GwiazdyZamknięci w Sieci – czy jesteś uzależniona od Internetu?

Zamknięci w Sieci – czy jesteś uzależniona od Internetu?

Na wiele miesięcy zamykają się w wirtualnym świcie, bo najczęściej nie radzą sobie z tym realnym. W skrajnych przypadkach latami nie wychodzą z domu, ich świat ogranicza się tylko do sieci. Coraz więcej osób uzależnia się od Internetu. Żeby wyrwać ich z nałogu, potrzebna jest psychoterapia.

Zamknięci w Sieci – czy jesteś uzależniona od Internetu?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

15.06.2011 16:07

Na wiele miesięcy zamykają się w wirtualnym świcie, bo najczęściej nie radzą sobie z tym realnym. W skrajnych przypadkach latami nie wychodzą z domu, ich świat ogranicza się tylko do sieci. Coraz więcej osób uzależnia się od Internetu. Żeby wyrwać ich z nałogu, potrzebna jest psychoterapia.

Bohater filmu "Sala samobójców" Jana Komasy, 19-letni Dominik, przed realnymi problemami w szkole i brakiem kontaktu z zapracowanymi rodzicami ucieka w świat wirtualny. Tam ma przyjaciół, którzy go rozumieją, przynajmniej tak mu się wydaje. A przede wszystkim chcą go słuchać. Ma wpływ na to, kim jest, bo stwarza sobie awatara i nowe życie.

Szybko jednak zaczyna tracić kontakt z otoczeniem. Zamyka się w swoim pokoju, przestaje chodzić do szkoły, jego całe życie przenosi się do sieci. Odcięty do Internetu nie potrafi żyć w realnym świecie, nie znajduje w nim zrozumienia i akceptacji. Takich historii jak ta pokazana przez Jana Komasę jest wiele. Bo uzależnienie od internetu to już problem społeczny. W skrajnej formie zjawisko zwane jest z japońskiego hikikomori, co w wolnym tłumaczeniu oznacza samobójstwo albo izolację społeczną. Młodzi ludzie ludzie zamykają się w swoich pokojach, nie wychodzą z nich nawet na posiłki. W wirtualnym świecie żyją przez całe lata.

Hikikomori po polsku

W Polsce pierwszy przypadek niemal całkowitej izolacji od świata zauważył już w 2001 roku psychiatra Marek Krzystanek z Katowic. Opisał go w książce Kryzysy, katastrofy, kataklizmy w perspektywie psychologicznej. Matka chłopca poprosiła go o pomoc, kiedy syn przez dwa lata niemal nie wychodził z domu. Podobnie, jak bohater Sali samobójców, był jedynakiem, dobrze się uczył, miał dużo zainteresowań, ale przestał chodzić do szkoły. Przez chwilę leczył depresję, ale niedługo to dawało. Przestał wychodzić z domu. Nie zgłosił się też na leczenie. Filmowy bohater kończy tragicznie, nie wiadomo jednak, jak potoczyły się losy chłopca. Rodzice, bardzo często są bezradni, nie wiedzą, co dziecko robi w swoim pokoju. Nie znają się na mediach elektronicznych.

Konieczne leczenie

Nie ma statystyk, ile jest w Polsce przypadków uzależnienia od Internetu. W dużych miastach chorzy mogą otrzymać pomoc, bowiem są już psychoterapeuci, którzy specjalizują się w uzależnieniach od nowych technologii. Dotyczą one nie tylko nastolatków, ale też dorosłych. Hurbert Poppe, austriacki specjalista terapii uzależnień narkotykowych ocenia, że w krajach rozwiniętych liczba uzależnionych od Internetu przekracza liczbę uzależnionych od narkotyków pochodzących z maku.

Z tym, że uzależnienie od sieci nie jest tak oczywiste. Osoba, która całe godziny spędza przed monitorem, mówi zazwyczaj, że czyta czy pracuje. A to przecież nic złego. Dopiero jak dochodzi do skrajnych sytuacji, rodzina interweniuje. Warto przemyśleć, czy my sami lub nasi bliscy mamy problemy z uzależnieniem od Internetu, jeśli pierwszą rzeczą, jaką robimy po przebudzeniu, jest włączenie komputera, a ostatnią przed snem jego wyłączenie.

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Internetu. Test został opracowanych przez dr Kimberly Young z USA – światowego autorytetu z dziedziny uzależnień od Internetu. Jeśli na co najmniej pięć z nich odpowiedź jest twierdząca, to znaczy, że masz problem z uzależnieniem. Porozmawiaj o tym z terapeutą.

  1. Czy nie możesz przestać myśleć o Internecie? Stale myślisz o tym, co będziesz robił, gdy znów się do niego zalogujesz?
  2. Czy czujesz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego w Internecie, aby osiągnąć satysfakcję z tego, że korzystasz z Sieci?
  3. Czy podejmowałeś nieudane próby kontrolowania, ograniczania bądź zaprzestania korzystania z Internetu?
  4. Czy czujesz się niespokojny, markotny, przygnębiony lub poirytowany, gdy próbujesz ograniczyć korzystanie lub przestać korzystać z Internetu?
  5. Czy zdarza ci się przesiadywać w Sieci dłużej, niż pierwotnie zamierzałeś?
  6. Czy z powodu Internetu zdarzyło ci się narazić na szwank ważną znajomość, zaryzykować utratę pracy lub zrezygnować z szansy na zrobienie kariery?
  7. Czy zdarzyło ci się okłamać rodzinę, terapeutę lub inne osoby, aby ukryć, ile czasu zabiera ci Internet?
  8. Czy Internet służy ci jako ucieczka od problemów lub jako sposób na uśmierzanie nastrojów dysforycznych (np. uczucia beznadziei, poczucia winy, lęków, depresji)?

(mos/sr)

internetproblempsycholog
Zobacz także
Komentarze (0)