FitnessRak piersi może powrócić przez otyłość

Rak piersi może powrócić przez otyłość

Nadwaga i otyłość może zwiększać u kobiet z rakiem piersi ryzyko nawrotu choroby – poformowano podczas europejskiej konferencji poświęconej rakowi piersi, która odbyła się w Wiedniu. „HealthDay News” pisze jednak, że nie wszyscy eksperci się z tym zgadzają.

Rak piersi może powrócić przez otyłość
Źródło zdjęć: © 123RF

26.03.2012 | aktual.: 11.04.2012 10:39

Nadwaga i otyłość może zwiększać u kobiet z rakiem piersi ryzyko nawrotu choroby – poformowano podczas europejskiej konferencji poświęconej rakowi piersi, która odbyła się w Wiedniu. „HealthDay News” pisze jednak, że nie wszyscy eksperci się z tym zgadzają. Na powiązania między otyłością i nadwagą a ryzykiem nawrotu raka wskazywały już wcześniejsze badania. Podejrzewano jednak, że powodem tego może być zbyt mała dawka chemioterapii podawana kobietom z większą masą ciała.

„Nasze badania wykazały jednak, że leki były podawane zgodnie z wagą pacjentek, a mimo to ryzyko nawrotu raka piersi było większe u tych z nich, które były otyłe lub miały nadwagę” - powiedziała podczas wystąpienia główna autorka badań dr Jennifer Ligibel, onkolog z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie.

Jej zdaniem, nie ma racji podejrzenie, że większe ryzyko nawrotu związane jest z niewłaściwym ich dawkowaniem u kobiet z większą masą ciała.

Amerykańska uczona powołuje się na badania jakie przeprowadziła na grupie 1 909 kobiet z rakiem piersi. Aż 33 proc. z nich było otyłych, a drugie tyle (również 33 proc.) miało nadwagę. Im wyższy miały one wskaźnik otyłości, tym większe było ryzyko nawrotu raka w okresie 10 lat od jego wykrycia. U kobiet otyłych było ono o 35 proc. większe, a u tych z nadwagą – o 30 proc.

Według dr Ligibel, nie wiadomo, czy odchudzanie zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi, bo nikt jeszcze nie przeprowadził takich badań. Można jednak podejrzewać, że tak jest, gdyż na postęp choroby może wpływać sposób odżywiania się, aktywność fizyczna oraz masa ciała.

Jej zdaniem, jeśli potwierdzą to badania, zmiana stylu życia może stać się jednym z elementów opieki medycznej nad chorymi na raka.

Prof. David Cameron z University of Edinburgh przestrzega jednak, że odchudzanie się jest trudne i nadal wcale nie ma pewności czy ma jakikolwiek wpływ na długość życia chorych na raka.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)