UrodaPokaż zęby

Pokaż zęby

By śmiać się najszczerzej, musisz pokazać zęby. Nawet jeśli w zwykłym uśmiechu tego nie robisz, zauważyłaś z pewnością, że w chwili, gdy naprawdę się z czegoś śmiejesz, nie kontrolujesz uśmiechu.

Pokaż zęby

17.07.2006 | aktual.: 31.05.2010 13:16

By śmiać się najszczerzej, musisz pokazać zęby. Nawet jeśli w zwykłym uśmiechu tego nie robisz, zauważyłaś z pewnością, że w chwili, gdy naprawdę się z czegoś śmiejesz, nie kontrolujesz uśmiechu. Wygląd i kształt zębów w dużej mierze jest sprawą dziedziczną, jeśli Twoi rodzice mają z nimi problemy, Ty masz je najprawdopodobniej także, jeśli Twoje zęby nigdy nie były perłowo białe, żadna pasta wybielająca nie uczyni ich takimi.
Ale - sami też mamy znaczący wpływ na ich zdrowie i wygląd. Zdrowe i piękne są wizytówką naszego dobrego samopoczucia. W sprawie zębów kluczem do sukcesu jest systematyczność. Od zdrowych zębów zależy nie tylko dobre samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne, ich ładny wygląd pomaga naszemu rozmówcy łatwiej nawiązać kontakt, ich stan zapalny może być przyczyną nawet silnej migreny. Nawet jeśli masz za sobą długotrwałe zaniedbania, nic nie jest stracone. Działać musisz od zaraz.

Jak myć zęby

  1. Najlepiej myć je po każdym posiłku, dlatego ważniejsze jest, że umyjesz je po śniadaniu niż zaraz po wstaniu z łóżka - to zapewne wielokrotnie słyszałaś, ale zwyczajnie nie chce Ci się do tego stosować. Tymczasem jedną z metod tak zwanego wspomagania w odchudzaniu jest mycie zębów po każdym posiłku, a nawet mycie ich jeszcze częściej. Smak mięty i uczucie świeżości w ustach sprawiają, że nie mamy już ochoty na deser ani żadne podjadanie. Zauważyłaś to na pewno z gumą do żucia, umycie zębów jest jeszcze skuteczniejsze. Jeśli jednak naprawdę nie możesz ich umyć, żuj gumę (koniecznie bezcukrową), a wcześniej zęby wypłucz.
    1. Twoja szczoteczka powinna mieć włosie wykonane z włókna sztucznego, być średniej twardości, posiadać lekko zaokrąglone końce włosia i dość rzadkie.
    2. Zanim zaczniesz czyścić zęby, przepłucz usta letnią wodą. Nie nakładaj na szczoteczkę więcej pasty niż 0,5 cm, wielkość ziarnka grochu - tak zalecają dentyści.
    3. Czyść zęby przynajmniej 2 minuty, ruchem okrężnym - i nie naciskaj zbytnio na szkliwo, nie siła, ale precyzja są w czyszczeniu zębów najważniejsze. Jeśli nieprawidłowo myjesz zęby, częste ich czyszczenie przyniesie dla szkliwa więcej szkody niż pożytku Oczyść też szczoteczką język, zbiera się na nim wiele bakterii
    4. Po wypłukaniu pasty z ust letnią wodą, użyj nitki dentystycznej, najlepiej fluorowanej, rób to przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Pokarmy bogate w potas:

  1. mąka
  2. kasza gryczana
  3. płatki owsiane
  4. buraki
    1. ryby
    2. szpinak
    3. marchew
    4. ryż
    5. groch
    6. sałata
    7. herbata

Naukowcy udowodnili, że żółty ser pozytywnie wpływa na szkliwo zębów. Jeśli nie możesz powstrzymać się przed podjadaniem między posiłkami, zjedz na przykład kawałek żółtego sera, oprócz oczywiście owoców i warzyw.

Staraj się ograniczyć słodycze - na pewno wiesz to dobrze, ale trudno Ci to zrobić. Postaraj się więc ograniczyć chociaż słodycze oblepiające zęby, takie jak batony, toffi, czekolada. Jeśli nie możesz, jedzenie ich połącz przynajmniej z głównymi posiłkami.

Warto żuć

Żucie jest naturalną czynnością korzystną dla zębów i szczęk, wpływa na kształtowanie się prawidłowego zgryzu, podczas żucia wydziela się dużo śliny, co sprzyja oczyszczaniu zębów. Obficie wydzielana ślina nie tylko wypłukuje resztki pokarmów, zobojętnia też kwasy działające niekorzystnie na zęby oraz dostarcza składników mineralnych niezbędnych do odbudowy odwapnionego szkliwa zębów.

Żuj więc gumę bezcukrową po posiłkach (aż 3-krotnie zwiększa wydzielanie śliny), żuj, czyli długo przegryzaj owoce, marchewkę, kalarepę, kawałki żółtego sera.

Kontroluj zęby przynajmniej dwa razy w roku!

Przykry zapach ust

Może mieć różne przyczyny: niedokładne lub zbyt rzadkie mycie zębów, próchnica, kamień nazębny, zapalenie dziąseł, palenie papierosów. Występuje także po wypiciu alkoholu, zjedzeniu czosnku czy cebuli, po długim przyjmowaniu antybiotyku.

Co pomaga:

  1. Oczyść u dentysty kamień nazębny, myj zęby kilka razy dziennie, używaj płynów do płukania jamy ustnej.
    1. Żuj po posiłkach bezcukrową gumę, świeżą natkę pietruszki, listki mięty, nasiona kopru włoskiego lub goździki.
    2. W aptekach dostępne są drażetki z chlorofilem i odświeżającym olejkiem miętowym oraz kapsułki z wyciągiem z pietruszki (po jedzeniu).
    3. Istnieje też cała gama odświeżaczy w sprayu - używaj ich jednak doraźnie, tak jak perfumy na skórę, nakłada się on jedynie na zapach, i wcale nie na długo.

Przykry zapach z ust może być zwiastunem wielu chorób, takich jak paradontoza, zapalenie zatok, cukrzyca, choroby nerek czy wątroby. Nie lekceważ go zatem.

Jeśli palisz

Wszystko, o czym wyżej mowa, oczywiście dotyczy Cię w dużym stopniu. Ale jest jeszcze jedna tajemnica oczyszczania jamy ustnej u długoletnich palaczy i pozbywania się przykrego zapachu z ust, mianowicie - płukanie ust olejem słonecznikowym, sezamowym lub oliwą z oliwek. Nie jest to może przyjemne, ale - niezwykle skuteczne.

Olej oczyszcza błoną śluzową z nagromadzonych w niej bakterii, resztek pożywienia, produktów rozkładu resztek pożywienia i innych szkodliwych substancji. Olej trzeba potrzymać w ustach aż 15 minut, w tym czasie powstaje w ustach szkodliwy roztwór, a w nim znajduje się większość szkodliwych substancji z jamy ustnej palacza. Taki zabieg, zastosowany trzy dni pod rząd, skutecznie oczyści jamę ustną. Ma też inne zalety: przywraca zębom naturalną biel, zapobiega paradontozie i infekcjom gardła.

A jutro - koniecznie umów się na wizytę u dentysty, wymień swoją szczoteczkę do zębów (którą powinnaś zmieniać, gdy włosie tylko nieznacznie się odkształci), kup bezcukrową gumę do żucia, owoce i warzywa.

(eska)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)