UrodaPrzyczyny przedwczesnego siwienia

Przyczyny przedwczesnego siwienia

Przyczyny przedwczesnego siwienia
Źródło zdjęć: © iStock.com
Edyta Maciejczak

04.08.2017 21:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siwienie jest naturalnym procesem wpisanym w nasze życie. Jedni zmagają się z siwymi włosami wcześniej, inni później. Po 40. roku życia to normalna kolej rzeczy, natomiast kiedy dostrzeżemy pierwsze siwe włosy, mając 20 lat, wywołuje to w nas skrajne emocje. Co należy wiedzieć o przedwczesnym siwieniu?

Czym jest przedwczesne siwienie?

Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty, które produkują barwnik – melaninę. Szatyni i bruneci posiadają jej więcej niż blondyni. Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny: eumelanina o barwie brązowo-czarnej i feomelanina barwy żółto-pomarańczowo-czerwonej. Z czasem intensywność melanocytów słabnie, ich wydajność jest mniejsza i pojawiają się siwe włosy, pozbawione melaniny. Mają więc one barwę keratyny – beżowo-białą.

Przedwczesne siwienie pojawia się w wieku 20-25 lat. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne – kolor włosów oraz poziom melaniny dziedziczy się po przodkach i to geny warunkują wiek, w którym rozpoczyna się proces siwienia oraz jego tempo;
  • niedobór witaminy B12 – przyspiesza pojawienie się siwych włosów, może być efektem anemii – niedokrwistości złośliwej;
  • nieodpowiednia dieta – pozbawiona wartości odżywczych;
  • stres, depresja – nadpobudliwość pozbawia organizm składników odżywczych i osłabia strukturę włosów, co może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego siwienia, ale także do wypadania włosów;
  • palenie papierosów – wpływa negatywnie na kondycję włosów, zwiększając podatność na ich siwienie.

Jedną z przyczyn przedwczesnego siwienia mogą być różne choroby. Przedwczesne siwienie może być objawem nadczynności tarczycy. Ponadto włosy mogą stać się cienkie, rzadkie i sztywne. Zaburzenia czynności nadnerczy także mogą powodować przedwczesne siwienie. U kobiet czynnikiem przedwczesnego siwienia mogą być problemy z jajnikami, prawidłowym miesiączkowaniem.

Wśród chorób skutkujących przedwczesnym siwieniem wymienia się także zespół Wernera, polegający na przyspieszonym starzeniu się organizmu. W grupie ryzyka przedwczesnego siwienia są także osoby zmagające się z problemami krążeniowymi oraz cukrzycą. Diabetycy są dodatkowo narażeni na bielactwo nabyte, które także jest przyczyną siwienia włosów w młodym wieku. Problemy z pracą kręgów szyjnych również może powodować przedwczesne pojawienie się białych nitek na naszej głowie.

Jak powstrzymać przedwczesne siwienie?

Istnieją mniej i bardziej skuteczne sposoby zatrzymania przedwczesnego siwienia. Pomocne mogą okazać się odpowiednie kosmetyki. Skuteczny może okazać się odsiwiacz, który stymuluje włosy do produkcji naturalnego pigmentu. W walce z przedwczesnym siwieniem ważna jest zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa. Codzienne menu warto wzbogacić w pestki słonecznika, jaja, ryby, grzyby, sery, ziemniaki, pomarańcze, pomidory, kalafiory czy brokuły.

Spożywane dwa razy w tygodniu drożdże piwne i napar z ziela serdecznika i skrzypu pomogą w pozbyciu się oznak przedwczesnego siwienia. Ponadto należy chronić włosy przed promieniowaniem słonecznym oraz unikać stresu. Siwe włosy są zwykle przesuszone i sztywne, dlatego powinno się stosować głęboko nawilżające maseczki i odżywki. Pomocne mogą okazać się preparaty z kwasami Omega 6 i Omega 3.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także