Wsyp jedno opakowanie. Czajnik będzie jak nowy

Wsyp jedno opakowanie. Czajnik będzie jak nowy

Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Jak pozbyć się kamienia z czajnika?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.05.2023 14:10, aktualizacja: 23.05.2023 14:45

Kamień, który pojawia się w czajnikach, zarówno elektrycznych jak i gazowych, powstaje wskutek wytrącania się jonów wapnia i magnezu w trakcie gotowania. Podpowiadamy, jak pozbyć się kamienia z czajnika, wykorzystując zaledwie jeden składnik.

Nikt z nas nie ma wpływu na to, jakiej jakości woda jest dostarczana do mieszkania czy też domu, a ta zwykle pozostawia wiele do życzenia. W dużych miastach, ale też i w tych średniej wielkości, jest zazwyczaj twarda, co negatywnie odbija się na skórze, ale także na sprzęcie domowym, np. kranie czy czajniku. W drogeriach aż roi się od preparatów o właściwościach odkamieniających. Mało kto wie, ale mamy w domu coś, dzięki czemu pozbędziemy się kamienia w równie szybki i skuteczny sposób, jak przy użyciu gotowych preparatów.

Dlaczego kamień osadza się na czajniku?

W większości mieszkań, ale też domów, woda, która wypływa z kranów, ma zasadowy odczyn. Oznacza to, że jest po prostu twarda. Twarda woda osadza się na ściankach kabiny prysznicowej, a także na armaturze, tworząc nieestetyczne zacieki, które są trudne do usunięcia.

Z kolei w kuchni najczęściej osadza się na kranie, a także w czajniku. Wówczas w środku czajnika pojawia się nieestetyczny, biały bądź żółty osad, który nawarstwia się po każdym jego użyciu. Powstaje on wskutek wytrącania się jonów magnezu i wapnia w trakcie gotowania. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, picie wody z kamieniem nie jest w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia. Kamień znacząco zmienia jednak smak wody, co negatywnie przekłada się na smak kawy czy herbaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wlej do czajnika i zagotuj. Po minucie kamień zniknie

Środki odkamieniające bazują na silnych substancjach aktywnych na czele z kwaskiem cytrynowym. Do odkamieniania z powodzeniem można użyć samego kwasku cytrynowego. Wystarczy wsypać opakowanie kwasku cytrynowego (w przypadku mocnego osadu dwa opakowania), a następnie zagotować wodę. Po zagotowaniu wodę z kwaskiem należy wylać, a na końcu dokładnie przepłukać czajnik czystą wodą. Po kamieniu nie powinno być już śladu.

Jednak większość z nas ma w domach produkt, który działa znacznie szybciej i mocniej niż kwasek cytrynowy. Tym produktem jest ocet. Podobnie jak w przypadku odkamieniania z użyciem kwasku, niewielką ilość octu wystarczy wlać do czajnika, a następnie zagotować wodę. Po zagotowaniu po kamieniu nie powinno być już śladu. Taki zabieg warto przeprowadzać raz w tygodniu — dzięki temu pozbędziesz się osadu na długi czas.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta