja
  • żółte – wzmacniają poczucie wiary w siebie, oznaczają urok osobisty oraz ukryte talenty
  • fioletowe – wiara w swoje możliwości psychiczne, zachowywanie własnej niezależności, ochrona własnego środowiska
  • zielone – bogactwo, sukces, siłę, pozytywną ambicję, nieśmiertelność, ale też stabilność, pokój i radość
  • niebieskie - sukces zawodowy, intuicje, poświęcenie, lojalność i zaufanie czarne - przegnanie złych mocy

Do wyboru do koloru

Producenci świec prześcigają się w wymyślnych formach i zapachach. Poza tym niemałe znaczenie ma materiał, z którego zostały wykonane. Wykonawcy korzystają tu ze składników chemicznych jak i naturalnych. Są świece z wosku pszczelnego, parafinowe czy roślinne wytwarzane na bazie oliwy z oliwek, z bawełny czy lnu. Dodatkowo coraz popularniejsze jest wtapianie w wosk rozmaitych składników, które pełnią funkcję ozdobną oraz zapachową – mogą to być ziarenka kawy, ususzone liście, kwiaty.

Jeżeli jednak lubimy wszystkiemu nadawać charakter osobisty, szeroki wybór na rynku ciągle nas nie zadowala, a do tego mamy zmysł artystyczny oraz zacięcie do prac ręcznych, można wykonać świecę własnoręcznie, a taka „autorska” świeczka doskonale dopasuje się do wystroju naszego mieszkania oraz oczywiście może być wyśmienitym pomysłem na prezent.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także