Blisko ludzi"Włosy okresowe". Dermatolodzy potwierdzają prawdziwość zjawiska

"Włosy okresowe". Dermatolodzy potwierdzają prawdziwość zjawiska

Czym są "włosy okresowe"?
Czym są "włosy okresowe"?
Źródło zdjęć: © Pexels
16.12.2021 15:23

Podczas okresu kobiety cierpią na wiele dolegliwości. Wśród najbardziej popularnych znajdują się m.in. ból brzucha, ból pleców, wrażliwość piersi czy wahania nastroju. Wiele z nas w trakcie menstruacji zmaga się również z gorszą cerą wywołaną jej nadmiernym przetłuszczaniem się. Jak się okazuje, to samo dotyczy skóry głowy i włosów.

Kobiety raz w miesiącu muszą zmagać się z dyskomfortem, licznymi dolegliwościami bólowymi i zaburzeniami hormonalnymi, które wywołują szereg niepożądanych skutków. Jednym z nich jest nadmierne wydzielanie łoju w trakcie okresu, co powoduje pojawianie się wyprysków oraz szybsze przetłuszczanie się włosów. 

Czym są "włosy okresowe"?

To ostatnie zjawisko niektórzy definiują jako "włosy okresowe", a specjaliści potwierdzają jego prawdziwość. Jak się okazuje, komórki, które tworzą gruczoły łojowe, są niezwykle wrażliwe na wszelkie zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Tłumaczy to na portalu Refinery29 dermatolożka dr Ophelia Veraitch. 

"Skóra głowy i twarzy ma gruczoły łojowe u podstawy mieszków włosowych, które wytwarzają oleisty, woskowy płyn. To on stanowi barierę ochronną dla naszej skóry i włosów" – mówi dermatolog dr Ophelia Veraitch. "Z badań wiemy, że komórki tworzące gruczoły łojowe, są niezwykle wrażliwe na działanie hormonów. Dlatego w okolicach menstruacji nie tylko skóra może stać się bardziej przetłuszczająca się" – wyjaśnia. 

Co może wpływać na przetłuszczanie się włosów i jak sobie z tym poradzić?

Dermatolożka powiedziała również, jakie jeszcze czynniki mogą przyczyniać się do szybszego przetłuszczania się włosów. Wszystkie mają związek ze stężeniem hormonów w organizmie kobiety. 

"Czasami przyjmowanie terapii hormonalnych takich, jak doustne środki antykoncepcyjne czy hormonalne terapie zastępcze lub zmaganie się z zespołem policystycznych jajników, może prowadzić do zwiększenia produkcji sebum na twarzy, a także na skórze głowy" – mówi dr Ophelia Veraitch. 

Lekarka udziela również kilku porad, które pomogą z problemem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Pierwszą z nich jest mycie włosów maksymalnie trzy razy w tygodniu. Częstsze mycie może wywołać odwrotny efekt od zamierzonego. Podczas okresu zaleca również mycie włosów lekkim szamponem oczyszczającym. Dodatkowo podkreśla wagę suplementacji witaminą C, D i B12 oraz żelazem i cynkiem. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta