ycipk-1qo9s4

Hormony mają wpływ na kobiece libido

Progesteron i estrogen to hormony, które regulują nasilenie popędu seksualnego u młodych kobiet, natomiast testosteron nie wywiera bezpośredniego wpływu na ten aspekt życia płci pięknej - informuje czasopismo "Hormones and Behavior".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hormony mają wpływ na kobiece libido
(Thinkstockphotos)
ycipk-1qo9s4

Progesteron i estrogen to hormony, które regulują nasilenie popędu seksualnego u młodych kobiet, natomiast testosteron nie wywiera bezpośredniego wpływu na ten aspekt życia płci pięknej - informuje czasopismo "Hormones and Behavior". Naukowcy od dawna podejrzewali, że kobiece libido jest w dużej mierze kontrolowane przez hormony organizmu.

Teraz badacze z University of California Santa Barbara (USA) udowodnili, że tak jest w istocie: wysoki poziom estrogenu nasila pragnienie seksualne, natomiast progesteronu obniża je.

"Odkryliśmy dwa sygnały wysyłane przez hormony, które prowadziły do przeciwstawnego wpływu na motywację seksualną. Estrogen wywołuje efekt pozytywny, ale z dwudniowym opóźnieniem. Progesteron wywiera ciągły efekt negatywny, zarówno w danym dniu, jak i dzień i dwa dni wcześniej" - wyjaśnia prof. James Roney, główny autor badania.

ycipk-1qo9s4

Nie potwierdzono z kolei bezpośredniego wpływu testosteronu na nasilenie kobiecego pożądania, choć, jak zaznacza autor, "w literaturze medycznej zazwyczaj twierdzi się, że testosteron jest głównym regulatorem kobiecego libido".

Roney zauważa, że brak wyraźnych dowodów w niniejszym badaniu nie oznacza, że testosteron w ogóle nie oddziałuje na popęd seksualny u kobiet, ale że jego wpływ może być bardziej złożony i niebezpośredni.

"Testosteron wywiera taki efekt (nasilający pożądanie - przyp. PAP), gdy zostanie podany kobietom w wieku menopauzalnym i istnieje wiele powodów tego stanu rzeczy. Na przykład taki, że testosteron może zostać przemieniony pod wpływem specjalnego enzymu w estrogen" - wyjaśnia badacz.

W powyższym badaniu uczestniczyły młode, niezamężne kobiety, dlatego celem naukowców jest kontynuacja przedsięwzięcia i zaproszenie do udziału w badaniu kobiet z innych grup wiekowych, gdyż mogą się one charakteryzować odmiennym natężeniem i częstotliwością wydzielania poszczególnych hormonów.

ycipk-1qo9s4

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Ile czasu poświęcamy na seks?*

* Kobieta i problem z erekcją*

ycipk-1qo9s4

* 4 mity o życiu seksualnym*

Sekrety erotycznej mowy ciała

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1qo9s4

ycipk-1qo9s4
ycipk-1qo9s4