Zdarza ci się czasem urządzać salon piękności w mieszkaniu? Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze? W niektórych przypadkach to rzeczywiście może być racjonalne rozwiązanie. Warto jednak zachować ostrożność, bo nie wszystkie zabiegi można wykonywać w domowym zaciszu. Jakie z nich lepiej pozostawić specjalistom?
Zdarza ci się czasem urządzać salon piękności w mieszkaniu? Chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze? W niektórych przypadkach to rzeczywiście może być racjonalne rozwiązanie. Warto jednak zachować ostrożność, bo nie wszystkie zabiegi można wykonywać w domowym zaciszu. Jakie z nich lepiej pozostawić specjalistom?
Peelingi chemiczne pomogą zredukować wiele problemów skórnych, takich jak trądzik, zmarszczki, niedoskonałości, przebarwienia, oznaki starzenia. Polegają na nałożeniu na oczyszczoną skórę mieszaniny związków chemicznych. Dzięki temu zabiegowi nasza skóra będzie gładka i mniej pomarszczona, ale za to bardziej wrażliwa. Należy jednak uważać, bo mogą wnikać zbyt głęboko i tym samym doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, m.in. przebarwień, blizn i zakażeń. W skrajnych przypadkach skutki mogą być nieodwracalne.
Peelingi chemiczne powinny być wykonywane przez dermatologów, którzy uwzględnią ewentualne przeciwwskazania i podpowiedzą, jak odpowiednio przygotować skórę do zabiegu. Najczęściej problem tkwi w tym, że peelingi, które można bezpiecznie stosować w domu, nie są skuteczne. Natomiast te skuteczne nie są zbyt bezpieczne.
Tekst na podst. en.amerikanki.com (ms)/(kg), kobieta.wp.pl
Henna na rzęsy
Nawet wykonana przez profesjonalistę jest ryzykowna. Nieprawidłowe zastosowanie substancji chemicznych może prowadzić do podrażnienia oczu i poważnych infekcji, a w ekstremalnych przypadkach nawet do ślepoty.
Jeśli masz wrażliwe oczy, koniecznie powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych problemów, takich jak stan zapalny czy obrzęk. Warto skorzystać z usług doświadczonej kosmetyczki i wybierać preparaty na bazie naturalnych składników.
Farbowanie włosów
Kto z nas nie próbował farbowania włosów w domu? Czy rezultaty zawsze są zadowalające? Nierówny kolor, przesuszone włosy, rozdwojone końcówki - to tylko kilka problemów, które pojawiają się po domowej koloryzacji. Wbrew pozorom jest to skomplikowana procedura.
Jeśli zmieniasz kolor włosów o odcień lub dwa, możesz to zrobić bezpiecznie w domu. Natomiast jeśli decydujesz się na radyklaną zmianę, powinnaś postawić na doświadczenie. Tylko tym sposobem unikniesz opłakanego efektu. Badania wykazały, że jedynie 30 proc. farbowanych fryzur wygląda naturalnie.
Prostowanie keratyną
Nie brakuje przeciwników zabiegu keratynowego. Jeśli chcesz wyprostować włosy i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze, powinnaś liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia kosmyków. Po pierwsze, niektóre preparaty mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Po drugie, "wprasowanie" we włosy preparatu keratynowego odbywa się za pomocą rozgrzanego aż do 230 stopni Celsjusza ceramicznego żelazka. Istnieje ryzyko poparzenia skóry głowy i włosów.
Dlatego jeśli przyjdziesz do salonu, zaoszczędzisz czas i unikniesz bólu. Należy pamiętać, że nawet profesjonalne prostowanie kreatyną może powodować podrażnienia, świąd i alergię. Odpowiedzialny jest za to środek chemiczny o nazwie formaldehyd. Zabieg należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym (lub klimatyzowanym) pomieszczeniu z użyciem maski ochronnej. Co więcej, sam zabieg w zależności od długości włosów trwa od 2 do 4 godzin i nie można po nim przez 2-3 dni myć włosów. Powodzenie może zapewnić jedynie nadzór specjalisty.
Paznokcie żelowe
Nie warto eksperymentować w domu. Nawet jeśli jesteś oburęczna, to i tak nie uzyskasz idealnego efektu. Popsują go także wszelkie uszkodzenia.
Pamiętaj, że profesjonalnie wykonane paznokcie żelowe będą dłużej cieszyły twoje oczy. Paznokcie należy odpowiednio przygotować, m.in. poprzez oczyszczanie, zmatowienie i odtłuszczanie. Usuwanie również należy powierzyć profesjonalistom.
Opalanie natryskowe
Podczas profesjonalnie wykonywanych natrysków trzeba chronić się przed wszelkimi zagrożeniami. Po pierwsze, musisz chronić swój nos (np. maską) przed wdychaniem dihydroksyacetonu (DHA), chemicznej substancji, która jest kluczowym składnikiem tego zabiegu.
Po drugie, powinnaś zadbać o oczy, usta, błony śluzowe.
Opalanie natryskowe jest bezpieczniejsze niż korzystanie z solarium. Musisz spełnić jeden warunek - umiarkowanie stosować dihydroksyaceton. Łatwo można z nim przesadzić i szczególnie zimą "straszyć" sztuczną opalenizną i plamami.
Woskowanie
Powinnaś omijać okolice bikini i brwi. Aby uniknąć oparzeń, bólu i nieestetycznego wyglądu, należy to pozostawić specjalistom.
Pamiętaj, że obszary te są bardzo wrażliwe. Jeśli uważasz, że woskowanie w salonie jest drogim zabiegiem, zdecyduj się na inną metodą usuwania zbędnego owłosienia.
Usunięcie akrylu z paznokci
W internecie nie brakuje porad na temat usuwania akrylu z paznokci, ale polecamy zdanie się na specjalistę. Czasem zdarza się, że paznokcie same odpadają, dlatego wydaje się, że ich całkowite usunięcie jest banalnie proste.
Trzeba zaznaczyć, że profesjonalnie wykonane paznokcie nie będą się odklejać. Jeśli będziesz próbowała sama to zrobić, możesz uszkodzić strukturę paznokci oraz narazić się na ból. Nie warto ryzykować.
W profesjonalnych gabinetach kosmetycznych do usuwania paznokci akrylowych wykorzystuje się aceton. Jeśli nie będziesz mogła się opanować, to może warto pomyśleć o naturalnym manicure?
Pedicure
Profesjonalnie wykonany pedicure będzie nie tylko wyglądał ładniej, ale i będzie dłużej się utrzymywał.
Jeśli twoje paznokcie są kruche i słabe, to nie masz się nad czym zastanawiać - nie eksperymentuj w domu. W końcu zasługujesz też na relaks.
Przedłużanie włosów
Choć można je wykonywać w domu, to i tak raczej nie uzyskasz zadowalającego efektu. Stawiając na profesjonalistów unikniesz uszkodzenia włosów. Sama technika łączenia jest skomplikowana i wymaga niebywałej precyzji.
Choć daje wspaniały efekt, to jest dość droga i może uszkodzić naturalną strukturę włosów. Dlatego skonsultuj się ze specjalistą i omów wszelkie "za" i "przeciw".