GotowaniePrzepisyPopijaj drinki, ale z umiarem

Popijaj drinki, ale z umiarem

Popijaj drinki, ale z umiarem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
09.05.2007 16:05, aktualizacja: 03.08.2018 13:09

Każdy lubi drinki - jedni gustują w słodkich procentach, inni wolą bardziej wytrawne alkohole - wszyscy natomiast, lubią przyjemny stan upojenia. Z drinkami jednak nie należy przesadzać. Dlaczego?

Długotrwałe picie alkoholu w dużych ilościach powoduje kurczenie się mózgu - wykazują badania ogłoszone na corocznym zjeździe amerykańskich neurologów.

W badaniu wykorzystano obrazy mózgu zarejestrowane techniką rezonansu magnetycznego(MRI) u 1839 osób w wieku od 34 do 88 lat. Podzielono ich na 5 grup - niepijących, osoby które przestały pić, osoby pijące mało (od 1 do 7 drinków w tygodniu), pijących umiarkowanie (od 8 do 14 drinków tygodniowo) i osoby pijące dużo (powyżej 14 drinków w tygodniu).

Badanie MRI przeprowadzono w celu zmierzenia objętości mózgu, pomiar ten jest często uznawany za wskaźnik starzenia się mózgu.

Naukowcy odkryli, że im więcej pili uczestnicy badania tym mniejsze były ich mózgi.

"Nasze badanie wykazało, że picie małych i umiarkowanych ilości alkoholu nieznacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę sercowonaczyniową" - mówi główny autor pracy Carol Ann Paul.

"Jednocześnie zaobserwowaliśmy, że picie dużych ilości alkoholu prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu o około 1,6 procent" - dodaje naukowiec. Dodatkowo badacze wykazali, że zależność ta jest nieznacznie większa u kobiet niż u mężczyzn, ponadto picie dużych ilości alkoholu najgorzej wpływa na kobiety około 70 letnie.

Zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu hamuje kurczenie się mózgu i jego negatywny wpływ na zdrowie. (PAP) kdo/pmw/

Źródło artykułu:PAP