FitnessZanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko raka piersi

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko raka piersi

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko raka piersi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
12.10.2010 13:21, aktualizacja: 15.10.2010 16:26

Zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi ma związek z podwyższonym ryzykiem raka piersi.

"Od pewnego czasu obserwujemy wzrost zachorowań na raka piersi. Nikt naprawdę nie zna jego przyczyny i tylko około jedną trzecią przypadków można przypisać znanym czynnikom ryzyka" - przypomina współautor pracy dr Mark Goldberg z Uniwersytetu McGilla w Montrealu w Kanadzie.

Zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi ma związek z podwyższonym ryzykiem raka piersi - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Environment Health Perpsectives". "Od pewnego czasu obserwujemy wzrost zachorowań na raka piersi. Nikt naprawdę nie zna jego przyczyny i tylko około jedną trzecią przypadków można przypisać znanym czynnikom ryzyka" - przypomina współautor pracy dr Mark Goldberg z Uniwersytetu McGilla w Kanadzie.

Jego zespół razem z naukowcami z Uniwersytetu w Montrealu przeanalizował związek między wzrostem zachorowań na raka piersi a zanieczyszczeniem powietrza. Badacze wykorzystali stworzone przez siebie mapy dotyczące zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu - obecnym w spalinach samochodowych - w różnych częściach Montrealu w roku 1996 i 10 lat wcześniej.Następnie nanieśli na nie charted adresy kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi w latach 1996-97.

Okazało się, że zachorowania na raka piersi były niemal dwukrotnie częstsze na terenach o najwyższym poziomie zanieczyszczeń w porównaniu z obszarami zanieczyszczonymi najmniej. "Zaobserwowaliśmy związek między zachorowaniami na raka piersi po menopauzie i ekspozycją na dwutlenek azotu, który jest wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi" - komentuje dr Goldberg.

Badacz podkreśla, że te wyniki muszą być interpretowane bardzo ostrożnie. "Przede wszystkim, to nie oznacza, że dwutlenek azotu powoduje raka piersi. Ten gaz nie jest jedynym zanieczyszczeniem produkowanym przez samochody i ciężarówki - tam gdzie jest obecny występują również inne gazy, cząsteczki i składniki związane z ruchem drogowym, z czego niektóre są znanymi związkami rakotwórczymi. Dwutlenek azotu jest jedynie wskaźnikiem, a nie związkiem rakotwórczym" - wyjaśnia badacz.

W badaniach tego typu może dojść do różnych błędów. Choć naukowcy starali się je uwzględnić w największym możliwym stopniu, pozostało wiele niewiadomych. "Na przykład, nie wiemy w jakim stopniu kobiety objęte badaniem były narażone na działanie zanieczyszczeń w domu lub pracy, gdyż to mogło zależeć od ich codziennego rozkładu aktywności, czasu spędzanego na zewnątrz i tym podobnych czynników" - mówi dr Goldberg.

Badacze przypominają, że wcześniejsze prace opublikowane w USA również wskazywały na istnienie związku między zanieczyszczeniem powietrza a rakiem. Na razie nie można jednak z całą pewnością ocenić, że przyczynia się ono raka piersi. Problem ten wymaga jednak dalszych badań. (PAP)

Źródło artykułu:PAP