UrodaCo to jest trwała ondulacja?

Co to jest trwała ondulacja?

Co to jest trwała ondulacja?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Edyta Maciejczak
06.08.2017 20:16

Trwała ondulacja to coś dla pań marzących o gęstych, kręconych włosach na dłużej. Za sprawą specjalnych preparatów chemicznych uzyskujemy długotrwały efekt falowanych włosów. Niestety działanie specyfików użytych do trwałej ondulacji może mieć uboczny skutek dla struktury włosów.

Czym jest trwała ondulacja?

Trwała ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim, który polega na zmianie struktury włosa za sprawą środków chemicznych, a dzięki zastosowaniu wałków pasma nabierają nowego kształtu. Zabieg składa się zazwyczaj z trzech etapów: nawinięcia kosmyków na wałki i nawilżenia ich płynem do trwałej ondulacji, spłukania włosów i zastosowania płynu utrwalającego.

Zabieg trwałej ondulacji znany jest od wielu lat. Wprowadziła go na rynek firma Schwarzkopf w 1934 roku jako trwała na gorąco. Z kolei w 1946 roku po raz pierwszy zastosowano trwałą na zimno. W tamtych czasach fryzjerzy nie byli dość dobrze przygotowani i źle dobierali preparaty, co skutkowało zniszczonymi, przesuszonymi włosami, które się puszyły i nie chciały się układać.

Na szczęście wraz z postępem czasu zaczęto stosować bezpieczniejsze rozwiązania, które nie obciążają tak włosów. Zmiany dotyczą płynów do utrwalania. Dawniej składały się z kwasu tioglikolowego, amoniaku i urotropiny. Dzisiejsze preparaty nie zawierają amoniaku, lecz łagodniejsze dla włókna włosa substancje. Rewolucja objęła także wałki. Drewniane zastąpiono plastikowymi, które nie nasiąkają już utrwalaczami tak, jak ich poprzednicy.

Kto powinien unikać trwałej ondulacji?

Ze względu na ryzyko negatywnego działania substancji utrwalających na strukturę włosów, trwała ondulacja odradzana jest kobietom o cienkich, skłonnych do wypadania i łamliwych włosach. Zabiegu nie powinno przeprowadzać się także na rozjaśnianych lub świeżo malowanych kosmykach lub włosach zniszczonych innymi zabiegami. Trwałej ondulacji nie wykonuje się także u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na ryzyko wpływu na płód środków chemicznych.

Jak przebiega trwała ondulacja?

Trwała ondulacja to zabieg trwający od jednej do dwóch godzin. Po umyciu włosów fryzjer nakręca pasma na wałki, nakłada na nie papierowe płatki i spryskuje płynem do trwałej ondulacji. Powinno się go trzymać na włosach 20 – 30 minut, w zależności od długości i stanu włosów oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Po upływie tego czasu spłukujemy włosy i nakładamy preparat utrwalający, który regeneruje najgłębsze włókna włosa, odżywia je i nawilża. Efekt kręconych włosów powinien utrzymać się kilka miesięcy. Źle wykonana ondulacja skutkuje zniszczeniem włosów i koniecznością ścięcia ich na krótko.

Rodzaje trwałej ondulacji

Można wyróżnić cztery rodzaje trwałej ondulacji:

  • trwała ondulacja ziołowa – najłagodniejsza. Podczas zabiegu stosuje się ziołowe preparaty odżywiające kosmyki i chroniące przed zniszczeniem. Polecana zwłaszcza paniom z delikatnymi włosami. Efekt kręconych włosów powinien utrzymywać się 2 – 3 miesiące;
  • trwała ondulacja kwaśna – stosuje się niewielką ilość środków chemicznych, więc zabieg nie obciąża włosów. Powstałe loki wyglądają naturalnie. Metoda polecana osobom z cienkimi włosami. Efekt będzie widoczny przez ok. 3 miesiące;
  • trwała ondulacja alkaliczna – zasadowa, bardziej inwazyjna. Zabieg wymaga zastosowania silnych preparatów, dlatego powinien być przeprowadzany wyłącznie u pań z mocnymi włosami. Efekt będzie widoczny przez ok. 10 miesięcy i będzie wymagał okresowego uzupełniania na odrostach;
  • trwała ondulacja dwufazowa – polega na kręceniu odrostów na włosach po zabiegu trwałej ondulacji. Młode kosmyki traktuje się jednak silniejszym środkiem niż te starsze. Efekt kręconych włosów można w ten sposób przedłużyć o kolejne miesiące.

Pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji

Włosy poddane trwałej ondulacji wymagają specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim powinno się je myć delikatnymi szamponami ziołowymi, a po każdym myciu nakładać nawilżającą odżywkę. Aby podkreślić skręty i jak najdłużej utrzymać efekt kręconych włosów, powinno się je spryskiwać odpowiednim sprayem. Aby wzmocnić włosy, powinno się także raz w miesiącu stosować maski regenerujące.

Trwała ondulacja – przykładowe fryzury

Poniżej kilka przykładów włosów z trwałą ondulacją:

Trwała ondulacja na włosach półdługich z prostą grzywką

Burza loków po trwałej ondulacji

Trwała ondulacja na krótkich włosach