Śpij kochanie, śpij

Zdrowy sen noworodka jest niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na jego zdrowy rozwój. Dziecko, po 9 miesiącach ciąży, kiedy samo ustalało sobie, kiedy śpi, a kiedy nie, teraz także zapada w sen kiedy ma na to ochotę i budzi się w środku nocy, bo akurat chce jeść. Czy więc można wyspać się chociaż jeden raz mając małe dziecko?

Śpij kochanie, śpij

24.11.2006 | aktual.: 30.05.2010 20:57

Zdrowy sen noworodka jest niezwykle istotnym czynnikiem mającym wpływ na jego zdrowy rozwój. Dziecko, po 9 miesiącach ciąży, kiedy samo ustalało sobie, kiedy śpi, a kiedy nie, teraz także zapada w sen kiedy ma na to ochotę i budzi się w środku nocy, bo akurat chce jeść. Czy więc można wyspać się chociaż jeden raz mając małe dziecko?

Dziecko w czasie snu regeneruje siły, rośnie i nabiera energii. Jednak na początku wystarcza im zaledwie kilka godzin snu, żeby się potem obudzić, najeść i…znowu spać. W pierwszych miesiącach życia noworodki rzadko przesypiają całą noc bez przerw. Zazwyczaj, w czasie godzin nocnych przesypiają ok. 8-9 godzin, a w dzień wystarczy im 7. Na szczęście, już 7-miesięczne dziecko potrafi samodzielnie i bez przerw przespać nawet 11 godzin. W tym wieku dzieci już podlegają rytmowi dnia i nocy. Jednak, zanim to nastąpi, rodziców czeka niejedna nieprzespana noc.

Zadbaj o odpowiednie wrunki

Większość rodziców dręczy jeden problem – z zaśnięciem. Najedzone dzieci nie zawsze idą chętnie spać. Warto zadbać o jak najlepsze warunki do zaśnięcia, tak, żeby maleństwo szybko poszło spać i nie obudziło się po godzinie.

Warto pamiętać, że dzieci, tak jak dorośli, przyzwyczajają się do różnych rzeczy i rutyna jest dla nich równie istotna. Dlatego, jeśli maluszka nauczymy np. spania z rodzicami, trudno go będzie potem od tego oduczyć. Dobrze jest jednak wprowadzić takie rytuały, które będą mogły pomóc dziecku zasnąć bez szkody dla niego i rodziców. Również zasypianie tylko przy piersi matki może skończyć się problemami w przyszłości. Najlepsze są takie rytuały, które powoli będą uczyć dziecko samodzielnego zasypiania, którego wcześniej, czy później będą musiały się przecież nauczyć. Przyzwyczajaj dziecko do określonego porządku dnia

Warto zachowywać codziennie ten sam porządek dnia. Wieczorem można wprowadzić pewne zwyczaje, które pomogą zasnąć maleństwu. Należy pamiętać także o kilku ważnych zasadach.

Dziecko musi spać w wywietrzonym, niezbyt nagrzanym pokoju. Najlepsza temperatura dla dobrego snu wynosi ok. 20 stopni C. Zimą, przy włączonych kaloryferach, warto jest używać nawilżaczy powietrza.

Zanim położysz dziecko spać i zaczniesz wieczorne „senne rytuały” nie włączał telewizji, czy radia. Nie należy przed snem zabawiać dziecko rozrywkami, które je podekscytują i sprawią, że będzie mu o wiele trudniej zasnąć. Dobrze jest pamiętać, ze dziecko, po intensywnym i ekscytującym dniu trudniej zasypia. To, ze jest bardzo zmęczone także nie znaczy, że szybciej zaśnie! Do łóżeczka powinno iść w dobrym nastroju, nie wykończone, tylko po prostu senne. Przed położeniem dziecka spać, należy je najpierw wykąpać. Najlepiej, jeśli wieczorna kąpiel będzie miała określoną godzinę. Kosmetyki o delikatnym zapachu, używane do kąpieli mogą pomóc noworodkowi zasnąć, natomiast te, których zapach jest zbyt intensywny przeszkodzą dziecku w zdrowym śnie. Ubierz wygodnie malucha

Następnie ubierz malucha w wygodne śpioszki. Najlepsze są te z zamkiem od szyi do stopy. Śpioszki są jak mały kombinezonik, a niektóre można regulować na długość dzięki czemu „rosną” razem z dzieckiem. Ubranka do snu muszą być czyste, miękkie i bardzo wygodne. Nic nie może przeszkadzać noworodkowi zasnąć, nic nie ma prawa go uwierać.

Teraz czas na wygodne ułożenie maleństwa w łóżeczku. Większe – 3, czy 4- miesięczne niemowlę lepiej jest ułożyć w łóżku, kiedy jeszcze nie śpią, tak, żeby samodzielnie mogły wybrać najwygodniejszą pozycję do spania. Lepiej nie uczyć dziecka zasypiania na rękach, bo mogą się do tego tak bardzo przyzwyczaić, że trudno im będzie później usnąć w łóżeczku.

Zanim dziecko zaśnie można poczytać mu bajkę, zaśpiewać cichą kołysankę. Można też włączyć cicho uspokajającą muzykę. Niektórzy twierdzą, że najlepsza jest na tę okazję muzyka poważna, Bacha, Mozarta, czy Vivaldiego. Niektóre dzieci lubią głaskanie, czy delikatny masaż, który działa na nie usypiająco.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Zobacz także
Komentarze (0)