Wyrzucasz sierść psa? Wielki błąd. Zapakuj i wyślij

Wyrzucasz sierść psa? Wielki błąd. Zapakuj i wyślij

Sierść psa może uratować Bałtyk
Sierść psa może uratować Bałtyk
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Emilija Manevska
11.01.2024 09:50, aktualizacja: 11.01.2024 11:03

Wszędzie jej pełno. Przyczepia się do ubrań i mebli, a my nie wiemy, co z nią zrobić. Odpowiedź jest prosta: starannie zebrać każdy kłaczek, który posłuży do ratowania zanieczyszczonych mórz i oceanów.

Każdy, kto ma w domu zwierzaka wie, że kłaczki psiej sierści znajdują się dosłownie wszędzie i bardzo ciężko sobie z nimi poradzić. Czeszemy czworonogi, zbieramy kłębki sierści, po czym odruchowo wyrzucamy do śmietnika. W ten sposób popełniamy poważny błąd, ponieważ zgubione przez czworonogi futro nadal może się przydać. Co więcej, może posłużyć wyjątkowo szczytnemu celowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sierść psa działa jak filtr. Pomaga usunąć zanieczyszczenia

Jak się okazuje, psia sierść może być ratunkiem dla zanieczyszczonych mórz i oceanów, dla których przemysł nie miał litości. Każdy wyciek ropy to katastrofa ekologiczna na wielką skalę, a teraz możemy przynajmniej skutecznie usuwać ich skutki, ponieważ nic tak dobrze nie pochłania ropy, jak filtry z psiej sierści.

Dotychczas wykorzystywano w tym celu mech torfowy, który ma ograniczone zasoby. Teraz zastąpią go tanie i ekologiczne maty z psiej sierści. Jak wyjaśniła dr Megan Murray z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney:

"Włókno włosa jest zbudowane z trzech warstw, z których każda zawiera przestrzenie powietrzne, dzięki którym psi włos może wchłonąć duże ilości ropy, nawet do dziewięciu razy więcej niż jego masa".

Recykling sierści to pożyteczny pomysł. Warto się przyłączyć

Specjalne maty mają powstawać również w Polsce. Za projekt odpowiedzialna jest Fundacja Malachite Minds, która zajmie się szyciem naturalnych filtrów. W ramach współpracy z organizacją Matter of Trust będzie szyła naturalne filtry. Misją fundacji jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej i zdrowia i ekologii. Jak możemy przeczytać na stronie, to pierwsza organizacja w Polsce, która zajmuje się recyklingiem włosów i sierści. Posłużą one jako surowiec na maty, które oczyszczają wodę z toksyn.

Na start fundacja potrzebuje 130 kg sierści lub włosów (krótkich od 2,5 cm oraz długich – od 13 cm długości). Muszą być one czyste i suche, aby nadawały się do wykorzystania. Wystarczy je zapakować do koperty i wysłać na adres fundacji:

Fundacja Malachite Minds, ul. Radziłowska 5/4 03-943 Warszawa

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta