Trwa ładowanie...
d1ies16

Przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie jest naturalnym procesem wpisanym w nasze życie. Jedni zmagają się z siwymi włosami wcześniej, inni później. Po 40. roku życia to normalna kolej rzeczy, natomiast kiedy dostrzeżemy pierwsze siwe włosy, mając 20 lat, wywołuje to w nas skrajne emocje. Co należy wiedzieć o przedwczesnym siwieniu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przedwczesne siwienie może być przyczyną niektórych chorób
Przedwczesne siwienie może być przyczyną niektórych chorób (iStock.com)
d1ies16

Czym jest przedwczesne siwienie?

Za naturalny kolor włosów odpowiadają melanocyty, które produkują barwnik – melaninę. Szatyni i bruneci posiadają jej więcej niż blondyni. Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny: eumelanina o barwie brązowo-czarnej i feomelanina barwy żółto-pomarańczowo-czerwonej. Z czasem intensywność melanocytów słabnie, ich wydajność jest mniejsza i pojawiają się siwe włosy, pozbawione melaniny. Mają więc one barwę keratyny – beżowo-białą.

Przedwczesne siwienie pojawia się w wieku 20-25 lat. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne – kolor włosów oraz poziom melaniny dziedziczy się po przodkach i to geny warunkują wiek, w którym rozpoczyna się proces siwienia oraz jego tempo;
  • niedobór witaminy B12 – przyspiesza pojawienie się siwych włosów, może być efektem anemii – niedokrwistości złośliwej;
  • nieodpowiednia dieta – pozbawiona wartości odżywczych;
  • stres, depresja – nadpobudliwość pozbawia organizm składników odżywczych i osłabia strukturę włosów, co może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego siwienia, ale także do wypadania włosów;
  • palenie papierosów – wpływa negatywnie na kondycję włosów, zwiększając podatność na ich siwienie.
d1ies16

Jedną z przyczyn przedwczesnego siwienia mogą być różne choroby. Przedwczesne siwienie może być objawem nadczynności tarczycy. Ponadto włosy mogą stać się cienkie, rzadkie i sztywne. Zaburzenia czynności nadnerczy także mogą powodować przedwczesne siwienie. U kobiet czynnikiem przedwczesnego siwienia mogą być problemy z jajnikami, prawidłowym miesiączkowaniem.

Wśród chorób skutkujących przedwczesnym siwieniem wymienia się także zespół Wernera, polegający na przyspieszonym starzeniu się organizmu. W grupie ryzyka przedwczesnego siwienia są także osoby zmagające się z problemami krążeniowymi oraz cukrzycą. Diabetycy są dodatkowo narażeni na bielactwo nabyte, które także jest przyczyną siwienia włosów w młodym wieku. Problemy z pracą kręgów szyjnych również może powodować przedwczesne pojawienie się białych nitek na naszej głowie.

Jak powstrzymać przedwczesne siwienie?

Istnieją mniej i bardziej skuteczne sposoby zatrzymania przedwczesnego siwienia. Pomocne mogą okazać się odpowiednie kosmetyki. Skuteczny może okazać się odsiwiacz, który stymuluje włosy do produkcji naturalnego pigmentu. W walce z przedwczesnym siwieniem ważna jest zdrowa dieta, bogata w owoce i warzywa. Codzienne menu warto wzbogacić w pestki słonecznika, jaja, ryby, grzyby, sery, ziemniaki, pomarańcze, pomidory, kalafiory czy brokuły.

Spożywane dwa razy w tygodniu drożdże piwne i napar z ziela serdecznika i skrzypu pomogą w pozbyciu się oznak przedwczesnego siwienia. Ponadto należy chronić włosy przed promieniowaniem słonecznym oraz unikać stresu. Siwe włosy są zwykle przesuszone i sztywne, dlatego powinno się stosować głęboko nawilżające maseczki i odżywki. Pomocne mogą okazać się preparaty z kwasami Omega 6 i Omega 3.

d1ies16

Podziel się opinią

Share
d1ies16
d1ies16