Więcej ruchu, czyli więcej alkoholu
W dniach, w których ludzie zażywają więcej ruchu, piją też więcej alkoholu - zwykle od czwartku do niedzieli - wynika z badania naukowców z amerykańskiego Northwestern University.
W dniach, w których ludzie zażywają więcej ruchu, piją też więcej alkoholu - zwykle od czwartku do niedzieli - wynika z badania naukowców z amerykańskiego Northwestern University.
To pierwsze badanie wykorzystujące smartfony i dzienniczki do notowania aktywności fizycznej i konsumpcji alkoholu - czytamy w magazynie "Health Psychology".
Jak zauważa główny autor badania prof. David E. Conroy, od poniedziałku do środy badani redukowali spożycie alkoholu. Natomiast już od czwartku wzrastał poziom ruchu, a za tym szło picie alkoholu.
150 uczestników badania w wieku 18-89 lat rejestrowało swój poziom aktywności fizycznej i spożycie alkoholu w swoich smartfonach pod koniec dnia. Robili to przez 21 dni z rzędu trzy razy w ciągu roku.
Inne badania tego typu polegały na raportowaniu zachowań przez uczestników z ostatnich 30 dni. - W naszym badaniu uczestnicy musieli przytoczyć jedynie aktywność i konsumpcję z jednego dnia, więc mieli mniej problemów z zapamiętaniem ich, niż gdyby poproszono ich o zrelacjonowanie ostatnich 30 dni - podkreślił Conroy. - Uważamy, że to naprawdę dobra metoda przezwyciężenia problemów z pomiarami metodami samoopisowymi.
Poprzednie badania wykazywały, że osoby aktywne fizycznie częściej sięgają po alkohol - czego nie potwierdziło najnowsze badanie.
- Stwierdziliśmy, że to nie ludzie, którzy ćwiczą, piją więcej. To w dniach, w których są bardziej aktywni, spożywają więcej alkoholu niż zwykle. To odkrycie było uniwersalne dla uczestników bez względu na ich wiek i poziom aktywności fizycznej - zaznaczył profesor.
Conroy liczy na to, że dalsze badania pozwolą stwierdzić, dlaczego w aktywnych dniach ludzie piją więcej. - Możliwe, że chcą sobie wynagrodzić wysiłek dodatkowymi drinkami albo bycie aktywnym stwarza więcej okazji do uczestnictwa w sytuacjach, w których pije się alkohol - powiedział badacz. W jego opinii zrozumienie, co łączy te dwie zmienne, zaowocuje rozwiązaniami promującymi aktywność fizyczną przy jednoczesnym zredukowaniu ilości spożywanego alkoholu.
(PAP) mrt/ ula/