GotowaniePrzepisyZdrowa kasza

Zdrowa kasza

Zdrowa kasza
08.04.2005 10:03, aktualizacja: 03.04.2018 16:28

Na naszych stołach pojawia się rzadko. A szkoda, bo wpływa korzystnie na zdrowie i urodę.

Zwykle jadamy kaszę jęczmienną i gryczaną, ale warto też spróbować innych. Można je przyrządzać na ostro i słodko, dodawać do zup, mięs, sałatek i deserów. *
*
Kasza jęczmienna *Dostarcza wit. PP, kwasu foliowego i cynku, które korzystnie wpływają na skórę i nastrój. Dostępna jest w kilku rodzajach o różnej wielkości ziarenek. By ugotować ją na sypko, 1/2 kg kaszy zalewa się ok. 1,2 l wody, a by była zwarta - ok. 1,8 l.
*
Do czego używać *Gotuje się z niej *zupy
, zwłaszcza mięsne, jest niezbędnym składnikiem krupniku. Ugotowaną na półsypko kaszę podaje się do dań obiadowych, np. gulaszu, zrazów, gęstą - do mielonych kotletów, gołąbków, jako nadzienie do pierogów. Sypką - do sałatek. Surową kaszę można wsypać do mięsa i razem dusić, dodać do pieczeni rzymskiej i razem piec.

Kasza gryczana *Zawiera najwięcej ze wszystkich kasz wapnia, żelaza, magnezu, witamin B1 i B2 oraz błonnika. Prażona ma wyraźny, charakterystyczny smak, nie prażona - jest łagodniejsza, bardziej lekkostrawna, ma więcej witamin. W czasie gotowania kasza gryczana, zwłaszcza nie prażona, prawie trzykrotnie zwiększa swą objętość. Popularna w kuchni żydowskiej.
*
Do czego używać *Doskonale pasuje do *zrazów
, można ją też podawać z sosem grzybowym lub ze skwarkami. Używa się jej także jako jednego ze składników farszów, np. do pierogów, warzyw, a także do klopsików, kotletów mielonych, kaszanki. Ze zmielonej kaszy uzyskuje się mąkę, którą dodaje się do ciasta na knedle i bliny, a także do słodkich wypieków.

Kasza manna *Otrzymywana z pszenicy zwykłej (z pszenicy twardej uzyskuje się semolinę, z której robi się makarony)
. Zawiera sporo białka, żelaza, wit. B1 i PP. Ma łagodny smak, ale można ją przyprawić. By była gęsta, 20 dag kaszy gotuje się w ok. 0,5 l wody, na półgęstą potrzeba ok. 0,7 l wody.
*
Do czego używać *Gęstą i zwartą - kroić w kostkę, dodawać *do rosołu i innych zup
. Gotowaną na mleku podaje się jako zupę. Można jej używać do zagęszczania dań, robić z niej kluski kładzione. Przyrządza się też z niej budynie, sypką wykorzystujemy do ciasta na kruche herbatniki.

Kasza jaglana *Jest łuskanym ziarnem prosa. Zawiera dużo białka i niewiele skrobi. Lekkostrawna, nie powoduje wzdęć. Ma dużo krzemu, dzięki czemu korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. By ugotować ją na sypko, na 25 dag kaszy trzeba ok. 0,4 l wody.
*
Do czego używać *Kaszę jaglaną najlepiej gotować w wodzie wymieszanej pół na pół z mlekiem. Ma wtedy delikatny smak. Tak przygotowaną można podawać *do duszonego mięsa
(warto ją przyprawić na ostro) lub z mlekiem. Nadaje się też do zapiekanek, zagęszczania zup i potrawek, robi się z niej kleiki. Grubo zmieloną dodaje się do ciasta na płaskie chlebki.

Kasza kukurydziana *Dostarcza błonnika, wit. B1 i PP oraz beta-karotenu. Produkowana jest w postaci drobnego i grubego grysiku. Ma lekko gorzkawy smak. By otrzymać gęstą kaszę, 20 dag trzeba gotować w 0,5 l wody. Skrócisz czas gotowania, jeśli wcześniej ją namoczysz.
*
Do czego używać *Można ją podawać np. do *gulaszów
, dodawać do zup. Przyrządza się też z niej zapiekanki - dobrze komponuje się z cebulą i żółtym serem, przed podaniem dobrze jest ją polać kwaśną śmietaną. Bardzo popularna w Ameryce Południowej i Środkowej. Robi się z niej placki, tortillę. W kuchni włoskiej przyrządza się z niej polentę, a w Rumunii - mamałygę.