Sypialnia w stylu prowansalskim

Sypialnia w stylu prowansalskim

Sypialnia w stylu prowansalskim
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.09.2018 13:27

Styl prowansalski charakteryzuje się prostotą, elegancją i funkcjonalnością. Wnętrza zaaranżowane w tym stylu mają przytulny klimat, który wprowadza do domu przyjazną atmosferę. W sypialni w stylu prowansalskim dominują jasne barwy: biel, beż, jasna zieleń i jasny fiolet. Podstawowym elementem wyposażenia sypialni urządzonej w tym stylu jest bogato zdobione łóżko.

Cechy charakterystyczne dla stylu prowansalskiego

Ojczyzną stylu prowansalskiego jest malowniczy region na Południu Francji — Prowansja, która słynie z najpiękniejszych na świecie pól lawendowych. Ważnym elementem krajobrazu tego regionu są domy wykonane z białego kamienia, które zamieszkiwane są przez miejscową ludność, zajmującą się przede wszystkim uprawą roli i sadownictwem. Wnętrza domów w Prowansji są bardzo proste, a jednocześnie funkcjonalne i niezwykle eleganckie. Dominują w nich jasne kolory: przybrudzona biel, beże i odcienie szarości. Niekiedy można spotkać wyraźniejsze kolory, jak np. błękit, zieleń czy fiolet. Ważnym elementem wystroju wnętrz w stylu prowansalskim są liczne dodatki, które mają sprawiać wrażenie kontrolowanego chaosu. Motywem przewodnim dla stylu prowansalskiego są kwiaty, głównie lawenda.

Sypialnia w stylu prowansalskim

W każdym wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim powinny dominować jasne kolory: przybrudzona biel, jasny róż czy też kremowy beż. Na podłodze sypialni utrzymanej w tym stylu powinno znaleźć się naturalne drewno. Pozorną surowość wnętrza mają przełamać dodatki oraz meble. Ważnym elementem sypialni w stylu prowansalskim jest bogato zdobione łóżko, wykonane z naturalnego materiału, najlepiej z drewna. Wybór tego typu łóżka tworzy przytulny i romantyczny klimat. Rolę „ocieplacza” wnętrza może pełnić również tapeta z motywem roślinnym, np. lawendowym. Na takie rozwiązanie można zdecydować się wówczas, gdy zagłówek naszego łóżka jest bardzo prosty. Poza tym, jeśli decydujemy się na bogato zdobione łóżko, musimy uważać z dodatkami — ozdobna narzuta i poduszki, mogą zepsuć efekt.

Meble do sypialni w stylu prowansalskim

W dużych sypialniach oprócz łóżka mogą znaleźć się także: szafki nocne, szafa na ubrania, toaletka i wygodny fotel. Szafki nocne w sypialni w stylu prowansalskim powinny być bardzo proste, zwłaszcza jeśli mają znaleźć się na nich lampki nocne z bogato zdobionym abażurem (tekstylnym lub wiklinowym).

W sypialni w stylu prowansalskim powinna znaleźć się szafa, najlepiej wbudowana we wnękę — dzięki temu można zaoszczędzić miejsce. Z całą pewnością należy zrezygnować z szafy przesuwnymi drzwiami. Dobrym pomysłem jest wyposażenie swojej sypialni w szafę otwieraną w sposób tradycyjny. Szafa prowansalska charakteryzuje się ozdobnymi frontami, wyposażonymi w uchwyty, zwracające uwagę np. swoim kolorem.

Opcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie w swojej sypialni w stylu prowansalskim fotela, który może posłużyć do odpoczynku po całym dniu ciężkiej pracy. Najlepiej, jeśli fotel będzie utrzymany w stylu klasycznym, ewentualnie może być ozdobiony zgiętymi nóżkami. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie go o podnóżek, który nada całemu wnętrzu nieco eleganckiego klimatu.

Ważnym meblem w sypialni w stylu prowansalskim jest toaletka, która powinna być wyposażona w: ozdobne, gięte nóżki, niewielkie szuflady i lustro w efektownej ramie.

Dodatki do sypialni w stylu prowansalskim

Dodatki we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim powinny tworzyć przytulny i romantyczny klimat, a jednocześnie współgrać z innymi elementami wyposażenia wnętrz. Jedną z charakterystycznych cech stylu prowansalskiego jest wielość różnego typu dodatków z jednym motywem przewodnim, np. roślinnym. W swojej sypialni można umieścić firany (koniecznie z naturalnego materiału) w kolorze delikatnego fioletu, narzutę z grubymi frędzlami i poduszki z ręcznie haftowanymi wzorami w kwiaty. Ważnym elementem wyposażenia wnętrz są lampki nocne — koniecznie na drewnianych podstawach z okazałym abażurem. Nie można również zapominać o przedmiotach dekoracyjnych (obowiązkowo z porcelany) oraz ozdobach ściennych: zegarze, suszonych ziołach i ręcznie malowanych talerzach.