Sposób jedzenia może być lekarstwem
Dr Howard Hay na podstawie własnych obserwacji i badań stworzył plan diety opartej na zasadach zdrowego odżywiania i łączenia pokarmów, która pomogła wielu ludziom odzyskać zdrowie i pozbyć się nadwagi.
Dr Howard Hay na podstawie własnych obserwacji i badań stworzył plan diety opartej na zasadach zdrowego odżywiania i łączenia pokarmów, która pomogła wielu ludziom odzyskać zdrowie i pozbyć się nadwagi.
Patrick Holford, brytyjski specjalista do spraw żywienia i założyciel Instytutu Właściwego Żywienia w Londynie uważa, iż ciało ludzkie ma trzy podstawowe programy trawienia. Pierwszy jest przeznaczony do trawienia skoncentrowanych białek (mięsa, ryb, jaj, nabiału), drugi do trawienia prostych węglowodanów zawartych w owocach i trzeci do rozkładania złożonych węglowodanów (rośliny korzeniowe, strączkowe, orzechy, zboża i przetwory zbożowe i białek roślinnych (np. fasola czy soczewica). Dlatego tak ważnym jest prawidłowe łączenie spożywanych podczas jednego posiłku produktów.
Podstawowe zalecenia tej diety, to: spożywanie głównie pokarmów o odczynie zasadowym (warzywa, zboża, owoce, mleko), unikanie pożywienia oczyszczonego (biała mąka, biały ryż, biały cukier) i w wysokim stopniu przetworzonego, spożywanie owoców jako samodzielnych posiłków (tzw. przekąsek) oraz unikanie łączenia produktów bogatych w białko zwierzęce z produktami o wysokiej zawartości węglowodanów (np. ziemniaki, chleb, makarony, pierogi, kluski itp.). Dlaczego to ostatnie jest takie ważne? Ponieważ, jak wspomniano wyżej, białko i węglowodany są trawione oddzielnie, tzn. że do ich trawienia uruchamiane są odmienne programy i odmienne enzymy. Trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie działa amylaza, a przestaje ona działać, gdy pokarm zostaje połknięty i znajdzie się w kwaśnym środowisku żołądka. Natomiast, mięso w ogóle nie jest rozkładane w jamie ustnej, a dopiero w żołądku, w którym może zalegać nawet do trzech godzin, dopóki wszystkie białka złożone nie ulegną rozkładowi na mniejsze
cząstki.
Wiele owoców natomiast bardzo szybko fermentuje w ciepłym i kwaśnym środowisku żołądka i dlatego powinny być z niego szybko usunięte do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Jeżeli jednak najemy się owoców po mięsnym posiłku, to będą one zalegać tam wraz z mięsem kilka godzin i fermentować, powodując dolegliwości trawienne - czego przecież chcielibyśmy uniknąć.
Jakie więc pokarmy dobrze się łączą, a jakie nie powinny być spożywane razem? Otóż:
1) produkty białkowe łączymy tylko z warzywami (wyłączając ziemniaki),
2) skrobię (ziemniaki, ryż, makaron, chleb) z wszystkimi warzywami i owocami takimi jak jabłka, banany, orzechy kokosowe (te owoce nie fermentują szybko), natomiast owoce szybko fermentujące, takie jak wiśnie, melony, brzoskwinie, gruszki, truskawki, owoce jagodowe - powinny być spożywane jako samodzielne posiłki i nie należy ich łączyć z innymi pokarmami.