Trwa ładowanie...

Dłuższy sen sprzyja udarom

Dobry, odpowiednio długi sen, jest ważny dla zdrowia. Chroniczne niewyspanie może skutkować wieloma problemami. Okazuje się jednak, że i zbyt długi odpoczynek zagraża zdrowiu.Uczeni z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że sypianie ponad ośmiu godzin na dobę może znacząco zwiększyć ryzyko udaru.

Dłuższy sen sprzyja udaromŹródło: 123RF
d3c0y2h
d3c0y2h

Dobry, odpowiednio długi sen, jest ważny dla zdrowia. Chroniczne niewyspanie może skutkować wieloma problemami. Okazuje się jednak, że i zbyt długi odpoczynek zagraża zdrowiu.

Uczeni z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że osoby, które śpią znacznie dłużej niż osiem godzin dziennie, są bardziej zagrożone udarem mózgu, a ryzyko to podwaja się u osób starszych regularnie przesypiających więcej, niż wynosi norma. Wynika tak z badania, które publikuje pismo „Neurology”.

Już wcześniejsze obserwacje sugerowały występowanie związku między tym, ile śpimy w ciągu dnia a ryzykiem udaru mózgu.

d3c0y2h

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge przeanalizowali dane zbierane przez 9,5 roku wśród blisko 10 tys. osób w wieku 42-81 lat. W okresie badania jego uczestnicy dwukrotnie w odstępie czterech lat udzielali informacji na temat długości swojego snu i jego jakości. 70 proc. z nich przyznało, że przesypia od sześciu do ośmiu godzin dziennie, 10 proc. wskazało, że śpi ponad osiem godzin na dobę, a reszta, że mniej niż sześć godzin. Zbyt krótki lub zbyt długi sen częściej stwierdzano u osób starszych, mniej aktywnych i u kobiet.

Po uwzględnieniu różnych czynników ryzyka udaru mózgu, w tym płci i wieku, badacze wyliczyli, że osoby przesypiające regularnie ponad osiem godzin dziennie miały dwukrotnie wyższe ryzyko udaru mózgu w porównaniu z osobami przesypiającymi od sześciu do ośmiu godzin. Ryzyko to było jeszcze wyższe – blisko czterokrotnie - w przypadku osób, których sen wydłużył się znacznie w przeciągu czterech lat.

Dodatkowo, naukowcy przeanalizowali dane zebrane w 11 innych badaniach dotyczących zależności miedzy długością snu a ryzykiem udaru. Łącznie objęto nimi ok. 560 tys. osób z siedmiu krajów. Uzyskano wyniki, które potwierdziły wcześniejsze wnioski.

Współautor pracy Yue Leng, doktorant na University of Cambridge, podkreśla, że na razie nie wiadomo, czy dłuższy sen jest wczesnym objawem czy przyczyną zaburzeń sercowo-naczyniowych powodujących udar mózgu. Badacz przypomina, że choć starsi ludzie mają mniej pracy i mniej obowiązków, a przez to często mogą spać dłużej, to w rzeczywistości – jak wynika z dotychczasowych badań – przesypiają raczej mniejszą liczbę godzin niż w młodszym wieku.

d3c0y2h

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić zależności między dłuższym snem a wyższym ryzykiem udaru mózgu. Dotychczas udało się powiązać niedobory snu z zaburzeniami metabolizmu i podwyższonym poziomem hormonu stresu - kortyzolu - we krwi, a są to czynniki, które mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego i zwiększać ryzyko udaru. Jednak w najnowszym badaniu związek między dłuższym snem a udarem utrzymywał się niezależnie od sercowo-naczyniowych czynników ryzyka, zaznaczają naukowcy. Dlatego konieczne są dalsze badania, które to wyjaśnią.

Chroniczne niewyspanie może także skutkować wieloma poważnymi problemami.

(fot. 123RF)
Źródło: (fot. 123RF)

(PAP) jjj/ mrt/

d3c0y2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c0y2h