Blisko ludziPigułka "po"

Pigułka "po"

W większości krajów europejskich są one dostępne bez najmniejszego problemu w każdej aptece, w niektórych państwach można nawet je otrzymać od szkolnej pielęgniarki. W Polsce natomiast wiele osób nadal nie wie w ogóle o istnieniu tak zwanych pigułek dnia następnego.

Pigułka "po"

19.11.2007 | aktual.: 30.05.2010 18:28

W większości krajów europejskich są one dostępne bez najmniejszego problemu w każdej aptece, w niektórych państwach można nawet je otrzymać od szkolnej pielęgniarki. W Polsce natomiast wiele osób nadal nie wie w ogóle o istnieniu tak zwanych pigułek dnia następnego. Dla innych „pigułki po” są złem zakazanym, ale są też i tacy, którzy chwalą sobie przede wszystkim komfort psychiczny, jaki zapewniają im te tabletki.

Dlaczego warto wiedzieć

Bez znaczenia, jakie mamy zdanie o ich stosowaniu, im więcej wiemy na ten temat, tym lepiej. Takie informacje mogą nam się kiedyś okazać potrzebne, dlatego poniżej przedstawiamy dane odnośnie tego, czym są tabletki dnia następnego, w jaki sposób działają oraz jakie są korzyści oraz zagrożenia wynikające z ich stosowania.

Warto o tym wiedzieć, ponieważ świadomość, że jest jeszcze szansa uratowania się od niechcianej ciąży, może pomóc uniknąć wielu dramatów.

Jak działa?

„Pigułki po” stosuje się do 72 h po stosunku. Czas jest tu bardzo ważny, więc warto mieć na wszelki wypadek świadomość, w jaki sposób się skontaktować z lekarzem, który może wypisać receptę na ten lek.

Pigułki dnia następnego zawierają bardzo dużą dawkę progestagenu, co w konsekwencji powoduje, że opóźnia się proces jajeczkowania, śluz w szyjce macicy zagęszcza się, blokując w ten sposób drogę plemnikom. Jeśli natomiast doszło już do zapłodnienia, zagnieżdżenie w macicy zostaje utrudnione. Ważne jednak, by wiedzieć, że jeśli już jest się w ciąży, tabletka ta nie uszkadza płodu.

Antykoncepcja awaryjna

Jedno jest pewne. Pigułki dnia następnego są antykoncepcją awaryjną, nie można ich taktować jako metody zapobiegania ciąży, którą możemy regularnie stosować. Jeśli w ogóle myślimy o jej zastosowaniu, to tylko w przypadku gdy inna metoda zawiodła (uszkodzenie prezerwatywy, złe stosowanie normalnych tabletek) lub gdy wyjątkowo zapomnieliśmy się zabezpieczyć w ogóle.

Pigułki te nie są zabronione, ale mogą być zapisane wyłącznie przez lekarza, dlatego bardzo ważne jest to, by wszystkie decyzje podejmować bardzo szybko.

Ratunek

Istnienie takich tabletek jest szansą dla wielu kobiet, które stały się ofiarami gwałtów, a czasem też i własnej bezmyślności.
Popełnienie jednego błędu może w niektórych sytuacjach przerodzić się w tragedię. Nie oznacza to oczywiście, że można beztrosko podchodzić do seksu, ponieważ zawsze jest tabletka po. Warto jednak mieć świadomość, że taka ewentualność istnieje.

Skutki uboczne

Zastosowanie pigułki dnia następnego jest działaniem dużą dawką hormonów na nasz organizm. Dlatego nie należy częściej niż cztery razy w ciągu miesiąca stosować tej metody. Oczywiście najlepiej w ogóle nie mieć takiej potrzeby, jeśli jednak będzie nam się wydawać, że to jedyna możliwość, trzeba sobie uświadomić, jakie mogą być tego konsekwencje.

Bóle głowy, mięśni, brzucha, nudności, zawroty głowy. Bardzo często miesiączkowanie zostaje zaburzone. Mogą zdarzyć się krwawienia pomiędzy cyklami bądź też wcześniejsza lub późniejsza miesiączka. Zdarzają się również problemy z samopoczuciem, wrażenie puchnięcia oraz wrażliwość piersi. Niektórzy lekarze twierdzą, że może to w przyszłości wywoływać mnogie ciąże.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)