FitnessZapachy, które poprawiają nastrój

Zapachy, które poprawiają nastrój

Gdy na dworze szybko robi się ciemno, a temperatura zaczyna sięgać poniżej zera, większość z nas odczuwa spadek nastroju. W takich chwilach, zastanawiamy się, co mogłybyśmy zrobić, aby poprawić sobie humor?

Zapachy, które poprawiają nastrój
Źródło zdjęć: © 123 RF

29.10.2015 | aktual.: 24.12.2015 09:00

Gdy na dworze szybko robi się ciemno, a temperatura zaczyna sięgać poniżej zera, większość z nas odczuwa spadek nastroju. W takich chwilach, zastanawiamy się, co mogłybyśmy zrobić, aby poprawić sobie humor. Idealnym sposobem na pokonanie jesiennej nostalgii jest również „otulenie się” zapachem.

Znajome zapachy przywodzą na myśl wspomnienia, nawet dokładne sceny, słowa i uczucia. Zmysł powonienia może mieć wpływ na doznania smakowe, a nawet na nasze samopoczucie. Czasem, aby wprawić się w dobry nastrój, wystarczy powąchać odpowiednie rośliny lub produkty. Nie tylko szybko się dzięki temu zrelaksujemy, ale również nie przybędzie nam od tego kilogramów.

Źródłami cudownych zapachów są często najzwyklejsze produkty, których używasz w domu. Dodatkowo, możesz skorzystać z olejków eterycznych i świec aromatycznych.

Pachnące świece przemienią zwykłą przestrzeń w miejsce pełne radości i pozwolą stworzyć niezapomnianą atmosferę. - Soczysta mandarynka połączona ze słodkim migdałem i kremowym piżmem sprawi, że wnętrze nabierze luksusowego charakteru. Nuta dojrzałej śliwki, czarnej herbaty i mleka ryżowego sprawi, że nabierzesz energii. Kompozycję dopełniają nuty: owoców Ylang Ylang, drewna, bursztynu i pralin, dzięki którym zapach jest bardzo przyjemny i relaksująco wpłynie na nastrój - zachęca jeden z producentów świec.

Z badań, które SC Johnson przeprowadziło w USA w 2013 roku wynika, że aż 81 procent badanych przyznaje, że zapach może mieć pozytywny wpływ na ich nastrój. Inne zapachy, które mają największy pozytywny wpływ nasz nastrój to: zapach obranej skórki z pomarańczy (63 proc.), połączenie jabłka z cynamonem (62 proc.) zapach wanilii (60 proc.) i zapach czekolady (59 proc.)

Aromat czekolady rozluźnia i poprawia nastrój, a woń cytrusów sprawia, że lepiej prowadzimy samochód. To tylko niektóre z zależności, jakie odkryli naukowcy badający wpływ zapachów na zachowanie ludzi.

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty

Zapachy cytrusów pomagają zredukować stres. Brazylijscy naukowcy dowiedli, że ci, którzy raczyli się zapachem słodkiego olejku pomarańczowego przed stresogennym momentem, wykazali mniejsze poziomy niepokoju.

Kawa

Wszyscy wiemy, że wypicie kawy pobudza i dodaje energii. Tymczasem również jej zapach ma duży wpływ na nasz organizm. Takie doznania zapachowe odstresowywują i wyciszają. Aromat kawy również może zastąpić nam budzik. Dowiedziono, że taki zapach z łatwością wybudza organizm ze snu.

Lawenda

Olejek lawendowy od lat znajduje zastosowanie w aromaterapii. Zapach lawendy działa nie tylko uspokajająco, ale również bakteriobójczo. Badania wykazały, że w ciągu dwunastu godzin opary niszczą pneumokoki i paciorkowce.

Czekolada

To właśnie zapach czekolady jest jednym z największych afrodyzjaków. Co więcej, aromat ten dodaje nam energii. Dowiedziono także, że wdychanie zapachu czekolady podczas nauki pozwala lepiej zapamiętać informacje.

Mięta

Nie wszyscy są zwolennikami smaku mięty. Cierpi na tym ich układ trawienny, ponieważ herbata miętowa pomaga na trawienie. Dla takich osób jest jednak rozwiązanie. Zamiast pić taki napar, mogą po prostu wdychać jego aromat. Sam zapach mięty również pozytywnie wpływa na trawienie, a dodatkowo redukuje uczucie stresu i czyni nas szczęśliwszymi.

Wanilia

Niektórzy uważają, że zapach wanilii jest jednym z najlepszych antydepresantów. Co więcej, działa relaksująco. Najczęściej aromat ten jest wykorzystywany w kuchni lub w perfumach, ponieważ od lat panuje przekonanie, że jest on świetnym afrodyzjakiem. W publikacji Proceedings of ISOT/JASTS 2004 znajdziemy opis badania, które sugeruje, że aromat ziaren wanilii łagodzi napięcie nerwowe. Po waniliowej aromaterapii uczestnicy badania czuli się radośniejsi i bardziej zrelaksowani.

Cynamon wyostrza umysł

Cynamon to doskonały aromaterapeutyk nie tylko dlatego, że przywołuje wspomnienie babcinej szarlotki. Phillip Zoladz z Wheeling Jesuit University odkrył, że wdychanie słodkiego aromatu cynamonu usprawnia funkcje kognitywne, m.in. odpowiedź wzrokowo-ruchową, pamięć operacyjną i długość koncentracji uwagi.

Badania z 2009 roku wykazały, że rozpylony w powietrzu cynamon poprawia czujność oraz zmniejsza uczucie frustracji podczas symulacji uczestnictwa w ruchu drogowym. Dodatkowo, jak donosi "Journal of Alzheimer’s Disease", związki chemiczne wchodzące w skład cynamonu - aldehyd cynamonowy i epikatechina - przeciwdziałają chorobie Alzheimera, poprzez powstrzymywanie pojawiania się w mózgu białek tau, które prowadzą do uszkodzeń pamięci.

Jabłka łagodzą dolegliwości migrenowe

Każdy kto choć raz doświadczył koszmarnej migreny wie, że pewne zapachy mogą pogorszyć dolegliwości bólowe. Jest jednak aromat, który może działać wręcz odwrotnie. Badanie z udziałem 50 pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę wykazało, że ci, którzy uważali zapach zielonych jabłek za przyjemny, odczuwali znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, a epizody migrenowe trwały u nich krócej.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)