Blisko ludziPolscy naukowcy kontra reszta świata. Jak wypadamy?

Polscy naukowcy kontra reszta świata. Jak wypadamy?

09.05.2016 09:00, aktualizacja: 09.05.2016 10:46

O tym, czy trudno być naukowcem w spódnicy opowiedziały finalistki konkursu - dr Magdalena Kulma oraz doktorantka UJ Anna Kotlińska.

Kobiety w dziedzinie nauki w niczym nie ustępują mężczyznom. Choć w naukowej hierarchii osiągają sukcesy, wciąż w środowisku jest ich mniej. Podczas tegorocznego FameLabu, czyli międzynarodowego konkursu promującego naukowców w Centrum Nauki Kopernik mieliśmy okazję zobaczyć wielu ciekawych naukowców, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

O tym, czy trudno być naukowcem w spódnicy oraz jak wygląda kondycja świata nauki w Polsce, opowiedziały finalistki konkursu - dr Magdalena Kulma z Instytutu Biochemii i Biofizykii PAN oraz doktorantka UJ Anna Kotlińska.

- Poziom nauki w Polsce jest bardzo wysoki. Ludzie, którzy na studiach doktoranckich wyjeżdżają za granicę otrzymują tam lepsze warunki, nie chcą wracać do Polski. W kraju czekają na nich dość niskie stypendia doktoranckie - mówi Kulma.

Obie zgodnie potwierdzają, że kariera naukowa w znacznym stopniu wpływa na życie prywatne. - Karmienie i temat związany z opieką nad dzieckiem jest moją pasją. Centrum Nauki Kopernik i rzecznicy naukowi wspierają kobiety - dodaje Kotlińska.

Czy kobiety czują się dyskryminowane w środowisku naukowym?

Źródło artykułu:WP Kobieta