UrodaNaturalne składniki, które znajdziesz w kosmetykach – polecamy środki do pielęgnacji twarzy i ciała

Naturalne składniki, które znajdziesz w kosmetykach – polecamy środki do pielęgnacji twarzy i ciała

Naturalne składniki, które znajdziesz w kosmetykach – polecamy środki do pielęgnacji twarzy i ciała
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
03.10.2017 14:55, aktualizacja: 09.10.2017 08:01

Prawie każdy produkt kosmetyczny zawiera adnotację "z ekstraktem z…" lub "zawiera wyciąg z…". Istnieje bowiem wiele naturalnych produktów, które wzbogacają składniki znanych nam szamponów, kremów i innych kosmetyków. Niektóre nadają im odpowiedni zapach, inne ułatwiają wchłanianie, jeszcze inne łagodzą podrażnienia. Każda okazja jest dobra, by korzystać z dobroczynnych właściwości roślin, ziół i minerałów.

Przyjrzyjmy się kilku naturalnym składnikom, które znajdują swoje zastosowanie w kosmetykach. Sprawdzimy również ich unikalne właściwości.

Oliwki
Pierwsze miejsce na tej liście nikogo nie dziwi. Oliwki od dawna były stosowane w lecznictwie i pielęgnacji. Poza oczywistymi walorami w postaci oliwy, owoce te mają również inne właściwości. Witaminy w nich zawarte mają własności ujędrniające i rozświetlające skórę. Ze względu na swoją konsystencję, oliwę z oliwek stosuje się również do kosmetyków o charakterze natłuszczającym i ochronnym, a także do łagodzenia objawów trądziku. Dobroczynne właściwości oliwy znajdziemy również w balsamach i kremach do ciała oraz szamponach do włosów. Samą oliwę można z powodzeniem dodawać do kąpieli, jeśli chcemy zapewnić skórze naturalną gładkość i blask. Zastosowanie w kosmetyce znajdują również liście drzewa oliwnego, których ekstrakt stanowi bazę peelingów do twarzy.

Aloes
Poza tym, że jest ważnym składnikiem diety odchudzającej, aloes doskonale wchłania się w skórę, co czyni z niego idealną bazę do kosmetyków. Przede wszystkim stosuje się go w szamponach i odżywkach do włosów, ponieważ jego właściwości wzmacniają ich strukturę. Stosuje się również maseczki i balsamy z aloesu skutecznie nawilżają i łagodzą podrażnienia, a nawet poparzenia słoneczne. Wyciąg z tej rośliny znajdziemy również w plastrach do depilacji, jego obecność koi podrażnioną skórę, dodatkowo ją wygładzając. To również baza do wszelkiego rodzaju pomadek do ust chroniących kobiety przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury i wiatru. Działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne sprawia, że wyciąg z aloesu stosuje się również w przypadku leczenia trądziku.

Węgiel Aktywny
Swego czasu furorę w świecie amatorskich zabiegów kosmetycznych zrobiła maseczka przeciwtrądzikowa z aktywnego węgla. Dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym, dobrze pochłania zanieczyszczenia chemiczne. Radzi sobie więc zarówno z pochłanianiem toksyn ze skóry, jak i nadmiaru sebum. To czyni z niego idealny składnik peelingów, masek i wszelkich innych środków przeciwtrądzikowych. Na rynku znajdziemy również mydła z zawartością węgla aktywnego. Poznamy je po głębokim czarnym kolorze.

Śluz ślimaka
Ekstrakt z wydzieliny ślimaka to stosunkowo nowe odkrycie kosmetyczne. Jego właściwa nazwa to kryptozyna, czyli lepka maź zabezpieczająca wrażliwe tkanki mięczaka podczas poruszania się. Długotrwałe badania wykazały, że pobudza ona skórę do szybszej regeneracji i pomaga szybko naprawić jej uszkodzenia. Zawarty w niej kwas glikolowy spowolnia proces starzenia się, co czyni ze śluzu ślimaka główny składnik wielu kremów przeciwzmarszczkowych. Wiele balsamów, masek i kremów mających cofnąć proces starzenia zawiera w sobie właśnie kryptozynę. Jej naturalne antybiotyki zabijają szkodliwe bakterie i grzyby, a właściwości kojące sprawiają, że znajduje ona zastosowanie również w kremach przeciwtrądzikowych.

Masło Shea
Pochodząca z Afryki roślina Masłosz Parka rodzi owoce, których bogate w tłuszcze nasiona są gniecione i przerabiane na gęsty krem. Tak właśnie powstaje masło Shea, które poza właściwościami odżywczymi dla skóry posiada duże wartości ochronne. Dzięki temu stanowi ono ważny dodatek do kremów nawilżających, zwłaszcza dla cery suchej. Długotrwałe stosowanie uodparnia skórę na przesuszenie, a naturalne kwasy tłuszczowe działają ujędrniająco i przeciwzmarszczkowo. Znajduje zastosowanie również w balsamach do ciała, nawilżających szamponach oraz odżywkach do włosów. Produkty zawierające masło shea szczególnie cenią sobie młode mamy, pozwala bowiem ono zwalczać rozstępy.

To występujące naturalnie rośliny i minerały są źródłem dobroczynnych witamin i związków. Odpowiednio przygotowane ekstrakty w połączeniu z dodatkowymi składnikami gwarantują maksymalnie efektywne działanie.

Źródło artykułu:WP Kobieta