Po schodach do...

Po schodach do...

Po schodach do...
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
08.09.2008 16:15, aktualizacja: 27.10.2008 16:51

Schody, chociaż często niedoceniany, to niezwykle ważny element każdego domu bądź poziomowego mieszkania. Niby nic, po prostu kilka schodków w górę, a jednak potrafią całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Mogą nadać mu odpowiedni charakter, dodać wrażenia przestrzenności. Ważne jednak by były też wygodne i ulokowane w odpowiednim miejscu.

Schody, chociaż często niedoceniany, to niezwykle ważny element każdego domu bądź poziomowego mieszkania. Niby nic, po prostu kilka schodków w górę, a jednak potrafią całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Mogą nadać mu odpowiedni charakter, dodać wrażenia przestrzenności. Ważne jednak by były też wygodne i ulokowane w odpowiednim miejscu.

Pierwsza rzecz, o jakiej musimy pomyśleć, to, oczywiście, umiejscowienie schodów w odpowiednim miejscu domu. Niedobrze jest, gdy zajmują zbyt dużo powierzchni, są niewygodnie połączone z piętrami i tworzą niepotrzebną, pustą przestrzeń. Projektantka wnętrz, właścicielka firmy projektanckiej Innerium Karolina Koszur radzi by przy umiejscowieniu schodów pamiętać aby nie przechodziły one przez środek pokoju, co może naruszać prywatność domowników. „Bardzo ważna sprawa odnośnie schodów – bieg schodów nie powinien być naprzeciwko drzwi wejściowych, wg feng shui dobra energia domu „wylatuje” przez drzwi, nie ma się na czym zatrzymać. Dobre umiejscowienie schodów – dobra energia domu nie ma prostej drogi, żeby „wylecieć”.”

Schody powinny być blisko wszystkich pomieszczeń, by było wygodnie i niekrępująco. Trzeba też uniknąć takiej sytuacji gdy np. my mamy gości, a dziecko chcąc zejść ze swojego pokoju na dół musi przechodzić przez zadymiony pokój gościnny, w którym jest pełno ludzi. Ktoś, kto schodzi po schodach powinien czuć się swobodnie. Projektantka Karolina Koszur dodaje: „Dobre schody muszą mieć równą wysokość wszystkich stopni oraz mieszczącą się w przedziale 15-19cm. Stopnie o wysokości 15cm to schody są bardzo łagodne, natomiast takie, które mają 19cm są strome i ciężko się po nich wchodzi. Wykonując schody niedopuszczalna jest taka sytuacja, że pierwszy lub ostatni schodek ma inną wysokość. Odbierając mieszkanie od dewelopera warto to sprawdzić. Podczas wchodzenia nogi przyzwyczajają się do jakieś wysokości i jeżeli ostatni schodek będzie wyższy to podczas wchodzenia będziemy stale się o niego potykali. Szerokość biegu powinna wynosić minimum 90cm, jeżeli są to schody z balustradami to 90cm powinno być pomiędzy nimi.
Węższe schody są niewygodne, pojawia się przy nich problem z wniesieniem mebli i innych rzeczy. Mogą być oczywiście szersze, jeżeli jest na to miejsce. Im szersze tym bardziej reprezentacyjny charakter.”

Kolejna istotna rzecz, jaką trzeba się zająć projektując dom czy mieszkanie to wybór rodzaju schodów. Od możliwości może się zakręcić w głowie. Firm produkujących schody jest naprawdę dużo, każda ma w swojej ofercie bardzo różne produkty. Jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsze, czym powinniśmy się zająć, to, oczywiście, materiał. Następnie możemy pomyśleć, czy mają być kręte, proste, dwubiegowe czy nie. Produkująca schody firma Trąbczyński ma w swojej ofercie ogromny repertuar różnych produktów: „Kierujemy się zasadą, że schody to jeden z najważniejszych elementów wnętrza często decydujący o urodzie i charakterze mieszkania. Budując schody staramy się każdorazowo potraktować je indywidualnie, pamiętamy o tym, że schody powinny być nie tylko sposobem na bezpieczne pokonywanie wysokości, ale też ciekawym i pięknym meblem. Wykonujemy schody zarówno do domów jednorodzinnych, wili i rezydencji, jak również do dwupoziomowych mieszkań, specjalizujemy się w konstrukcjach giętych, robimy schody z twardych
gatunków drewna, krajowego oraz gatunków egzotycznych. Balustrady, również według indywidualnych projektów wykonujemy drewniane, ze stali szlachetnej, kute-metaloplastyka.”

Dwubiegowe najczęściej wybierają ludzie starsi, którym ciężko jest pokonać wszystkie schodki od razu i chcą mieć możliwość odsapnięcia w czasie wędrówki w górę czy w dół. Są dosyć wygodne oraz bezpieczne, jednak to kręte wzbudzają najwięcej emocji i są aktualnie często wybierane przez budujących się. Niewątpliwie dają bardzo ciekawy efekt, jednak wyobraźmy sobie, co będzie, gdy dziecko, które stoi na górze potknie się i spadnie, albo co będzie z nami w sytuacji niesienia ciężkich przedmiotów z dołu na górę.. Nie są zbyt wygodne, a na pewno mogą być również niebezpieczne.

Schody wachlarzowe, wygięte w łuk, są ładne i dosyć wygodne, pod warunkiem, że łuk będzie pod odpowiednim kątem i całość nie będzie zajmowała zbyt dużo miejsca. Można wybrać również zwykłe, proste schody jednobiegowe, które mogą nie tylko dobrze wyglądać, ale są również w miarę bezpieczne, pod warunkiem, że zachowamy zdrowy rozsądek i ilość schodków nie będzie zbyt duża. Fachowcy polecają by nie przekraczać liczby 17.

Karolina Koszur, innerium.pl mówi: „Schody mogą mieć konstrukcje drewnianą, stalową albo betonową. Schody betonowe wykańczane są różnymi materiałami – płytkami, kamieniem, drewnem lub wykładziną dywanową. Trudno powiedzieć które są lepsze, zależy to wszak od wielu czynników m.in. od stylu wnętrza. Tradycyjne, klasyczne schody są zwykle drewniane, ciężkie, masywne, często mają bardzo ozdobne balustrady – rzeźbione lub kute. Dobrze wykonane, z ładnego materiału są na pewna dużą ozdobą. Schody nowoczesne mogą być również drewniane, ale o lekkiej konstrukcji, często ażurowe. W nowoczesnych wnętrzach stosuje się też schody metalowe, które kojarzą się z halami, fabrykami. Ciekawy efekt można uzyskać łącząc różne materiały np. metalową konstrukcję schodów ze stopniami szklanymi lub drewnianymi. Nowoczesne schody mogą mieć bardzo zaskakującą konstrukcję – mogą to być pojedyncze stopnie zawieszone na stalowych linkach lub same wsporniki przymocowane do ściany.”

Schody to niezwykle ważny element każdego wnętrza. Projektując dom, czy mieszkanie poziomowe trzeba zastanowić się, jakie wybrać, gdzie je umiejscowić i jak sprawić, by były bezpieczne. Warto pamiętać, że muszą starczyć na długie lata, dlatego to, że dziś nie mamy dzieci, jesteśmy młodzi i silni nie musi znaczyć, że tak samo będzie za 5, 10 czy 20 lat. Dlatego projektując dom trzeba patrzeć perspektywicznie i nie kierować się wyłącznie modą, ale przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem.

Współpraca projektantka Karolina Koszur, www.innerium.pl